Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Тютюнопушенето е зависимост - да не се промотира и рекламира по никакъв начин, призова специалистът

Кардиолог за бездимните цигари: Една зависимост заменя друга! Не намаляват сърдечносъдовия риск

Всички устройства трябва да бъдат под общ знаменател и да се третират еднакво, смята д-р Иван Груев

Снимка: БГНЕС

През 2003 г. е произведена първата електронна цигара в света. Днес има регистрирани над 460 търговски наименования, произвеждани с 8 000 различни аромата.

В едно от най-посещаваните заведения в Ловеч залата за пушачи е пълна. Повечето посетители обаче приемат евентуална забрана на електронните цигари позитивно – според тях забраната следва да важи за всички видове цигари, без значение дали са стандартни или електронни. На много места в града електронни цигари се продават на деца под 18-годишна възраст, сочи репортерска проверка.

"Електронните цигари също са вредни като останалите. В началото има отлив, но с времето клиентите свикват и се научават как трябва да живеем", коментира Николай Братоев, управител на кафене в Ловеч, въвел пълна забрана за тютюнопушене. Според него сме тръгнали да гоним Западна Европа, а там е забранено от 20 години.

"В някакъв момент това може да се отрази на самия бизнес – има клиенти, които предпочитат да пушат и електронните цигари са тяхната алтернатива, особено в зимните месеци", казва Мария Тодорова, която ръководи ресторант в града. По думите ѝ дори пушачи се чувстват по-добре в заведенията, когато вътре не се пуши.

Снимка: БГНЕС

Трябва да се забрани тютюнопушенето, а не да се детайлизира по какъв метод, изрази мнение в интервю за БНР проф. д-р Иван Груев, член на Дружеството на кардиолозите в България.

Тази дискусия в цивилизования свят е приключила. Нашето законодателство трябва да се хармонизира, каза той.

Кардиологът определи обособените затворени пространства за пушене като порочна практика, която би следвало да се обхване от забраните.

Тютюнопушенето е сред най-съществените фактори както за сърдечносъдовите, така и за онкологичните заболявания. Устройствата с нагряване не намаляват сърдечносъдовия риск, категоричен е специалистът. Според него разликата между традиционните и бездимните тютюневи изделия е изкуствена.

Снимка: Георги Нейков

В началото електронните са били лансирани като мост към отказ от цигарите, но всъщност една зависимост заменя друга, обясни д-р Груев. По думите му това превръща тютюнопушенето в навик от още по-ранна тийнейджърска възраст, като принос има и широкото им рекламиране.

"В цяла София е пълно с билбордове, които рекламират по доста привлекателен начин такива тютюневи изделия. Това тласка младите хора към употребата им и към зависимости. Тютюнопушенето е зависимост и не трябва да се промотира и рекламира по никакъв начин. Напротив – трябва да се прилагат всякакви възможни рестрикции за нейното ограничаване", коментира кардиологът в предаването "Хоризонт до обед".

Всички устройства трябва да бъдат под общ знаменател и да се третират еднакво, заяви д-р Иван Груев.

"Да, намали се пушенето в заведенията, но на много места след 22.30 часа се пушат и обикновени цигари. Контролът и санкциите са недостатъчни."

Повече по темата чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Калина Георгиева

Преподавател по информационно право: Държавата да ограмотява за ИИ!

Към правомощията на институциите ще бъдат добавени такива, свързани с внедряването и използването на изкуствен интелект . Това обясни в интервю за БНР Калина Георгиева от Софийския университет "Св. Климент Охридски", преподавател по информационно право в Юридическия факултет и във Факултета по математика и информатика. Тя даде пояснения..

публикувано на 01.07.25 в 11:15
Министърът на образованието и науката Красимир Вълчев

Промените в Закона за предучилищното и училищното образование - в НС до средата на юли

Промените в Закона за предучилищното и училищното образование, предложени от Министерството на образованието и науката, ще влязат за обсъждане в Народното събрание до средата на юли. Това съобщи министърът на образованието Красимир Вълчев по време на широка експертна дискусия за промяна в образователната структура.  "И преди да го публикуваме..

публикувано на 26.06.25 в 13:51
 Д-р Теодор Димитров

Д-р Теодор Димитров: На 6-то място сме по затлъстяване в Европа заради нездравословното хранене

Според данни на Европейската асоциация за изследване на затлъстяването  между 30% и 70% от възрастното население в ЕС е с наднормено тегло, а 10% до 30% – със затлъстяване. Прогнозите сочат, че до 2030 г. случаите на наднормено тегло ще се увеличат с 33%, а на тежко затлъстяване – със 130%.  В България около 1,5 милиона души живеят със затлъстяване,..

публикувано на 26.06.25 в 13:32

Какво да направят абитуриентите, прекъснали здравните си вноски?

Абитуриентите често пропускат да заплатят здравните си вноски в периода между завършване на средното образование и началото на обучението в университет или постъпване на работа на трудов договор. Много от тях не са наясно , че през тези месеци здравното им осигуряване е прекъснато. Други знаят – чули са от близки или в часовете по..

публикувано на 25.06.25 в 11:01
Доц. Петя Трифонова

Доц. Петя Трифонова от Националния институт по геофизика разказва за магнитните бури

Нито едно същество на земята не може да живее без енергията, която идва от нашата звезда. Слънцето, център на нашата планетарна система е съставено от гореща плазма и магнитни полета . Температурата на повърхността му е повече от 5500 градуса. То освобождава енергията си чрез ядрен синтез. Горещата му корона отправя на далече поток от заредени..

публикувано на 23.06.25 в 12:06

Весела Герчева: Експонатите в музеите трябва да "живеят"! Пари има

"Българските музеи пазят невероятни находки, невероятни богатства . Тези експонати трябва да "живеят ". Това каза в интервю за БНР Весела Герчева, която представи магистърската програма "Съвременни музейни експозиции" към департамент "Археология" на Нов български университет. По думите ѝ, програмата дава инструменти както на работещи..

публикувано на 23.06.25 в 10:31

Д-р Антония Григорова: Намалява възрастта на първата употреба на наркотици в училище

Все повече намалява възрастта на първата употреба на наркотици в училище, като за някои вещества стига 12 годишна възраст. Причината е влошената комуникация между деца и родители. Има голям риск първата употреба в бъдеще да се превърне в зависимост, посочва специалистът Антония Григорова, която консултира близки на зависими. По-активна трябва да..

публикувано на 22.06.25 в 06:31