Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Мариела Йорданова: Европа сгреши със Зелената сделка, фермерите са много на червено

Решенията не бива да се вземат под натиска на зеления екстремизъм, посочи зърнопроизводителят

| Интервю
Снимка: БГНЕС

"Зелената сделка изкара всички европейски фермери по пътищата в много труден момент. Макар че протестите се катализираха и от войната в Украйна, Европа сгреши при формирането на Зелената сделка. Впрегнаха каруцата преди коня. Промените в отношението към земята и земеделското производство трябваше да започнат от фермерите, не от политиците."

Това мнение изрази през БНР Мариела Йорданова, зърнопроизводител. Според нея след като Зелената сделка е претърпяла провал, нещата трябва да се поставят в новите реалности, като се отчита бъдещото приемане на Украйна.

"Зелената сделка трябва да стъпи на новите технологии, на иновациите, а не на административните решения и те да не бъдат взети под натиска на зеления екстремизъм", категорична е Йорданова. По думите ѝ, фермерите няма как да работят на зелено, след като от няколко години са "много на червено".

Браншовите организации изпреварват по експертиза чиновниците, смята тя. Според нея е необходимо фермерите да получат "нови инструменти за справяне с климата, със замърсяването на околната среда".

Срещу новите геномни техники има необоснованата и неекспертна съпротива на псевдонаучни и екологични организации, коментира Мариела Йорданова.

Фермерите очакват нов инструмент, за да произвеждат екологично и рентабилно, но не с цената на отпадане и фалити на цели сектори земеделски стопанства, подчерта тя.

"Отчаянието е повсеместно. Надяваме се, че опареният европеец е прагматичен, поумнял и ще вземе правилното решение."

Испански фермери протестират в центъра на Мадрид, 15 февруари 2024 г. Снимка: АП/БТА

Правилата за производство на европейско ниво са много тежки и оскъпяват продукцията, декларира още Мариела Йорданова.

И тъй като приемането на Украйна е не дали, а кога, земеделците настояват или Украйна да приеме европейските правила на производство, които са твърде радикални на европейско ниво, или "нашето производство да се либерализира".

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

НС отхвърли ветото на президента върху текстове от Закона за отбраната

Народното събрание отхвърли ветото на президента Румен Радев върху текстове от приетия на 30 октомври закон за отбраната и въоръжените сили, като повторно подкрепи промените, внесени от Министерския съвет. Очаквайте подробности.

публикувано на 19.11.25 в 10:38

Асен Василев: ГЕРБ са в ролята на данъчни на Пеевски, а не на дясна партия

Асен Василев каза, че проектобюджетът за 2026-та е най-пагубният за последните 25 години: По думите му, всичко това може да бъде предотвратено, ако се приемат предложенията на ПП-ДБ и на работодателите.  "Вчера, на Бюджетна комисия, нито един депутат от ГЕРБ не се изказват да защити бюджета. Донякъде ги разбирам, защото ГЕРБ са в ролята на данъчни на..

публикувано на 19.11.25 в 10:35
Протест пред Паметника на Незнайния войн в Атина срещу 13-часовия работен ден на 14 октомври 2025 г.

Гърция: 2 млрд. евро в подкрепа гражданите с ниски доходи

Гръцкото правителство обяви мерки срещу инфлацията в помощ на хората с ниски доходи. Отпускат се 2 милиарда евро в подкрепа на хората с ниски доходи заради високите цени и инфлацията, обяви премиерът Кириакос Мицотакис. Средствата са насочени към млади семейства, пенсионери и безработни. Мицотакис призна, че цените в Гърция са..

публикувано на 19.11.25 в 10:20

НС включи в седмичната си програма първото четене на Бюджет 2026

Народното събрание включи в седмичната си програма първото четене на бюджета за 2026 г., внесен от Министерския съвет. Законопроектът за държавния бюджет на държавното обществено осигуряване и на Националната здравноосигурителна каса ще бъдат обсъдени на утрешното пленарно заседание като точка първа и втора. Депутатите решиха разискванията по..

публикувано на 19.11.25 в 10:15
Петър Петров

Петър Петров сред решението на КС: Киселова да подаде оставка

"Възраждане" приветства тълкувателното решение на Конституционния съд, според което бившият председател на Народното събрание Наталия Киселова неправомерно е спряла поискания от президента Румен Радев референдум за еврото.  КС: Председателят на НС няма право да се произнася еднолично за национален референдум Депутатът Петър Петров..

публикувано на 19.11.25 в 10:07

Румъния вдигна изтребители във въздуха по време на руски удар над Украйна

Румъния вдигна изтребители във въздуха, след като дрон наруши въздушното ѝ пространство при руска атака срещу украинска инфраструктура край границата, съобщи министерството на отбраната в Букурещ, предаде Ройтерс. Страната членка на ЕС и НАТО, която има 650-километрова граница с Украйна, на няколко пъти е съобщавал за паднали фрагменти от..

публикувано на 19.11.25 в 10:02

Проф. Арман Постаджиян и проф. Иван Гаврилов с награди от "Форум Медикус"

Специализираният медицински вестник "Форум Медикус", продължител на вестник "Здравен фронт", навършва 80 години . Церемонията по отбелязване на годишнината е под надслов " Казаното отлита, написаното остава " и е под патронажа на здравното министерство. ""Форум Медикус" и преди това "Здравен фронт" са специализирани издания. Те не се..

публикувано на 19.11.25 в 09:45