Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проблемите с кадровия дефицит в здравеопазването се задълбочават

| Репортаж
Снимка: Дончо Барбалов

Проблемите с кадровия дефицит в здравеопазването в редица общини на страната се задълбочават. 

Очното в Шумен - пред закриване

Пример за тежката ситуация е очното отделение на многопрофилната болница за активно лечение в Шумен. Заради хроничния кадрови дефицит то е пред закриване. В момента отделението се обслужва от 2 лекарки, които са в пенсионна възраст

Директорът на лечебното заведение д-р Димитър Костов заяви, че ръководството продължава активно да търси лекари офталмолози. Според него дори да бъде затворено очното отделение, ще има 6-месечен период, в който то може да възстанови работата си във всеки момент, в който бъдат назначени специалисти. 

"Работата в областните болници, изискваща спешност, не е привлекателна за медиците и те предпочитат да работят в доболничната помощ. Проблемът е от години и касае всички специалности", каза още директорът на шуменската болница д-р Димитър Костов.

Пациентите няма да усетят липсата ни, увери д-р Снежана Начева, която в момента е началник на очното отделение в шуменската болница.

Преди дни стана ясно, че е в процес на лицензиране частна очна клиника в града, която ще работи със Здравната каса. 

"Предстои отваряне на очен медицински център. В него ще бъдат извършвани амбулаторни процедури. Нещата са в планов порядък. Могат да бъдат изпълнявани и някои спешни процедури през седмицата, засега. Центърът ще разполага със съвременна апаратура, каквато до момента в окръга липсваше", обясни д-р Начева. 

Когато се регистрира медицинският център, ще напуснем отделението, обяви тя и успокои, че пациентите ще могат да получат медицинска помощ в новия център. 

"Принципалът води с нас разговори да останем, но ние смятаме, че ще сме по-полезни в това ново нещо за шуменци". 

Обидени няма, заявиха и д-р Костов и д-р Начева. 

Според шуменци обаче градът вече е със затихващи функции. С подобни проблеми няма как да не продължи тъжната тенденция с текучеството от града. 

Болницата в Габрово; Снимка: Велина Махлебашиева
Поглед към Габрово 

Многопрофилната болница в Габрово и местната власт се ангажират да подкрепят финансово обучението на лекари и медицински специалисти, с условието да работят в отделенията на здравното заведение. Програмата за подпомагане на студенти беше обсъдена, предвидени са и средства в общинския бюджет. Мярката беше възприета като възможност за справяне с тежкия кадрови дефицит в болницата, която е основен стълб в здравеопазването в областта. 

Областните болници са търговски дружества, затова в кабинета на директора по-често става дума за плащания, оферти и цени. Заплатите са определящи за решаването на проблема с недостига на специалисти в болничната помощ.

Парите са увеличени с анекса към Националния рамков договор за медицински дейности, но д-р Минко Михов не скрива, че той и колегите му са очаквали по-голям ръст на заплащането по клиничните пътеки:

"Всички пътеки са увеличени с различен процент. За нашия случай е 8,6% средно, което не е каквото очаквахме. Нещата с основните заплати ще се случат, но вероятно не в пълния обем, който сме планирали". 

Директорът на болницата прогнозира, че към 1 март ще бъдат достигнати основните работни заплати по сегадействащия колективен трудов договор, но за следващия:

"В момента започват преговори за нов Колективен трудов договор. Изискванията, които ще бъдат поставени пред нас като управляващи и областните болници да достигнем тези нива - аз нямам отговор на въпроса как ще ги финансираме. Като търговски дружества нямаме механизъм, по който да компенсираме това увеличение и на минимална работна заплата, и на основна заплата по КТД, освен чрез повишаване на приходите ни от Здравна каса. За нас ще бъде трудно да отговорим на ново предизвикателство в посока основни работни заплати".

Недостиг на лекари във всички отделения

Макар че финансовият резултат на болницата за миналата година е положителен, това не променя перспективата и не дава възможност да се осигурят заплати, конкурентни на тези в други медицински услуги в града, казва д-р Михов. Не достигат лекари и медицински сестри във всяко едно отделение. В спешното от 12-те щатни бройки за сестри, са заети 4. На ден минават от 60 до 80 пациенти и се обслужват от един лекар и една сестра, посочва началникът му д-р Цветан Христов.

