Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Любослав Костов: До средата на 2024 г. ще отговаряме на критерия за инфлацията за еврозоната

"Общественият сектор трябва да изравни заплатите с тези в частния"

| Интервю
Снимка: Мария Филева

Влизането на България в еврозоната е политическо решението, изпълняваме всички критерии. Хърватия не отговаряше на два, а ги приеха. Смятам, че до средата на годината ще изпълняваме този критерий за инфлацията.

Това коментира пред БНР Любослав Костов, главен икономист на КНСБ и директор на Института за социални и синдикални изследвания и обучение.

"Въпросът е политически и нещо, което трябва да се вземе предвид, са евроизборите. Докладът трябва за излезе по време на вота и не съм сигурен коя ЕК ще го прави, не съм сигурен чисто процедурно, дали за 1 януари 2025  г. ще сме готови. Но нашата позиция винаги е била, че България трябва да е член на еврозоната възможно най-бързо", каза синдикалният експерт.

За инфлацията при влизане в еврозоната той обясни: 

"Генерално, на общия индекс няма да има ръст на инфлацията. По-скоро може да поскъпнат стоки като кафето или хляба, които са от малката потребителска кошница и общ инфлационен ефект върху икономиката няма да има. Изследванията, които се занимават с този процес, доказаха, че предишните държави, които са влизали в еврозоната, не са имали такъв инфлационен ефект, даже обратното. В Литва, Латвия и Естония инфлацията става по-ниска след влизането, отколкото преди това. Но такъв краткотраен ефект върху отделни стоки ще има, това трябва да се таргетира с икономическата политика през бюджет 2025". 

За доходите и живота в момента Любослав Костов сподели: 

"Не бих казал, че българите живеят по-добре, по-скоро тенденцията за рязко обедняване, която беше характерна за последните 18 месеца, започна да отслабва и се връщаме към онази нормалност, която имахме преди да започне инфлационният процес. Дори и преди ковид-пандемията. Тук е важно да има компенсаторни механизми за доходите в обществения сектор, които да съответстват на реалностите в частния. Да, инфлацията отслабна, но средната заплата расте и частният сектор вдигна заплатите с около 15% миналата година, докато общественият, поради редица причини, не успя да го направи. Сега трябва да се изравнят". 

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 
По публикацията работи: Александра Никова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Централна гара София

СОС заседава за местенето на спирките на градския транспорт при Централна гара

Столичният общински съвет ще разгледа на заседанието си днес възможността за реорганизация на спирките на градския транспорт в района на Централна гара и автогара "Сердика" с цел улеснение на гражданите при прекачване. Предложението е на общински съветници от "Продължаваме промяната - Демократична България - Спаси София". В района на..

публикувано на 28.11.24 в 08:16
Орлин Колев

Орлин Колев: Няма индикация за конституционна криза, проблемът е политически

Поне засега  няма индикация за конституционна криза, проблемът е политически . Това заяви пред БНР д-р Орлин Колев, преподавател по конституционно право. Той не изключи възможността " в края на март или началото на април да сме изправени пред новите, поредни парламентарни избори ". Депутатите със седми пореден опит за избор на председател на..

публикувано на 28.11.24 в 08:07
Антоанета Цонева

Антоанета Цонева: Зад председателя на НС не трябва да има мнозинство с антиевропейски дневен ред

"И днес ние ще продължаваме да търсим решение за избора на председател на НС, без да се отказваме от нашето разбиране за това, че зад председателя не следва да се създава мнозинство, което има дневен ред, който може да се окаже антиевропейски ".  Това заяви пред БНР Антоанета Цонева от "Да, България", част от коалицията ПП-ДБ, преди днешния..

публикувано на 28.11.24 в 08:00

Около 2 000 души са протестирали в Букурещ след победата на Калин Джорджеску

Около 2 000 души са протестирали в Букурещ след победата на първия тур на президентските избори в Румъния на крайнодесния кандидат Калин Джорджеску, предаде Франс прес. Демонстрантите са се събрали на Площада на победата и са развели както знамето на Европейския съюз, така и банери с надписи: "По-добре мъртъв, отколкото фашист" и "Денят, в..

публикувано на 28.11.24 в 08:00

НЗОК обсъжда дали да заплаща диагностиката на трите най-разпространени онкологични заболявания

Надзорният съвет на Здравната каса се очаква да обсъди днес включването на биомаркерната диагностика на три онкологични заболявания в амбулаторна процедура, както и заплащането им от догодина. Ако Касата поеме диагностика на трите от най-разпространените онкологични заболявания - рак на простатата, на белия дроб и на дебелото черво, това ще..

публикувано на 28.11.24 в 07:52

Прекратяването на огъня между Израел и "Хизбула" се спазва

Прекратяването на огъня между Израел и ливанската шиитска организация "Хизбула", което влезе в сила миналата нощ, засега се спазва. Сделката беше сключена с посредничеството на САЩ и Франция. Вчера хората от двете страни започнаха да се връщат по домовете си в граничната зона. Влезе в сила прекратяване на огъня между Израел и "Хизбула"..

публикувано на 28.11.24 в 07:49
Виница, Украйна

Масирана атака по енергийната инфраструктура на Украйна

В цяла Украйна е обявена въздушна тревога  заради изстрелването от страна на Русия на крилати ракети.  Според източници, близки до американското разузнаване, решението на САЩ да позволи на Украйна да използва американски оръжия дълбоко в руска територия не е увеличило риска от ядрена атака. Агенция Ройтерс съобщава, че според източниците, има..

публикувано на 28.11.24 в 07:44