"Фигурки и свещи от пчелни продукти привлякоха вниманието на посетителите, защото всичко е направено от естествени материали, сподели за "Хоризонт" Саафет Исметова, която продължава пътя на своя баща пчелар, макар и по различен начин:
"Баща ми е пчелар от дълги години, а цялото семейство помагаме при ваденето на мед, обработката, продажбата. А медът е дар от природата, той е и лекарство. Така направих първия прополисов мехлем, който е срещу гъбички. Започнахме първоначално с продукти за дома, тинктури с прополис, но след това започнах да направя сапуни с пчелни продукти, отделно имам пункт за изкупуване на билки, така всичко е свързано, разказа още Исметова.
"От восък пък изработваме Великденски зайци, мечета, сърца, Буда, ръката на Фатима, които са ценен подарък. Това са различни интересни подаръци.
Имаме и ябълкова градина, направихме ябълков оцет с мед, изсушихме и ябълки, които се ядат сутрин за закуска с кисело мляко, като бонбони. Оцетът се пие за отслабване. Тинктурата е за редуциране не теглото, подобрява съня, настроението, при отпадналост, общо укрепващо действа и помага за устната кухина, оцетът също е полезен за устната кухина, допълни Саафет Исемтова.
"Човек просто трябва да вижда с какво е заобиколен, да гледа и да го види, а не да живее в този забързан ритъм, без да обръщаме внимание на това, което имаме, каза още Саафет, която е живяла в Италия, но се е завърнала в България, защото е убедена, че човек тежи на мястото си.
"Когато си сред пчелите, се чувстваш свободен, не се страхуваш от тях, трябва да се дава повече гласност да ползата от опазването на пчелите на земята, категорична е Саафет Исметова.
Освен традиционната тематична изложба на детски рисунки "Пчеларството - екология и плодородие, пчелният мед - здраве и дълголетие" тази година се проведе и фотоконкурс на пчеларска тематика.
На изложението бяха връчени отличията "Крило на успеха" и наградата "Най-проспериращ млад пчелар на България - 2023".
Още по темата в звуковия файл.
Заради ударната вълна от паднала наблизо ракета, която изпочупи стъкла на сградата на Операта в Тел Авив, премиерата на “Турандот“ от Пучини – последна за сезона, беше не в края на юни, а през юли. За най-нетърпеливите в едно от фоайетата се състоя концерт-лектория с избрани арии от творбата, изпълнени от студентите в специализирания клас на..
В осмото издание от 32-я летен сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: Разговор със сопрана Красимира Стоянова, диригента Павел Балев и продуцента Георги Еленков за звукозаписната работа по предстоящия моцартов албум на българската оперна прима със Симфоничния оркестър..
Ако сте ценители на съвременното изкуство, до 21 ноември в къщата музей "Вера Недкова" в София, която е филиал на Националната художествена галерия, можете да разгледате новата изложба "Метафора на паметта" на художничката Деница Тодорова. Тя е завършила живопис в Кралската академия за изящни изкуства в Антверпен. От 20 години..
От днес - 18.08, на големия екран тръгва документален филм за певицата Милена Славова. Лайтмотивът "И никой не пита защо" е избран за заглавие на лентата. Ние се познаваме повече от 30 години, разказа пред БНР режисьорът Марио Кръстев. "Тя наистина си задава много въпроси и се чуди защо другите не го правят. Милена е запазила чистотата си...
В столичната галерия "Арт 158" беше открита изложбата "Да запазим "Корал": Безполезни изкопаеми 2025". В нея се срещат изкуството, екологията и протестът срещу застрояването на българското Черноморие. Тя е свързана със стремежа да запазим това място, обясни пред БНР кураторът проф. Борис Сергинов. "Показват се неща, които са намерени..
Специалисти от Регионалния исторически музей в Плевен готвят изненади за поредното издание "Лято в музея 2025". То ще се проведе от 21 до 25 юли. За заниманията разказва Елвира Конова , ръководител отдел "Връзки с обществеността и медиите". "Децата ще могат отново да се вживеят в професията на археолога, в професията на летописците, като..
В Дома на киното днес - 15.07, ще бъде почетена паметта на един от най-значимите български документалисти – Атанас Киряков. Гилдията "Режисьори" на СБФД е организирала специална прожекция на 35-милиметрова лента, която ще събере пет от неговите кратки, но въздействащи филми, заснети между 1988 и 1990 година. "Атанас Киряков е..
Имам документ, в който ми се обяснява, че един съдия не е написал делото си 13 месеца – повече от година, защото е трябвало да отговаря на народния..
Не очаквам да има среща между Путин и Зеленски, Русия иска капитулация на Украйна! Това мнение изказа пред БНР о.р. кап. I ранг Васил Данов от..
Трябва сериозно разграничение, когато съдии заседават и се опитват в рамките на справедливия и честен процес да вземат решения и те имат известна..