Занимаваме се с групата на Мартин Божанов като някакво изключително явление, след като всички факти за нея са ясни. Това заяви пред БНР адвокат Ина Лулчева.
"Започваме да коментираме проблемите в съдебната система, когато се случи едно убийство. А те са поредица от факти, които ни дават освание да се притесняваме, но подминаваме.
Още през 1992 година съдебната система беше разклатена. Тя е консервативна и когато се наруши целостта и моралът ѝ с неоснователни произволни смени, се създава опасност за такива явления.
След това дойде ерата на Татарчев, който каза, че само Господ е над него.Тогава възникнаха групировките, които получиха влияние в съдебната система и прокуратурата. После дойде главният прокурор Филчев, при когото имаше самоубийство на прокурор и отново не се възцари добрата практика. Започна задържането на хора като репресия. По времето на Борис Велчев имаше известно успокояване на системата, но без да се изчистят практиките, които бяха създадени. Борисов пък каза в интервю: "Да, аз избрах Гешев, защото оцених оперативните му способности“.
Това е едно материализиране на зависимостите в съдебната система, които съществуват от много години".
Средството за въздействие е в магистратите, полицаите, прокурорите и съдиите, посочи тя.
"Те използват това, че системата създава възможност да се образуват дела без да има данни за престъпление, за да се изнудват хората да плащат пари".
Специализираният съд беше съд на властта за делата, които иска на всяка цена да спечели, посочи адвокат Лулчева.
"Магистрати, които се съгласяват да правят услуги, не могат да има високи професионални и морални качества".
Комисията в НС може да свърши работа като събере публично всички факти, смята тя.
"Това е шанс да се покаже, че недоверието е неоснователно. Тя трябва да провери защо информацията, която са имали ДАНС и ГДБОП за Мартин Божанов, не е в прокуратурата".
Адвокат Лулчева напомни също, че се е тръгнало към разплитане на случая "Осемте джуджета“ след избирането на Борислав Сарафов, но към момента има пълно затишие.
Проблемът е, че зависимостите съществуват, заяви тя и даде за пример делото "КТБ".
"Делото "КТБ" е направено по начин, по който да не приключи никога, за да не се разбере ефективно кога е разграбена банката".
Много лош показател за системата е това, което видяхме, че се е случило със съдия Цариградска, отбеляза адвокат Лулчева.
"Това е едно безобразно проявление на тази система. Един съдия не е получил защита. Много хора се отчайват".
Тя коментира и избора на членове на ВСС.
"Притеснявам се, че ако сега не се случи избор на действително достойни хора за членове на Висшия съдебн съвет, надеждите ни за промяна ще изтлеят. Това ще бъде сигурен лакмус за това дали има желание за промени".
Общинският приют за безстопанствени животни в Добрич апелира за дарения на хранителни продукти. Заради ниските температури през последните седмици дажбата на настанените там кучета е увеличена и храната им е недостатъчна. Необходими са както консерви, така и суха храна на гранули. Около 80 кучета са настанени в момента в Общинския приют за..
В заключителната декларация на конференцията за национален диалог в Сирия, която се проведе днес в Дамаск, се казва, че всички въоръжени групи извън армията на страната се считат за "забранени", предаде АФП. Сирия призова Израел да се изтегли от нейни територии Участниците призовават и за "монопол върху оръжията от страна на..
Повишаването на енергийната свързаност между страните в региона ще даде възможност за намаляване на цените на тока в региона, за повишаване на конкурентоспособността и за сигурност на доставките. Това каза енергийният министър Жечо Станков по време на годишната конференция Energy Summit, организирана от в. "Капитал": "Нашата цел е да се превърнем в..
Регионалната библиотека "Емануил Попдимитров“ в Кюстендил осигури виртуален асистент - консултант, за потребителите, посещаващи интернет страницата на местния културен институт. Това ще подобри дигиталното обслужване, а библиотеката се нарежда сред иновативните библиотеки в страната, отбелязват от екипа. Потребителите на услуги на..
Екип на Министерството на образованието и науката разяснява на място възможностите за кандидатстване в български ВУЗ за средношколците от Босилеград и Цариброд. Срещата със средношколците от босилеградската гимнания беше днес, а в Цариброд е насрочена за утре, сряда. Кандидатстването на хора с българско гражданство в чужбина е..
Над 27 500 лева събраха ученици от Кърджали в подкрепа на дете - инвалид. В училището ще бъде изграден асансьор, за да може осмокласникът Арджан Мехмед да се придвижва с инвалидната си количка до учебните кабинети. По-голямата част от сумата беше събрана на благотворителен концерт с участието на Валя Балканска и гайдаря Петър Янев. "Традиции от..
През миналата година в област Монтана са станали най-много пожари за последните 5 години. Регистрирани са 1224 пожара, което е с над 300 повече от 2023 година. Увеличението се дължи най-вече на станалите през лятото пожари в сухи треви и гористи местности 1224 пожара са гасили огнеборци в област Монтана през миналата година. В сравнение с..
" Най-уязвимите области в България, с най-високи енергийни нужди и най-много проблеми от гледна точка на социалната уязвимост са София област, Разград,..
Не подкрепяме и трите бюджета, заяви пред БНР инж. Иоанис Партениотис - вицепрезидент на КТ "Подкрепа". На НСТС вчера всички социални партньори..
"Възраждане" фактически загубиха политическия дебат за еврото, но с агресията показаха несъстоятелност и неадекватност. Това каза пред БНР доц...