Лекарите също са недостатъчно и се налага да идват медици от други градове, без тях трудно може да се осигури работата на болничните звена, категоричен е д-р Михов, но изтъква, че дефицитът на медицински сестри, акушерки и лаборанти е най-голям. Десетки са незаетите места за медицински специалисти, добави той.

Финансови стимули за привличане на млади хора

С разрастването на проблема, болницата и местната власт заедно търсят решение. Мерките за привличане на млади хора, които да се обучават за медицински сестри, акушерки и лаборанти минава през осигуряване на финансови стимули. Резултатите обаче ще дойдат след 4 години, тогава ще завършат стипендиантите, а болниците в цялата страна се нуждаят от спешни мерки. Затова освен на местно ниво, трябва да се помисли и на национално, счита д-р Михов.

В краткосрочен план се обсъжда възможността за обучение на възрастни за здравни асистенти чрез Бюрото по труда, както и въвеждането на професионално направление "Здравен асистент" в средното училище.

Репортажите на Мина Денева и Велина Махлебашиева в предаването "Хоризонт до обед" чуйте в звуковия файл. 
По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Димитър Вацов

Димитър Вацов: С държавата Пеевски прави същото, което направи с ДПС

С държавата Пеевски прави същото, което направи с ДПС на Доган . Г-н Пеевски владее доста институции и лостове за влияние, които не са публични. Стъпка по стъпка се завладяват основни институции и регулаторни органи. Силата на Пеевски се крепи върху неща, които не са видими публично, затова е много възможно да го митологизираме . Това..

публикувано на 05.07.25 в 13:56

Любомир Чакъров: Следенето на потреблението не е ново, но сега навлиза в личното ни пространство

Свалянето на приложения на мобилните телефони е често разпространена практика, когато става въпрос за отстъпки в различни търговски вериги. В този случай няма начин магазините да не знаят всичко за нас, а личните си данни даваме съвсем доброволно . Те прилежно се съхраняват за нашите гастрономически предпочитания. Но ако самият ти се сетиш..

публикувано на 03.07.25 в 13:37
Явор Колев

Бум на кибератаки в социалните мрежи и комуникатори

От ГДБОП предупредиха за бум на крадени профили в социалните мрежи с цел финансови измами . Хакерите постоянно се адаптират към техническата среда, променят начините, чрез които атакуват чатовете в социалните мрежи, в които хората прекарват голяма част от ежедневието си. В момента се наблюдава атака на профили, като се пише на контактите, че..

публикувано на 03.07.25 в 12:15

Богомил Николов: Евтиният самолетен билет е примамка

Евтиният самолетен билет е примамка , предупреди пред БНР Богомил Николов – изпълнителен директор на Асоциация "Активни потребители". Идеята на нискотарифните авиокомпании е да ви предложат атрактивна цена , посочи той и обясни обаче какво следва: " В последствие се оказва, че се начисляват различни допълнителни такси. А ако багажът ви е..

публикувано на 03.07.25 в 11:41

Ал. Малинов: Загуба на Украйна би била катастрофална за сигурността на Европа и България

Украйна има интерес Балканите да бъдат съпричастни с нея, но и да разберат по-добре обстановката, в която се намират в момента.   Това коментира пред БНР анализаторът Александър Малинов след форума "Одеса 2025". "Форумът беше първа стъпка от страна на украинското ръководство да се опита да накара балканските държави да разберат собствения си..

публикувано на 02.07.25 в 11:48

Бегълци от новините - защо българите станаха световни шампиони?

България е световен шампион по избягване на новини. 63% от запитаните признават, че умишлено избягват новините , сочи последното проучване на Ройтерс - Оксфорд Digital report. " Печален рекорд – България води по брой на хората, споделили, че избягват непрекъснато, отчасти или селективно по теми новините", коментира пред БНР проф. Нели..

публикувано на 02.07.25 в 11:01

Помощ за Дидо!

Най-добрите поп певци и музиканти у нас започнаха кампания за набиране на средства за колегата си Данаил Данаилов, когото всички приятелски наричат Дидо.   Отскоро той е диагностициран с тежка форма на труднолечим рак. За справянето с него са нужни непосилни за семейството му средства , разказа пред БНР Рафи Бохосян. "Дидо е един от..

публикувано на 02.07.25 в 10:09