Жалко, че една такава фигура като Алексей Навални си отиде. Въпреки че беше в затвора, той обединяваше надеждите, че може да има промяна, сега и в бъдеще. Сега част от това бъдеще с тази смърт беше задраскано, коментира пред БНР журналистът Валерий Тодоров, дългогодишен кореспондент на БНР и БНТ в Русия, бивш генерален директор на Общественото радио.
"Дали това е станало с отравяне, дали неразположение е довело до това състояние... В тази част на Русия са изключително тежки условията за живот, да не говорим за затвора. Преди имаше сведения, че боледува и не се изясни до каква степен е излекуван. Много са версиите около смъртта му, но едва ли можем да смятаме, че властта е безучастна в това, което се е случило", смята Тодоров.
"Дали ще узнаем цялата истина, когато това се случва в затвора, и то в наказателна колония със строг режим, едва ли пълна картина ще се получи. Можем само да се съмняваме. Изявленията на властите нямат значение, защото съмненията остават. Той беше най-яркият противник на режима в Кремъл, бих казал символ на протеста срещу властта", допълни журналистът.
И напомни, че предстоят избори през март в Русия и "много леко неговата смърт може да се свърже с предстоящите избори, тъй като той призова към протестни действия".
"От кандидатите за президент, от 10 утвърдени останаха четирима, така че един е от комунистическата партия, един от либералдемократическата на Жирановски, така че особена съпротива на президентските избори няма да срещне Путин", коментира още Валерий Тодоров.
"Навални си отиде на една много ранна възраст – 47 години, той е юрист по образование. Учил е в Йейл, САЩ, учил е в Руския университет за дружба между народите. Личност, която лично избра тази кауза с висока степен на саможертва. Прекалено силна е машината, която стои срещу него и трудно може да се оцелее", каза Тодоров.
"Той излежаваше 9-годишна присъда за екстремизъм, едва ли може да предполагаме, че нещата изглеждат толкова безобидно – разболял се и умрял на 47 години. Все пак това е затворник с висока обществена опасност за властите, очевидно голям волеви потенциал и една силна подкрепа сред младото поколение".
Тодоров прогнозира, че започва тежък период за Русия, защото изборите приближават, остават няколко седмици.
"С приближаването контролът върху общественото мнение, върху протестите и политическите структури ще се затягат. Реално партиите в Русия нямат особено значение, така е изградена политическата система. Властта на президента е много силна особено след референдумите и той може да сменя върховните съдии, което създава впечатление за безпредел и ненаказуемост, особено на фона на войната, която сега се разиграва. А тя ще има дълбоки последствия върху руското общество, света като икономика, политика, световно право и Украйна като държава. Властта си гарантира успех на изборите в лицето на Путин. Въпросът е дали след тези избори ще има някаква промяна, която да има и позитивно лице на фона на това, което виждаме в момента".
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.Илон Мъск - един от наследниците на т.нар. магнати разбойници, изградили икономическото могъщество на Съединените щати през 19-ти и началото на 20-ти век - все повече затвърждава усещането, че е тръгнал на кръстоносен поход срещу либералната демокрация не само във втората си родина - Америка - но и в Европа. Освен, че нагази в предизборната..
Цените на петрола на международните пазари се покачиха с повече от 3 процента, след като САЩ обявиха мащабни санкции срещу две от най-големите руски петролни компании и срещу т.нар. "сенчест флот", използван от Москва за заобикаляне на санкциите. Цената на барела сорт "Брент" се увеличи с 3,5 процента и снощи надхвърли 79 долара. От..
След самия Доналд Тръмп, а понякога и повече от него, най-видимото лице на новата американска администрация е най-богатият човек в света - технологичният предприемач Илън Мъск. Собственикът на "Тесла", "Спейс Екс" и на бившия "Туитър" на практика си купи значимо присъствие чрез огромните си дарения за кампанията на президента. Той стои до Тръмп по..
Заради очакваното влошаване на времето тази събота и неделя от "Електрохолд", които снабдяват Западна България с ток, са увеличили броя на дежурните екипи до 200. От компанията съобщават, че при необходимост имат възможност да мобилизират и още свои служители. Повече хора работят и в колцентъра на Електрохолд, където потребителите могат да подават..
Нов Център за лечение на зависими непълнолетни младежи се открива днес в дряновското село Рaдовци. Капацитетът му позволява там да бъдат настанени 15 души. Екип от специалисти ще работи и със семействата на зависимите. Бившият дом за възрастни в Дряновското село Радовци беше основно ремонтиран и преустроен за нуждите на новия център, създаден от..
Следвоенна Австрия е рожба на разбирането на двете големи партии там - Народната и Социалдемократическата - че републиката е правова държава с демократично управление. Досега канцлерът винаги е бил представител на една от тези две партии, често е оглавявал голяма коалиция между тях. Сега тази традиция може би свършва. За първи път в следвоенната..
Днес е петата годишнина от обявяването на първия смъртен случай от пневмония в резултат на "неизвестен причинител" в китайския град Ухан. Инфекцията впоследствие беше наречена Covid-19, отбелязва Франс прес. Над 7 милиона смъртни случаи са регистрирани в резултат на коронавируса в световен мащаб по време на пандемията, но се предполага, че..
" Кабинетът е готов, вариантът е почти финализиран ", заяви пред БНР лидерът на "Движение 21" Татяна Дончева. "ГЕРБ, БСП, ИТН – беше един от..
КНСБ предупреди, че ако бюджетът за тази година не бъде приет, може да се очаква вълна от протести. "Струва ми се, че за пореден път бюджетът..
Постъпилите сигнали за незаконна сеч, регистрирани на платформата "Защити гората", които се изпращат към Изпълнителната агенция по горите през 2024 г...