Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Весислава Антонова: "Черната книга" е всъщност хроника на бездействието на институциите

"Съдебната система с бездействието си обезсмисля труда на разследващите журналисти"

| Интервю
Весислава Антонова
Снимка: Стопкадър /БНТ/

"Черната книга" е хроника на бездействието на институциите.

Това каза пред БНР Весислава Антонова, журналист, един от авторите в "Черната книга на правителственото разхищение в България" и университетски преподавател. 

"Често наричам тази "Черна книга" не просто хроника на корупцията в България, а хроника на бездействието на изпълнителната и съдебната власт, която години наред гледа работата на журналистите, но по никакъв начин не реагира", коментира тя. 

По думите ѝ може да се говори за натрупвания на разхищенията, защото вече излезе 9-ото издание на "Черната книга", а всяка година в нея са включени по 15 случая.

Журналистката подчерта, че фокусът на книгата е разхищението на европейски средства и даде пример със случай в малък град, в Шуменско, където има блок със социални жилища за семейства, които са в затруднено положение, построен със средства по европейски проект:

"Месец, след като семейство се е нанесло, мазилката от тавана е паднала върху главите на децата им и върху детското креватче на най-малкото. Слава богу, че то не е било в него! Развръзката е, че са направили ремонт на това жилище". 

Весислава Антонова обясни, че "Черната книга" обикновено е разделена на две - половината са случаи от вътрешността на страната, а другата част са централни теми:

"Емблематичен случай е този с Пловдивския панаир, по който няма никакво движение. Затова често наричам "Черната книга" хроника на бездействието на изпълнителната и съдебната власт. ... Винаги журналистите са били на мястото си и винаги са правили разследванията си, а тези, които не са си на мястото, са институциите, които обезсмислят труда ни, които не реагират и не правят проверки, както в случая с Нотариуса (Мартин Божанов - б.р.)".

За 9 години "Черната книга" консолидира общност от професионални журналисти, които общуват помежду си в приятна дискусия и си помагат, подчерта още Весислава Антонова.


Интервюто на Диана Янкулова с Весислава Антонова в предаването ''Нещо повече'' можете да чуете от звуковия файл.

По публикацията работи: Наталия Кръстева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

ЕС и Молдова със споразумение за разширяване на обхвата на Зоната за свободна търговия

ЕС и Молдова постигнаха споразумение за разширяване на обхвата на Зоната за всеобхватна и задълбочена свободна търговия, в което се предвижда съществена либерализация на двустранния аграрен обмен. От страна на Съюза ще бъдат увеличени квотите за безмитен износ от Молдова на сливи, трапезно грозде, ябълки и череши. В същото време вносът на..

публикувано на 24.07.25 в 20:28

Почина легендата на кеча Хълк Хоган

Легендата на кеча Хълк Хоган е починал на 71-годишна възраст, съобщават медиите зад Океана, цитирани от БГНЕС. Хоган, роден под името Тери Джийн Болеа, е бил намерен мъртъв в дома си в Клиъруотър, Флорида тази сутрин. Според TMZ, екипите на първа помощ са се отзовали на място, след като са получили обаждане за "сърдечен удар". Парамедици и полицейски..

публикувано на 24.07.25 в 20:05

НС премахна възможността за физическо връчване на арбитражно решение

Парламентът прокара на второ четене законодателни изменения, пряко свързани с борбата срещу имотната мафия и злоупотребата с фиктивни арбитражни решения. Депутатите премахнаха възможността за физическо връчване на арбитражно решение и предвидиха създаване на регистър на арбитражите в България към министерството на правосъдието.  Промените в..

публикувано на 24.07.25 в 19:12

Окончателно: В съдебно заседание може да се участва и чрез видеоконференция

Депутатите въведоха окончателно възможността да може да се участва в съдебно заседание чрез видеоконференция. С приети на второ четене промени в Административнопроцесуалния кодекс се разширява дигитализацията на административното производство. Правосъдният министър Георги Георгиев подчерта, че важна стъпка в усилията за ускоряване на бавното..

публикувано на 24.07.25 в 19:00

Фон дер Лайен: ЕС ще трябва да ограничи вноса на китайски стоки, ако няма реципрочност в търговията

Европейският съюз ще трябва да ограничи вноса на китайски стоки, ако Пекин не предприеме реални стъпки към повече реципрочност в търговията. Това заяви председателката на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен на срещата си днес в Пекин с президента на Китай Си Цзинпин. Търговският дефицит на Евросъюза с Китай през миналата година достигна..

публикувано на 24.07.25 в 18:06

Студентите искат гарантиран 20% таван на ръста на таксите за приетите платено обучение

Студентите, които тази сутрин излязоха на протест пред парламента срещу високите такси за платено обучение определиха като "компромисен вариант" окончателното решение на парламента за тяхното намаление с 40%.  На първия си протест пред Ректората на Софийския университет на 9 юли те настояха за по-голямо намаление - в размер на 50%...

публикувано на 24.07.25 в 18:03

След осем последователни понижения ЕЦБ остави без промяна водещите си лихви

След осем последователни понижения Европейската централна банка остави без промяна водещите си лихви. Решението на Франкфурт бе очаквано от пазарите на фона на продължаващата несигурност в търговските отношения между Европейския съюз и Съединените щати. На редовната си пресконференция управителят на ЕЦБ Кристин Лагард подчерта, че..

публикувано на 24.07.25 в 17:39