Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Деца опознават Левски в занимателни беседи, полагат клетва

Образователният център към Историческия музей в Търговище организира проявата за втора поредна година

| Интервю
Снимка: Исторически музей Търговище

Образователният център към Историческия музей в Търговище за втора поредна година отвори врати за ученици от първи до четвърти клас, които искат да научат повече за Апостола на свободата. Тази година има два пъти повече записани деца от миналата.

Заниманията се водят от уредника в отдел "Възраждане" Николай Ставрев и музейният педагог Маргарита Зидарова.

Децата са много впечатлени от това какъв е бил Васил Иванов Кунчев на тяхната възраст и от възможността да положат клетва пред Евангелието, камата и револвера, както са правили съзаклятниците на Левски, разказва Маргарита Зидарова пред БНР.

Програмата започва с кратко представяне на ключови моменти от биографията на Васил Левски. Децата научават за семейството му, запознават се с интересни моменти от неговото детство.

"Наблягаме повече на това какъв ученик е бил Левски, какво дете е бил, за да може да привлечем тяхното внимание и да поставим основата на интерес към неговата личност. След като приключи презентацията, децата попълват работни листове, предоставени от Националния музей "Васил Левски" в Карлово. Самите работни листове са под формата на геометрични задачки, кръстословици, различни занимателни и познавателни игри", пояснява Зидарова.

"За съжаление, това, което е написано в учебниците, не провокира емоциите на децата. Докато, разказвайки как малкият Васил влиза в килера да вземе сладки, като всяко едно дете, или да си хапне от меда, как майстори на по-малките си братчета и сестричката си пумпали, как им връзва люлки на клоните на дърветата или как ги разхожда на конче – да "приближим" по някакъв начин самия Левски."

Към полагането на клетвата децата се отнасят много сериозно, отбелязва музейният педагог.

"Физическото усещане, което добиват децата – с камата, револвера и Евангелието, поставянето на ръката на сърцето, изричането на тези думи, които са много въздействащи – много се впечатляват и сериозно произнасят клетвата докрай."

Повече по темата слушайте в звуковия файл.

Снимки: Исторически музей - Търговище

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Антон Митов

Емблематичният Антон Митов за задкулисните случки, за забранената музика, за духа на БНР

Преди дни Българското национално радио – институция отбеляза своите 90 години и е неразделна част от живота на поколения българи. БНР отбеляза 90-ата си годишнина с грандиозен концерт в Софийската опера и балет През всички тези десетилетия БНР е било с вас – до вашите сърца, както в делник, така и в празник . За да отбележим тази..

публикувано на 31.01.25 в 09:22

Ще оцелее ли сградата на "Балкантон"?

Обществено недоволство предизвика новината, че сградата на "Балкантон" в квартал "Лагера" в София ще бъде съборена, а на нейно място ще бъде изграден административно-жилищен комплекс. На протест пред емблематичната сграда граждани настояха тя да бъде запазена, а представител на собствениците обяви, че събаряне няма да има. "Самата сграда..

публикувано на 31.01.25 в 07:02
Десислава Тихолова с портрета на престолонаследника Борис Трети

131 години от рождението на цар Борис Трети - Обединител

На днешния ден се навършват 131 години от рождението на цар Борис Трети - Обединител. Знае се, че Русе е бил любим град на първия ни следосвобожденски монарх - княз Александър Батенберг. Тук за пръв път той стъпва на българска земя, тук се весели с дипломатите от мисиите на европейските страни и намира спокойствие от софийските политически..

публикувано на 30.01.25 в 19:43

Истории от бунтовно Русе

Другарят - господин - бай Атанас стои на сигурна позиция: да бъде винаги на власт и нокога във опозиция! Годината е 1950 г., когато забраненият от комунистическата власт писател Светлозар Димитров, известен като Змей Горянин пише тази епиграма. Днес обаче сме 2025 г., имаме от почти две седмици редовно правителство. Епиграма за него все..

публикувано на 27.01.25 в 20:48

Без дом, но с доброта в сърцата - истории на хора, които живеят на улицата

Наричаме ги клошари, те нямат дом, живеят на улицата. Подминаваме ги често с погнуса, защото не изглеждат добре, мръсни са, миришат, а на някои от тях им личи, че добре са се почерпили, с алкохол. Ще ви разкажа за трима бездомници, които срещнах по софийските улици. Първият намирам в центъра на София. Изоставен от майка си, отгледан от осиновители,..

публикувано на 26.01.25 в 06:24

"Бъндараците" от "Подуяне" до Луната и обратно

Елтън, Джон, Йоко и белите орхидеи. Приказка за музиката и семейството Връщаме лентата в радиото назад. На една и съща улица в съседни кооперации порастват братята Димитър и Иван Милеви и братята близнаци Александър и Константин Петрови. Баба им ги нарича "Кокосашо" . Големия Бъндарак ги надушил, че са "нечувани..

публикувано на 24.01.25 в 21:29

Три разказа за цензурирано изкуство

Разказ за три премахнати творби - разрушени, замазани или свалени от изложбените зали. Това представя изложбата " Забранено изкуство ", която е изследователски проект на куратора Ралица Герасимова.  Разглеждат се три случая на цензура: унищожената изложба „Терен и конструкции” на Веселин Димов, представена във Варна през 1982 г.,..

публикувано на 23.01.25 в 18:31