Емоционалният стрес и безпокойството могат да повишат напрежението в мускулите на врата и раменете.
Това причинява дискомфорта от така нареченото тензионно главоболие.
"Тензионното главоболие е най-честият вид главоболие и няма човек, който да не получавал пристъп на такова главоболие, като най-честата причина е стресът, разказа в "Закуска на тревата" доц. Георги Ангов, невролог и отоневролог в Александровска болница в София.
"Друга причина може да бъде промяна в шийния гръбнак, проблеми със зрението, с недобра корекция на зрението, като най-честата локализация на болката е отзад в тила.
Пациентите го определят като стягане, но може болката да бъде и в слепоочията, а може и да обхване цялата глава, като в обръч или каска.
Характерното за тензионното главоболие е, че то започва по-късно през деня, тоест страдащите от него се събуждат добре, но с напредване на деня започва да ги "стяга" главата, поясни още доц. Ангов.
По думите му има два вида тензионно главоболие - епизодично и хронично. Епизодичното много често може да премине в хронично, вследствие на неправилно лечение и често е вследствие със злоупотреба с обезболяващи медикаменти.
Шумът и светлина тук не оказват влияние, те са характерни за мигрената по-често, допълни отоневрологът.
Повечето обезболяващи, не само нестероидните медикаменти могат да доведат до това главоболие.
"Появява се един порочен кръг - болка - медикамент - болка и нашият съвет е да се спрат за малко медикаментите или да ги намалят, за да се овладее главоболието.
Доц. Ангов поясни как се лекува хроничното тензионно главоболие. Много е важна физиотерапията на шийния гръбнак със специални техники.
Три до 6 месеца се прави профилактична терапия, каза още доц. Ангов.
"Овладяването на стреса и безпокойството са най-важните, за да не си причиняваме главоболие. Не бива да се прекалява с медикаменти, като за всяка болка да гълтаме хапчета, категоричен е доц. Георги Ангов, невролог и отоневролог в Александровска болница в София.
Още по темата в звуковия файл.
Дали матурите са реалистичен критерий за оценяване на знанията и уменията на учениците? В дискусията "Матури 2025 – мисията (не)възможна" експерти коментираха проблематичните аспекти на външното оценяване след 7 клас. "Много родители и семейства от много рано планират обучението на децата си спрямо резултатите от външното оценяване. Виждаме..
4400 са акушерките у нас в момента. На 100 000 души се падат 68 акушерки. В ЕС този показател е почти наполовина по-нисък. 48-49 години е средната възраст на практикуващите акушерската професия. В отделни региони обаче тя е много по-висока. Заплатата не е най-важният проблем. Младите момичета, които тепърва трябва да избират..
"Има доста лица в публичното пространство, които би трябвало с добрия си пример , с кариерата и имената си, които носят, по-скоро да застават и да са против това, да застават във всякакви кампании, които са срещу хазартната зависимост . Ние, за съжаление, ги виждаме и по билбордове и в различни реклами за хазарт". Това заяви в интервю за..
Остават два дни до премиерата на музикалния спектакъл "Небесна хармония" . Концерт на Българската хорова капела и Струнния оркестър "Класика" от ИМ "София", които ще гостуват отново на сцената на Националния дворец на културата, в кино "Люмиер" с новия си проект. Това ще стане на 27 април от 19 часа . "Репертоарът е подбран заради една..
НЗОК да финансира дейности на медицински сестри, акушерки и рехабилитатори в техните самостоятелни практики . За това настояват от Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи. От асоциацията очакват широка обществена подкрепа, защото исканията им са насочени към грижа за пациента. За целта са необходими промени в..
Родителите във Варна подготвят протест срещу новата наредба за прием в общинските детски градини. Варненци алармират, че готвени промени в общинската наредба за прием на деца в детските градини ще доведат до по-големи големи групи, а замислената промяна на районирането и до голяма отдалеченост на заведението от дома на детето. На вчерашната..
" Папа Франциск беше много естествен и близък до хората, не се чувстваше никаква дистанция. Беше непосредствен, както се казва един пастир. Направиха ми силно впечатление неговите думи, че пастирът трябва да мирише на овце ". Това сподели в интервю за предаването "Нещо повече" на програма "Хоризонт" монс. Петко Вълов , който е епископ на..
Дали матурите са реалистичен критерий за оценяване на знанията и уменията на учениците? В дискусията "Матури 2025 – мисията (не)възможна" експерти..
" Под въздействието на силно вълнение групата от хора може да бъде неконтролируема . Трябва да си даваме сметка, че в подобен момент може да има..
Около 170 хиляди българи са носители на генна мутация за таласемия – рядко наследствено заболяване на кръвта. Смята се, че честотата на носителство у..