Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Дружеството по инсулт с отворено писмо до институциите във връзка с НРД

Доц. д-р Калпачки: Българските невролози знаят как да лекуват инсулт съвременно, но има някои пречки

| Интервю
Доц. Росен Калпачки - Началник Клиника по нервни болести към УМБАЛ "Света Анна София"

Българското дружество по инсулт се обърна с отворено писмо до институциите във връзка с Националния рамков договор. Те отбелязват, че промените са добри, защото там са включени предложенията им за съвременна диагностика и лечение на мозъчен инсулт. 

Лечението е ясно, но е свързано с финанси и известна логистика, подчерта пред БНР доц. д-р Росен Калпачки - специалист по епилепсия, мозъчни инсулти и обществено здраве. 
"През 2005 г. от колегите в Пловдив беше проведена първата интравенозна тромболиза. За първи път беше приложено практически най-доброто лечение, което до момента имаме в острата фаза на инсулт, говорим за първите часове. Това лечение ни дава най-добрите резултати по отношение на възстановяването и преживяемостта на пациента. Инсултът е мозъчен инфаркт. Запушва се съд и оттам нататък мозъчната тъкан умира и то много бързо, в рамките на минути", обясни специалистът.

По думите му тромболизата се осъществява до четири часа и половина след началото на симптомите. "След това имаме още време до шестия час, ако не успеем да проведем тромболизата, да бъде проведено ендоваскуларно лечение, т.е. да се опитаме механично да отстраним този тромб, който е запушил съда", добави доц. Калпачки. Той подчерта, че във формата досега това е било практически невъзможно или доста затруднено. С промените това става много по-лесно, уточни специалистът. 

В предаването "Хоризонт до обед" новият председател на Българското дружество по инсулт Филип Алексиев добави:

"Нашето обръщение е, че може да се погледне и за финансовото обезпечаване на този процес. Да, логистично улеснение има, безспорно - всичките ни предложения са приети. По отношение на финансите нещата не стоят така. Оптимизирането реално не се осъществи, защото основната пречка и досега е, че ако една високотехнологична болница успее да свърши всичко това - да се направи и тромболиза, и тромбектомия, всъщност има едно ограничение - че сумарната цена от двете процедури реално не се заплаща от Касата. Заплаща се цената на първата процедура и 65% от втората, което смятаме, че не е справедливо". 

По думите му често двете процедури са обвързани. "Това е парадоксът. По-добре финансово ще бъде обезпечено, ако тази болница изпрати болния за втората процедура другаде. В това обаче няма медицинска логика, защото губим време. Това е меко казано нелогично", коментира Алексиев, като подчерта, че и двете състояния са крайно спешни.

Специалистите отбелязаха, че отвореното писмо е написано позитивно, а идеята му не е да се критикува

Над 40 хил. са случаите на инсулт всяка година, каза Филип Алексиев и добави: "Ако ние можем да предложим медицински и логистично по-добро лечение и ако получим подкрепата за финансовото измерение на проблема, то нещата ще са по-различни за всеки един от нас". 

Доц. Калпачки допълни още, че "сме много назад в това, което ни се иска да имаме като успеваемост, като добро лечение и спасяване на човешки животи от инсулт". 

Интервюто на Ирина Недева с доц. д-р Росен Калпачки и Филип Алексиев в предаването "Хоризонт до обед" чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Проектобюджет 2026 влиза за първо гласуване в редица парламентарни комисии

Проектобюджет 2026 влиза за първо гласуване в редица парламентарни комисии, сред които и водещата - по бюджет и финанси.  Първата финансова рамка в евро е изчислена при 3% дефицит в консолидираната фискална програма и 10,5 милиарда евро потенциален нов дълг. В проектобюджета за догодина е заложено увеличение с 2 процентни пункта на..

публикувано на 18.11.25 в 07:30
Николас Мадуро

Мадуро е готов за среща на четири очи с американския президент

Венецуелският президент Николас Мадуро заяви, че е готов да проведе разговор "на четири очи" с американския си колега Доналд Тръмп, предаде Франс прес. Мадуро направи това изявление, след като Тръмп каза, че е готов да се срещне с венецуелския лидер, въпреки че САЩ разположиха флот от военни кораби в Карибско море, като част от операцията си срещу..

публикувано на 18.11.25 в 04:44

Трима военнослужещи ще получат Почетния знак на президента

Трима военнослужещи ще получат Почетния знак на президента за принос към националната сигурност. Държавният глава Румен Радев ще връчи отличията на церемония на "Дондуков“ 2 по повод бойния празник на Сухопътните войски. На 19 ноември се навършват 147 години от създаването на Сухопътните войски. Днес на церемония в Президентството ще бъдат..

публикувано на 18.11.25 в 04:32
Каменният град Матера поразява със суровата си красота. Снимката е направена специално за Покана за пътуване от Ангел Бончев

Матера е домакин на туристически панаир, посветен на италианския произход

В италианския град Матера днес и утре ще се проведе четвъртият международен туристически панаир, посветен на италианския произход. Целта е да се "използва чувството за принадлежност към италианския корен на италианските общности в чужбина, за да може италианските потомци да опознаят семейната си история и да задълбочат знанията си за културата..

публикувано на 18.11.25 в 04:14

Великобритания затяга мерките срещу препродажбата на билети за събития с цел печалба

Във Великобритания препродажбата на билети за събития на живо с цел печалба ще бъде забранена от правителството. Очаква се министрите да обявят плана в опит да се справят с прекупвачите и сайтовете за препродажба, които предлагат билети на няколко пъти по-висока от номиналната им стойност.  Ограничаването на прекупвачите на билети беше едно от..

публикувано на 18.11.25 в 04:02

Испания си постави цел - влаковете да са най-бързи в Европа

Испания започва подготовка за увеличаване на скоростта на високоскоростните влакове до 350 км/ч. Първата модернизация ще се реализира по линията Мадрид – Барселона. Целта е след обновяването времето за пътуване между двата най-големи града в Испания да се съкрати от сегашните 2 часа и 48 минути до под 2 часа. Министърът на транспорта Оскар Пуенте..

публикувано на 18.11.25 в 03:13

Италия гласува нов пакет военна помощ за Украйна

Върховният съвет на отбраната на Италия потвърди пълната подкрепа за Украйна и да даде път на 12-ия указ за военна помощ.  На заседанието в президентския палат "Куиринал" участваха държавният глава Серджо Матарела, премиерът Джорджа Мелони, министрите Таяни, Кросето, Пиантедози, Джорджети и Урсо и началникът на отбраната - генерал Лучано..

публикувано на 18.11.25 в 02:42