Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

САЩ предлагат резолюция на ООН за временно примирие в Газа

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Съединените щати наложиха вето върху проекторезолюция на Съвета за сигурност на ООН за незабавно прекратяване на огъня в ивицата Газа, където броят на жертвите вече надхвърли 29 хиляди.

Американският представител в Съвета обясни по-рано, че проектът, внесен от Алжир, ще застраши преговорите за освобождаване на израелските заложници от групировката Хамас и така няма да осигури трайна основа за мир.

САЩ предлагат резолюция в Съвета за сигурност на ООН за временно примирие в Ивицата Газа. В анклава продължава израелската офанзива срещу "Хамас", като жертвите от палестинска страна наближават 29 200 души.

В документа Вашингтон за първи път призовава за временно прекратяване на огъня, но - цитирам -  в момента, в който то е осъществимо. Американското предложение отправя и предупреждение към Израел да не започва наземна операция в района на град Рафах. 

Именно от Рафах канадският министър на международното развитие Ахмед Хюсеин заяви, че ситуацията в района е критична:

"Трябва ни незабавно прекратяване на огъня, за да може да се достави повече хуманитарна помощ и да се евакуират повече уязвими хора."

Израел нареди нови евакуации от два квартала в южните покрайнини на град Газа, което е индикация, че палестинските бойци все още оказват твърда съпротива в някои райони в северната част на Ивицата Газа. 

Световната здравна организация съобщи, че е получила достъп до болница Насър в град Хан Юнис, където в момента има над 180 пациенти и 15 души персонал. В сградата няма вода и електричество и единственото, което работи, са няколко генератора за животоподдържащите системи на хората. 

А проучване на Детския фонд на ООН (УНИЦЕФ) установи, че всяко шесто дете е силно недохранено в изолираната и до голяма степен опустошена северна част на палестинския анклав. 

Проучването констатира задълбочаващи се страдания на цялата територия на ивицата Газа.

По публикацията работи: Георги Даскалов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Няма риск от преливане на реките в София

Няма риск от преливане на реките в София, уверяват от пресцентъра на Столичната община. Все още не е приключил ремонтът на коритото на река Владайска в района на Женския пазар.  Заради покачване на нивата ѝ след дъжда временно са спрени ремонтите по речния бряг. Заради това са струпани камъни и не става дума за срутване, какъвто сигнал бе получен от БНР. 

публикувано на 19.11.25 в 17:32
Лена Бориславова

Лена Бориславова: СГС прогледна, че не е компетентен да разглежда делото срещу Благомир Коцев

По повод решението на Върховния касационен съд делото срещу варненския кмет Благомир Коцев да се гледа във Варна, а не в София, Лена Бориславова от "Продължаваме промяната" коментира, че Софийският градски съд най-накрая е прогледнал, че той не е изначално компетентен да разглежда делото: "В момента на практика, де факто, юридически, няма..

публикувано на 19.11.25 в 17:28

Пловдив: Съветниците на "Възраждане" напускат партията, но остават в Общинския съвет

Цялата група  общински съветници на "Възраждане" в Пловдив напуска партията и продължава работата си в местния парламент под името "Свободен избор".  Това става ясно от съобщение на петимата общински съветници, разпространено до медиите. То е подписано от Господин Апостолов, Елена Грозданова, Иван Пенков, Симеон Петров и Виолета Константинова...

публикувано на 19.11.25 в 17:20

Ганчо Ганчев: Хората от Партийния дом ни казват, че ни презират, защото не ни виждат

Лозунгът на работещите в Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий" е "И ние ви презираме" . Това сподели в интервю пред БНР Ганчо Ганчев, експерт в националната библиотека  и, председател на синдикалната организация на КНСБ там. "Хората от Партийния дом ни казват, че ни презират, защото не ни виждат. Ние не можем да се..

публикувано на 19.11.25 в 17:03

"Лукойл" обяви, че си запазва правото да потърси юридическа защита на интересите си в България

Руската компания "Лукойл" обяви, че си запазва правото да потърси юридическа защита на правата и легитимните си интереси в България, след като управлението на активите ѝ в страната бе поето от особен управител. "Лукойл" предприема всички необходими стъпки, за да завърши продажбата на рафинерията, мрежата от бензиностанции и другите си активи..

публикувано на 19.11.25 в 16:59

Сухопътните войски отбелязаха 147 години от основаването си

Сухопътните войски отбелязаха 147 години от основаването си и 140 години от победата на славната българска пехота в Сръбско-българската война. Церемонията се състоя на Пантеона "Майка България" край Гургулят. Пред строя на сухопътни войски президентът Румен Радев припомни историческата основа на създаването им. Президентът открои и ролята на..

публикувано на 19.11.25 в 16:53

Проливни дъждове създават проблеми в Перник и областта

Аварийно-спасителният отряд на Община Перник е отстранил локални проблеми, предизвикани от събраните върху капаците на дъждоприемни шахти листа и наноси по няколко улици в града. Екипите реагираха незабавно и на сигнал за събрала се вода в подлеза при жп спирка "Метал". Мястото е вече напълно отводнено. Разлив на вода се е получил и в..

публикувано на 19.11.25 в 16:48