Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Валерий Тодоров: Със смъртта на Навални беше задраскана част от бъдещето за промяна

| Интервю
Снимка: БНР

Жалко, че една такава фигура като Алексей Навални си отиде. Въпреки че беше в затвора, той обединяваше надеждите, че може да има промяна, сега и в бъдеще. Сега част от това бъдеще с тази смърт беше задраскано, коментира пред БНР журналистът Валерий Тодоров, дългогодишен кореспондент на БНР и БНТ в Русия, бивш генерален директор на Общественото радио. 

"Дали това е станало с отравяне, дали неразположение е довело до това състояние... В тази част на Русия са изключително тежки условията за живот, да не говорим за затвора. Преди имаше сведения, че боледува и не се изясни до каква степен е излекуван. Много са версиите около смъртта му, но едва ли можем да смятаме, че властта е безучастна в това, което се е случило", смята Тодоров.

"Дали ще узнаем цялата истина, когато това се случва в затвора, и то в наказателна колония със строг режим, едва ли пълна картина ще се получи. Можем само да се съмняваме. Изявленията на властите нямат значение, защото съмненията остават. Той беше най-яркият противник на режима в Кремъл, бих казал символ на протеста срещу властта", допълни журналистът.

И напомни, че предстоят избори през март в Русия и "много леко неговата смърт може да се свърже с предстоящите избори, тъй като той призова към протестни действия". 

"От кандидатите за президент, от 10 утвърдени останаха четирима, така че един е от комунистическата партия, един от либералдемократическата на Жирановски, така че особена съпротива на президентските избори няма да срещне Путин", коментира още Валерий Тодоров.

"Навални си отиде на една много ранна възраст – 47 години, той е юрист по образование. Учил е в Йейл, САЩ, учил е в Руския университет за дружба между народите. Личност, която лично избра тази кауза с висока степен на саможертва. Прекалено силна е машината, която стои срещу него и трудно може да се оцелее", каза Тодоров. 

"Той излежаваше 9-годишна присъда за екстремизъм, едва ли може да предполагаме, че нещата изглеждат толкова безобидно – разболял се и умрял на 47 години. Все пак това е затворник с висока обществена опасност за властите, очевидно голям волеви потенциал и една силна подкрепа сред младото поколение". 

Тодоров прогнозира, че започва тежък период за Русия, защото изборите приближават, остават няколко седмици. 

"С приближаването контролът върху общественото мнение, върху протестите и политическите структури ще се затягат. Реално партиите в Русия нямат особено значение, така е изградена политическата система. Властта на президента е много силна особено след референдумите и той може да сменя върховните съдии, което създава впечатление за безпредел и ненаказуемост, особено на фона на войната, която сега се разиграва. А тя ще има дълбоки последствия върху руското общество, света като икономика, политика, световно право и Украйна като държава. Властта си гарантира успех на изборите в лицето на Путин. Въпросът е дали след тези избори ще има някаква промяна, която да има и позитивно лице на фона на това, което виждаме в момента". 

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 
По публикацията работи: Александра Никова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Илон Мъск и Доналд Тръмп

Роб Уотсън: Настъпващата ера на Тръмп и Мъск носи множество проблеми за европейските съюзници на САЩ

Илон Мъск - един от наследниците на т.нар. магнати разбойници, изградили икономическото могъщество на Съединените щати през 19-ти и началото на 20-ти век - все повече затвърждава усещането, че е тръгнал на кръстоносен поход срещу либералната демокрация не само във втората си родина - Америка - но и в Европа. Освен, че нагази в предизборната..

публикувано на 11.01.25 в 12:00

След новите санкции към Русия: Цените на петрола се покачиха с над 3%

Цените на петрола на международните пазари се покачиха с повече от 3 процента, след като САЩ  обявиха мащабни санкции срещу две от най-големите руски петролни компании и срещу т.нар. "сенчест флот", използван от Москва за заобикаляне на санкциите. Цената на барела сорт "Брент" се увеличи с 3,5 процента и снощи надхвърли  79 долара. От..

публикувано на 11.01.25 в 11:51
Илон Мъск

Новата служба на Илон Мъск - овластяването на един глобален олигарх

След самия Доналд Тръмп, а понякога и повече от него, най-видимото лице на новата американска администрация е най-богатият човек в света - технологичният предприемач Илън Мъск. Собственикът на "Тесла", "Спейс Екс" и на бившия "Туитър" на практика си купи значимо присъствие чрез огромните си дарения за кампанията на президента. Той стои до Тръмп по..

публикувано на 11.01.25 в 11:40

Части от центъра на София без ток, 200 екипа на "Електрохолд" на крак при аварии

Заради очакваното влошаване на времето тази събота и неделя от "Електрохолд", които снабдяват Западна България с ток, са увеличили броя на дежурните екипи до 200.  От компанията съобщават, че при необходимост имат възможност да мобилизират и още свои служители. Повече хора работят и в колцентъра на Електрохолд, където потребителите могат да подават..

публикувано на 11.01.25 в 11:36

Откриват нов Център за лечение на зависими младежи край Дряново

Нов Център за лечение на зависими непълнолетни младежи се открива днес в дряновското село Рaдовци. Капацитетът му позволява там да бъдат настанени 15 души. Екип от специалисти ще работи и със семействата на зависимите. Бившият дом за възрастни в Дряновското село Радовци беше основно ремонтиран и преустроен за нуждите на новия център, създаден от..

публикувано на 11.01.25 в 11:28

Накъде може да поведе Австрия крайнодесният Херберт Кикъл?

Следвоенна Австрия е рожба на разбирането на двете големи партии там - Народната и Социалдемократическата - че републиката е правова държава с демократично управление. Досега канцлерът винаги е бил представител на една от тези две партии, често е оглавявал голяма коалиция между тях. Сега тази традиция може би свършва. За първи път в следвоенната..

публикувано на 11.01.25 в 11:25

Навършват се 5 години от първия смъртен случай с Covid-19 в Ухан

Днес е петата годишнина от обявяването на първия смъртен случай от пневмония в резултат на "неизвестен причинител" в китайския град Ухан. Инфекцията впоследствие беше наречена Covid-19, отбелязва Франс прес. Над 7 милиона смъртни случаи са регистрирани в резултат на коронавируса в световен мащаб по време на пандемията, но се предполага, че..

публикувано на 11.01.25 в 11:11