Ако корупцията пряко не облагодетелства ПП-ДБ, те са готови да крещят, докато самите те са корупционерите. Това заяви пред БНР Гроздан Караджов, депутат от ИТН, член на парламентарната комисия за разследване на дейността около Мартин Божанов - Нотариуса и бивш министър на регионалното развитие.
Той обясни причината за подкрепата на ИТН към изграждане на VII и VIII блок на АЕЦ "Козлодуй“ само от една компания - "Хюндай", и защо не са се съгласили с ПП-ДБ да има и още една - американска, която да се конкурира с тях.
"Изпълнителната власт имаше 9 месеца да предложи оферти. Ние сме за сериозно развитие за ядрената енергетика и за добавянето на следващи блокове в АЕЦ "Козлодуй, но не е убедително да влезете в 12 без 5 в тази схема, т.е. да направите корупционна схема от един вече приключил разговор".
Генезисът на ПП стана видим, заяви той в предаването "Неделя 150".
"Техният задкулисен играч Алексей Петров беше не само един от стожерите на тази партия, но инфраструктурата продължава да действа и през бащата на Кирил Петков. Бидейки управляващи, те са рожба на задкулисието в България, включително и на корумпирането на правосъдната система".
В България има държава, която е подчинена на частни интереси, смята Караджов.
"Кръгове като тези около Пепи Еврото, Мартин Божанов – Нотариуса и Алексей Петров винаги са се заигравали с политическата власт, която разпъва чадър върху тези машини за частно правосъдие. Те могат да се използват както за облагодетелстване, така и за бухалки. Затова създават нови и нови корупционни проекти. Затова беше създадена и ПП.
На върха на хранителната верига на машината за частно правосъдие се намират винаги политици, заяви Гроздан Караджов.
"Ако не достигнем до тези, които са създали тази структура, тя ще продължи да си действа, просто няма да го има Божанов, ще изчезне Пепи Еврото. Ако се появяват нови посредници, те ще играят само ролята на бушони. Не се ли покажат политическите водачи на тези мафиотски схеми, парламентарната комисия ще бъде просто един параван".
Според него обаче, тази комисия няма необходимите правомощия, за да направи всичко това.
"Затова ние казахме, че се създава с цел да се замете случая. Тази комисия трябваше да се разшири – да обхваща и фабриката за частно правосъдие на Пепи Еврото и схемите на Алексей Петров. Те имат касателство към една обща мафиотска структура. Но в зала останахме самотни. В комисия също беше отказано. Управляващите са свързани с едно и също задкулисие и започват да се пазят.
Представяте ли си, че седим и коментираме писменоо признание за това как да се поделят регулаторите и кой да бъде главния поркурор. Не може да обсъждаш името на бъдещия главен прокурор в задкулисие. Това е най-грозната корупционна случка от 20 години.
Не съм видял някой да преследва Христо Иваново и да го пита вярно ли е предложил име на главен прокурор. Къде отиде борбата със задкулисието?! Ходихме да протестираме по площадите, за да може тези нови герои – от ПП-ДБ, да станат новото задкулисие, да си разделят всичко – и регулатори, и прокурор. Това е нов брутален етап на корупция в България, създаден със силата на едно смазващо мнозинство".
Той обясни защо ИТН са участвали в съвместно управление с ПП и ДБ.
"Не искахме да управляваме с ГЕРБ и ДПС. Нямахме представа, че ПП и ДБ ще влязат в истинска коалиция с ГЕРБ и ДПС, ще искат да станат част от това задкулисие и да си поделят властта".
Караджов смята, че в меморандума за управление, предложен от ПП-ДБ, "са сложени клинове“.
„Които дават правото всеки, който не се харесва на ДПС, да бъде спрян, дават възможност и на ГЕРБ да стопират, ПП и ДБ имат същата възможност".
Той смята, че се дава възможност в регулаторите да бъдат избрани хора, които за пред обществото няма да бъдат партийно обвързани, но ще са верни на ПП-ДБ, ГЕРБ и ДПС.
Гроздан Караджов посочи като положителен пример за член на регулатор Иван Иванов от КЕВР. Отрицателен пример за него е Борислав Белазелков, който стана конституционен съдия, предложен от ПП-ДБ за запълване на едно от местата в парламентарната квота.
ИТН няма да предложи членове на регулаторите, ако се приеме предложеното в меморандума, категоричен е депутатът.
Цялото интервю може да чуете в звуковия файл и да гледате във видеото.
Ескалира напрежението между сунити и шиити в Северозападен Пакистан. При различни враждебни прояви от четвъртък досега са убити над 80 души и 156 са ранени, предаде "Франс прес", като цитира член на местната администрация. По негова информация в някои райони все още се чува стрелба. От снощи не са регистрирани нови случаи с убийства и пострадали. В..
С мащабна операция по море и въздух в Кипър успешно бе спасено новородено, само на 10 дни, средиземноморско тюленче монах, което е представител на най-редкия морски бозайник в Европа, съобщиха днес от екоминистерството. Във важната мисия участваха министерства, специлизирани институти, полиция, доброволци, авиокомпания от две страни. Спасителната..
Институтът за компютърни науки, изкуствен интелект и технологии към Софийския университет "Св. Климент Охридски" "Инсайт" (INSAIT) пуска от днес за безплатно и свободно ползване българския чат с изкуствен интелект - BgGPT. Екипът на проф. Мартин Вечев,основател на "Инсайт", направи демонстрация на възможностите на новата версия на BgGPT:..
Няма бързо решение на проблема с безводието в България . Това каза пред БНР Юлиян Попов, бивш министър на околната среда и водите, като уточни, че има решения, които бързо могат да подобрят в малка степен ситуацията. " Водният сектор в страната е бил зарязан десетилетия и не се отнася само до недостиг на питейна вода в отделни населени места,..
Надежда Йорданова от ПП-ДБ определи спекулации информацията за водени разговори с ГЕРБ-СДС за възможен компромис за съставяне на управленско мнозинство, според които Атанас Атанасов да бъде избран за председател на 51-ото НС, а Бойко Борисов - премиер на редовно правителство. ПП-ДБ приемат поканата за среща от Борисов "В..
Преди месец и половина в здравното министерство е входирано мотивирано искане за откриване на инфекциозно отделение. Това съобщи за БНР управителят на здравното заведение Димитър Стоилов. Както по-рано БНР съобщи Изпълнителна агенция "Медицински надзор" ще проверява болницата в Кюстендил, отказала да приеме болно дете. Проверка в..
Тежки обвинение към посланика на България в Украйна - Николай Ненчев, е отправила бившата вече служителка в мисията - преводачката Олга Хвостенко. В..
Кълнях се, че ние ще сме различни от другите партии, а се оказа, че на някои нива - вземане на решения, нарочване на тези, които не са съгласни - не е..
"Дълбоко съм убеден, че на България са ѝ необходими нови политически субекти . Тези са изчерпани. " Това заяви пред БНР Бойко Ноев, бивш министър..