"Фигурки и свещи от пчелни продукти привлякоха вниманието на посетителите, защото всичко е направено от естествени материали, сподели за "Хоризонт" Саафет Исметова, която продължава пътя на своя баща пчелар, макар и по различен начин:
"Баща ми е пчелар от дълги години, а цялото семейство помагаме при ваденето на мед, обработката, продажбата. А медът е дар от природата, той е и лекарство. Така направих първия прополисов мехлем, който е срещу гъбички. Започнахме първоначално с продукти за дома, тинктури с прополис, но след това започнах да направя сапуни с пчелни продукти, отделно имам пункт за изкупуване на билки, така всичко е свързано, разказа още Исметова.
"От восък пък изработваме Великденски зайци, мечета, сърца, Буда, ръката на Фатима, които са ценен подарък. Това са различни интересни подаръци.
Имаме и ябълкова градина, направихме ябълков оцет с мед, изсушихме и ябълки, които се ядат сутрин за закуска с кисело мляко, като бонбони. Оцетът се пие за отслабване. Тинктурата е за редуциране не теглото, подобрява съня, настроението, при отпадналост, общо укрепващо действа и помага за устната кухина, оцетът също е полезен за устната кухина, допълни Саафет Исемтова.
"Човек просто трябва да вижда с какво е заобиколен, да гледа и да го види, а не да живее в този забързан ритъм, без да обръщаме внимание на това, което имаме, каза още Саафет, която е живяла в Италия, но се е завърнала в България, защото е убедена, че човек тежи на мястото си.
"Когато си сред пчелите, се чувстваш свободен, не се страхуваш от тях, трябва да се дава повече гласност да ползата от опазването на пчелите на земята, категорична е Саафет Исметова.
Освен традиционната тематична изложба на детски рисунки "Пчеларството - екология и плодородие, пчелният мед - здраве и дълголетие" тази година се проведе и фотоконкурс на пчеларска тематика.
На изложението бяха връчени отличията "Крило на успеха" и наградата "Най-проспериращ млад пчелар на България - 2023".
Още по темата в звуковия файл.
В рубриката "Помните ли..." на предаването "Алегро виваче" отбелязваме 120-ата годишнина от рождението на големия български композитор и педагог проф. Георги Златев - Черкин. Неговият професионален път в музиката е свързан със София и Виена - и в двата града той учи и по-късно работи, а също и с три консерватории в Китай, в които преподава през..
Първите записи с оркестър на пианистката Злата Чочиева излизат под егидата на френското издателство Naïve Records . Злата Чочиева е с осетински корени, но е израснала в Москва, където талантът ѝ е открит рано и още когато е 14-годишна е поканена да учи при големия пианист и диригент Михаил Плетньов. Завършва Московската консерватория, а..
Проф. Греди Асса представя изложбата "Изгорелите книги" в Столичната библиотека по случай Деня на книгата и авторското право. Откриването е днес от 18 часа. Куратор на експозицията е философът и публицист Тони Николов. " Ще видите една изложба, в която ще се почувствате като в гора, а гората винаги има тайни ", акцентира проф. Асса пред..
Националното училище за музикални и сценични изкуства "Христина Морфова" в Стара Загора започна интригуващ проект в специалната година, в която празнува своя юбилей. Той е озаглавен "По стъпките на Христина Морфова" и отведе 24 изявени ученици от училището в Прага, за концерт на 14 април в престижната и красива барокова Огледална зала на..
В 28-ото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - За първи път в България ще гостува оригиналната Бродуейска продукция на мюзикъла “Чикаго“ от Джон Кендър – с три спектакъла на 20-и и 21-и май в зала 1 на НДК. Как стана възможно трупата да включи и София в..
Младият продуцент и аудиоинженер Георги Киров – D-ZastA избира пътя на самопродуциращ се артист, за да създава музикални партньорства с някои от най-нашумелите български изпълнители. Той започва своята професионална музикална кариера през 2011 г., когато записва първата си авторска песен - "ПОСЛАНИЕ (ЧАСТ 1)", а от тогава има издадени два..
Юбилейното издание на Седмицата на камерната музика започва днес в Добрич. Отбелязването на музикалното събитие, започнало преди точно 50 години в добруджанския град и носещо името на своя създател композиторът Константин Илиев, ще продължи чрез различни прояви на сцената на Органовата зала в четири поредни вечери. На сцената на..
" Инфлацията може да се окаже по-малкият проблем . Евентуално когато се изпълнят критериите и ако влезем през следващата година в еврозоната големият..
Човекът, който може да даде ново начало на българските пътища, се казва Делян Пеевски ! Това каза пред БНР Богдан Милчев от Института за пътна..
" Градовете Чорлу и Силиври - най-силно засегнати от трусовете, са населени предимно с изселници от България. Хората там са много наплашени и са навън...