Международната федерация на журналистите и Европейската федерация на журналистите провеждат кампания в защита на Джулиан Асандж в навечерието на решаващото за екстрадицията му в САЩ съдебно дело в Лондон, което ще се проведе на 20 и 21 февруари. Съюзът на българските журналисти (СБЖ) също изказва своята съпричастност и организира на 19 февруари от 18.00 ч. в Клуб "Журналист” среща в подкрепа на разобличителя от "Уикилийкс".
"Ако бъде екстрадиран, Асандж е застрашен от присъда по 18-те обвинения, които са му повдигнати. Рискът е от 175 години затвор", обясни пред БНР Къдринка Къдринова.
Обвиненията са заради разкрития, които той прави чрез платформата си "Уикилийкс“ през 2010 година, посочи тя в предаването "12+3".
"Те са за военни престъпления на американската армия в Ирак и Афганистан. Изтичат и много дипломатически грами. Позицията на САЩ е, че това е секретна информация. Излязлото в "Уикилийкс“ е препубликувано от всички големи световни медии, а скандалът е огромен. Асанж е героят тогава. Започва кампания за очернянето му. Появяват се обвинения в сексуално насилие в Швеция. Адвокатите му го съветват да избегне явяване на това дело. Той търси убежище в посолството на Еквадор в Лондон през 2012 г. Знае се, че ако го вкарат в затвор в Швеция, дори и без да го осъдят, той може да бъде екстрадиран в САЩ".
Той остава седем години в еквадорското посолство – до 2019 година, когато настъпва смяна на властта в Еквадор и се стига до ареста му.
"Вкаран е в "Белмарш" - затвор с повишена сигурност в Лондон. Там е почти пет години".
От 2012 г. той не е излизал на слънчева светлина, отбеляза Къдринова.
"Джулиан Асандж е герой, който издържа на целия този тормоз. На негова страна са много правозащитни организации, включително "Амнести интернешънъл" и "Репортери без граници".
Парламентът на родната му Австралия гласува искане Асандж да бъде освободен и да се отмени всякаква идея за екстрадиция, защото не е извършил престъпления, обясни още тя.
Кампанията, която водят тези правозащитни и журналистически организации, е под наслов "Журналистиката не е престъпление", разказа Къдринова.
"Разправата с Асандж е много страшен знак и послание към цялата журналистическа общност по света. Виждаме какво се случи със световната журналистика през годините. Медиите спряха да го защитават, защото се изплашиха. Вече не излизат такива големи и страшни новини за сили, които могат да си отмъстят. Разправата с него е разправа както със свободното слово и достъп до информация, така и с устоите на демокрацията".
Къдринова не желае да сравнява убийството на Алексей Навални и разправата с Асандж.
"Опитът да се сравнява разправата с различни хора в различни части на света е нещо много тъжно. Не може да се мери човешката скръб, както не може да се мери и нарушението на правата спрямо един или друг. Смъртта на Навални е голяма човешка трагедия ,но той все пак е политик. Нека да не смесваме темите. Асандж никога не се е занимавал с политика. Това е човек, дошъл от света на технологиите".
Къдринова изтъкна важната роля на съпругата на Асандж - Стела.
"Обикаля света и търси подкрепа за него. Той не е нарушил базисните европейски ценности".
Не се нае да прогнозира какво ще е решението на британското правосъдие, но се надява то да е справедливо.
Цялото интервю може да чуете в звуковия файл.
Спасителни археологически проучвания започнаха в района на античния град Хераклея Синтика. Те се провеждат заради разширяването на газопровода България - Гърция и се финансират от инвеститора на наша територия "Булгартрансгаз". Три екипа от Института по археология с музей към БАН са на място за теренните проучвания, съобщи..
Експерименталната методика за отчитане на отпадъци в Кюстендил вече работи, заявиха от общината. Над 3 хиляди индивидуални кофи за смет в Кюстендил и селата вече са с монтирани чипове Системата се отваря с чип, като се регистрира количеството смет, която се изхвърля. Системата не може да приеме повече от 35-литрова торба, така ще се..
Няма еднозначен отговор на въпроса дали присъдата срещу Марин льо Пен я отстранява окончателно от надпреварата за президент на следващите избори във Франция. Това поясни пред БНР Тони Николов, журналист, публицист, преводач, главен редактор на Портал Култура. Отговор ще има лятото на 2026 г. Тогава апелативният съд ще се произнесе,..
Национални дни на кариерата се провеждат днес в София, за да срещнат млади хора и студенти с бъдещи работодатели. Изложението се провежда за 24-ти път и до края на месеца ще посети още пет големи градове на страната. Национални дни на кариерата 2025 е едно от най-значимите събития в страната, посветено на професионалната реализация на младите..
Украйна съобщи за 18 жертви на руската атака с балистична ракета в Кривой Рог. Десетки са ранените. Русия твърди, че в Кривой рог е атакуван обект, в който е имало среща на украински военни с чуждестранни инструктори. От министерството на отбраната в Москва съобщиха също, че през нощта са свалени 49 украински дрона. Най-малко 14 убити и..
Студентският съвет към Философския факултет на Софийския университет "Св. Климент Охридски" организира Ден на отворените врати. Събитието ще започне в 10:00 ч. в 65-а аудитория на СУ на третия етаж на ректората. Кандидатстудентите ще имат възможност да получат подробна и точна информация от самите студенти и от Факултетния студентски съвет за..
Еврокомисарят по търговията Марош Шефчович потвърди ангажимента на Брюксел за сериозни преговори с Вашингтон след обявените от американския президент Доналд Тръмп нови, по-високи мита. Шефчович ги определи като вредни и неоправдани и коментира, че търговските отношения между Европейския съюз и Съединените щати се нуждаят от нов подход...
Това е един своеобразен данък, който хегемонът налага на света. Така п роф. Иво Христов, социолог и преподавател в Пловдивския университет, коментира..
Недостигът на медицински сестри у нас засяга цялата здравна система. Липсват около 30 000 медицински сестри . Това заяви пред БНР доц. Камелия..
"Очаква се новозеландско, дълбоко замразено агнешко, което вече е влязло в България. Вече е в пещерата на Али Баба, започват да го разфасоват ...