"Фигурки и свещи от пчелни продукти привлякоха вниманието на посетителите, защото всичко е направено от естествени материали, сподели за "Хоризонт" Саафет Исметова, която продължава пътя на своя баща пчелар, макар и по различен начин:
"Баща ми е пчелар от дълги години, а цялото семейство помагаме при ваденето на мед, обработката, продажбата. А медът е дар от природата, той е и лекарство. Така направих първия прополисов мехлем, който е срещу гъбички. Започнахме първоначално с продукти за дома, тинктури с прополис, но след това започнах да направя сапуни с пчелни продукти, отделно имам пункт за изкупуване на билки, така всичко е свързано, разказа още Исметова.
"От восък пък изработваме Великденски зайци, мечета, сърца, Буда, ръката на Фатима, които са ценен подарък. Това са различни интересни подаръци.
Имаме и ябълкова градина, направихме ябълков оцет с мед, изсушихме и ябълки, които се ядат сутрин за закуска с кисело мляко, като бонбони. Оцетът се пие за отслабване. Тинктурата е за редуциране не теглото, подобрява съня, настроението, при отпадналост, общо укрепващо действа и помага за устната кухина, оцетът също е полезен за устната кухина, допълни Саафет Исемтова.
"Човек просто трябва да вижда с какво е заобиколен, да гледа и да го види, а не да живее в този забързан ритъм, без да обръщаме внимание на това, което имаме, каза още Саафет, която е живяла в Италия, но се е завърнала в България, защото е убедена, че човек тежи на мястото си.
"Когато си сред пчелите, се чувстваш свободен, не се страхуваш от тях, трябва да се дава повече гласност да ползата от опазването на пчелите на земята, категорична е Саафет Исметова.
Освен традиционната тематична изложба на детски рисунки "Пчеларството - екология и плодородие, пчелният мед - здраве и дълголетие" тази година се проведе и фотоконкурс на пчеларска тематика.
На изложението бяха връчени отличията "Крило на успеха" и наградата "Най-проспериращ млад пчелар на България - 2023".
Още по темата в звуковия файл.
С албума си "Призми", който издадоха преди година и половина, One Day Less дадоха категорична заявка за енергията, стила и начина, по който решават да изразяват себе си. Неслучайно се определят така - "Ние сме алтърнатив рок банда, създадена през 2020-та. Мечтаем, дори когато спим! Пишем историята си и я споделяме с вас." Силно вдъхновени от..
В Етнографския музей във Враца през седмицата беше открита изложба с творби на занаятчии от Северозападната задруга на майсторите на стари занаяти. Поводът за изложбата беше празникът на св. Спиридон, който се приема за покровител на занаятчиите. Задругата отбелязва този ден, откакто е основана преди пет години, посочи председателят на..
В Плевен с голям празничен концерт отбелязаха 65 години от създаването на Детско-юношеския ансамбъл „Нашенчета“ при Центъра за работа с деца. Магията на фолклора показаха над 100 деца на сцената на Драматично-кукления театър „Иван Радоев“. Хор, оркестър и танцов състав - през тези 65 години хиляди плевенски деца са запалени и за цял живот..
В деветото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Слушателката ни Виолета Кръстева от Плевен, която спечели билети в томболата на “Каста дива“, споделя впечатленията си от рецитала на оперната прима Соня Йончева в партньорство с пианиста Малкълм Мартино,..
В навечерието на най-светлите християнски празници – Рождението на Божия син, в "Нощен Хоризонт" говорим за семейството, децата, обичта и топлината . Как да подарим щастие на едно дете, как човек може да мисли с радост за другия въпреки болката си и как тъгата може да роди усмивка? Млади хора са се заели с организацията и провеждането на..
Навършиха се 115 г. от рождението на проф. Владимир Аврамов - голямо име в българската музикална история: цигулар, дългогодишен ръководител на прочутия струнен квартет „Аврамов“, носещ неговото име, изкючителен педагог, създал и възпитал поколения наши известни цигулари. Владимир Аврамов е роден на 3 декември 1909 г. в София. Учи цигулка при..
На 15 декември от 19:00 часа в зала "Люмиер" на НДК Българската хорова капела "Георги Робев" ще представи музикалния спектакъл "Чудото на Витлеем". Една вълшебна коледна история с щастлив край. Така описва сюжета диригентката Нели Трошева - гост в предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт". А историята се развива тук и сега - с герои, които можем да..
Христо Иванов доведе Делян Пеевски , заяви пред БНР юристът Радомир Чолаков, бивш депутат от ГЕРБ, бивш председател на конституционната и правната..
Борба за интеграция и достоен живот на хората със Синдром на Даун има и преди това да засегне семейството на рап певеца Криско, и преди раждането на..
"В момента не можем да разкрием нашето местоположение. Съветвани сме и от органите на реда да не издаваме къде се намираме ". Това заяви пред БНР Калин..