Жалко, че една такава фигура като Алексей Навални си отиде. Въпреки че беше в затвора, той обединяваше надеждите, че може да има промяна, сега и в бъдеще. Сега част от това бъдеще с тази смърт беше задраскано, коментира пред БНР журналистът Валерий Тодоров, дългогодишен кореспондент на БНР и БНТ в Русия, бивш генерален директор на Общественото радио.
"Дали това е станало с отравяне, дали неразположение е довело до това състояние... В тази част на Русия са изключително тежки условията за живот, да не говорим за затвора. Преди имаше сведения, че боледува и не се изясни до каква степен е излекуван. Много са версиите около смъртта му, но едва ли можем да смятаме, че властта е безучастна в това, което се е случило", смята Тодоров.
"Дали ще узнаем цялата истина, когато това се случва в затвора, и то в наказателна колония със строг режим, едва ли пълна картина ще се получи. Можем само да се съмняваме. Изявленията на властите нямат значение, защото съмненията остават. Той беше най-яркият противник на режима в Кремъл, бих казал символ на протеста срещу властта", допълни журналистът.
И напомни, че предстоят избори през март в Русия и "много леко неговата смърт може да се свърже с предстоящите избори, тъй като той призова към протестни действия".
"От кандидатите за президент, от 10 утвърдени останаха четирима, така че един е от комунистическата партия, един от либералдемократическата на Жирановски, така че особена съпротива на президентските избори няма да срещне Путин", коментира още Валерий Тодоров.
"Навални си отиде на една много ранна възраст – 47 години, той е юрист по образование. Учил е в Йейл, САЩ, учил е в Руския университет за дружба между народите. Личност, която лично избра тази кауза с висока степен на саможертва. Прекалено силна е машината, която стои срещу него и трудно може да се оцелее", каза Тодоров.
"Той излежаваше 9-годишна присъда за екстремизъм, едва ли може да предполагаме, че нещата изглеждат толкова безобидно – разболял се и умрял на 47 години. Все пак това е затворник с висока обществена опасност за властите, очевидно голям волеви потенциал и една силна подкрепа сред младото поколение".
Тодоров прогнозира, че започва тежък период за Русия, защото изборите приближават, остават няколко седмици.
"С приближаването контролът върху общественото мнение, върху протестите и политическите структури ще се затягат. Реално партиите в Русия нямат особено значение, така е изградена политическата система. Властта на президента е много силна особено след референдумите и той може да сменя върховните съдии, което създава впечатление за безпредел и ненаказуемост, особено на фона на войната, която сега се разиграва. А тя ще има дълбоки последствия върху руското общество, света като икономика, политика, световно право и Украйна като държава. Властта си гарантира успех на изборите в лицето на Путин. Въпросът е дали след тези избори ще има някаква промяна, която да има и позитивно лице на фона на това, което виждаме в момента".
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.В Обединеното кралство двама от обвинените в шпионаж българи се признаха за виновни. Агенция "Ройтерс" разпространи по-късно още подробности за дейността на шпионската клетка. Според британския съд добре организиран шпионски кръг е предавал тайни на Русия Прокурорът Алисън Морган заяви пред съдебните заседатели, че шпионската група е..
10 са специализираните социални институции в община Велико Търново, които осигуряват денонощни грижи за хората с умствена изостаналост. Няколко стотин души са в листата на чакащите. Политическата криза, забавянето в Плана за възстановяване и на Оперативните програми още повече изострят кризата, защото няма "зелена светлина“ за разширение на..
Районният съд в Кюстендил осъди на пробация 72-годишен пенсионер, държал в кухнята си цяла колекция нерегламентирани археологически находки. Освен това обвиняемият трябва да заплати сторените на досъдебното производство разноски за експертизи и за вещи лица в размер на 4 825,92 лв. по сметка на ОД МВР-Кюстендил. Решението е окончателно и..
Търговското дружество "Синева“ отговарящо за сметопочистването в Силистра, бе ликвидирано днес на заседание на Общинския съвет и преструктурирано в общинско предприятие с цел намаляване разходите на администрацията. Един от основните мотиви на кмета е, че така няма да се наложи повишаване на такса смет с три промила, която към момента е 5..
До края на годината предстои да бъдат изплатени над 1 милиард лева на земеделците. По-голямата част от тях са по интервенцията за основното подпомагане на доходите за устойчивост. Това увери министърът на земеделието и храните д-р Георги Тахов при откриването на дванадесетото издание на Годишния семинар, организиран от Националната асоциация на..
Средната пенсия в Испания от януари ще бъде близо 1490 евро на месец. Очаква се увеличението на парите за възрастните хора да бъде около 2,8%. Над девет милиона пенсионери в Испания ще получават с около 40 евро повече на месец от следващата година. Това съобщиха от Министерството на приобщаването, социалното осигуряване и миграцията в..
БНБ прогнозира инфлацията да бъде на 1,9% в края на годината спрямо 5 на сто година по-рано, става ясно от изданието "Макроикономическа прогноза" на банката. Според новите оценки средногодишната инфлация се очаква да бъде 2,5% при 8,6 на сто през 2023-та. Основен фактор за забавянето на инфлацията е низходящата динамика на международните цени на..
" Ако приемем, че съдебната система е един камион с ябълки, в него има едно буре гнили ябълки - хора, податливи на корупция, които се ползват от..
В Плевен откриват Празника на пчелните продукти. Пчелари от областта ще предложат в специалните шатри пред зала "Катя Попова" мед, пчелни продукти,..
В посолството на България в Лондон професор Бетани Хюз представи откъси от новата си серия по BBC - Wonders of Bulgaria – "Съкровищата на България"...