Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ивайло Андреев: Най-съвършено гримираните жени са в Лондон

Ивайло Андреев
Снимка: Мая Данчева

След броени дни ще влезем в март, месецът на жените, в който се появявя импулсът и желание да бъдем свежи и красиви.

Стремежът към красота е нещо напълно човешко и датира от хиляди години. Независимо колко трудно са живели хората, те непрекъснато са се вглеждали в себе си и са оценявали високо красотата. Красотата е била и е неизменна валута. Четири хиляди години преди Христа в Египет, от това време са най-старите открити доказателства за използвани козметични продукти и грим. И то не само от жените. 

В своята изобретателност човешката суета е откривала в природата какви ли не средства, за да подчертае, подпомогне или наподоби красотата. В древността в Гърция се появява божественият идеал за красота. Това разбира се, може да се постигне само в изкуството. Обикновените хора и днес използват грим, за да придадат колкото се може повече съвършенство на лицето, което отново след толкова хилядолетия служи за визитна картичка и презентация на самия човек.

След началото на миналия век, козметиката и гримът навлизат в широка употреба и се превръщат в сериозен бизнес, който предлага красота.

pixabay.com

Ивайло Андреев е професионален гримьор, който е подготвял много звезди за сцената и екрана. В момента работи в БНТ.

Той печели конкурс за гримьор и започва работа в Нова телевизия през 1997 година. Работил е за всички големи телевизии и предавания в родния ефир. 

В началото на 2000 - та година опитва и в модната индустрия, заедно с големи наши дизайнери. Печели националния конкурс по грим през 1998 ма. Обича италианската музика.

"Дали мъжете са по-добри в гримирането, това е спорно, защото аз работя в телевизията с колежки гримьори и  фризьори, които са на много добро ниво, просто енергията между мъж и жена е по-силна, забелязал съм, че жените търсят мъже фризьори и обратното, мит дали мъжете са по-добри фризьори, гримьори, готвачи...

pixabay.com

Аз се захванах с това, когато видях преди години във Виена снимки в списание на популярни звезди с грим и без грим и разбрах, че някой просто е превърнал тези обикновени момичета в звезди.

Това ме накара да бъда част от тези хора, които произвеждат тази голяма измама..., разказа за "Нощен Хоризонт" Ивайло Андреев.

"Най-съвършено гримираните жени са в Лондон, аз си дадох сметка, че аз на тези жени няма какво да дам...Те са свършено гримирани рано сутрин в метрото, което значи, че сами се приготвят, за да са красиви.

В България жените не умеят правилно да използват грима, фондю тена, той се слага богато по лицето и целта е да изглади несъвършенствата и да се абсорбира, а не да се сложи една точка, същото важи за спиралата за очи, тя се полага по няколко пъти, да си поиграе с нея, трябва старание, поясни Андреев.

Според него филтрите в социалните мрежи са леко самозалъгване, не съм против тях, но все пак да се разпознава човека...

Той разказа, че все пак в телевизията е важен освен грима, но и осветлението в студиото, декора, за мен перфектна в това отношение е италианската телевизия, от нея черпя вдъхновение, каза той.


Още по темата в звуковия файл.

По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Официално беше открит първият сектор по кенгуру-грижа в България

Откриха сектор за кенгуру грижа в Майчин дом

Домашна атмосфера, в която бебетата получават грижа, а техните родители – спокойствие и увереност, че ще се справят. Това усещане дава пространство на осмия етаж на болницата Майчин дом , което се нарича сектор за кенгуру грижа . То е съвсем ново и първото в България. Идеята е майките и бащите на недоносени бебета да ги прегръщат, колкото време..

публикувано на 11.07.25 в 14:21
Пекинският университет за чужди езици

Люлката на българистиката в Китай е Пекинският университет за чужди езици

Пекинският университет за чужди езици е люлката на българистиката в Китай . Специалността е създадена през 1961 година , а през изминалата академична година университетът обучава 40 студенти в бакалавърската степен и четирима магистри , изучаващи български език и култура .  В последната петилетка Пекинският университет за чужди езици..

публикувано на 11.07.25 в 11:50

Започва Националният туристически фестивал

Национален туристически фестивал ще се проведе на Мальовица . Второто му издание е част и от честванията за 130 години Организирано туристическо движение в България .  Второ издание на Националния туристически фестивал подготвя БТС от 11 до 13 юли "До момента имаме записани над 1000 човека , но очакваме да дойдат и такива, които идват в..

публикувано на 11.07.25 в 11:29
Арман Бабикян

Арман Бабикян: Днешното гласуване на ПП изглежда леко наивно

"За мен днешното гласуване на ПП изглежда леко наивно , защото до ареста на варненския кмет нямаше такива сигнали, които да водят до мисълта, че ще гласуват заедно с "Величие" и с "Възраждане". Това заяви пред БНР Арман Бабикян от движение "Ние идваме": "При липса на сериозна политическа аргументация по същността на вота, това по-скоро прилича..

публикувано на 11.07.25 в 10:01
Деян Василев

Деян Василев: Нашата банкова система е по-консервативна

"Събудих се с мисълта "Честит Евровден", така го усетих и много се вълнувах за това, което се случи вчера, защото знаем колко са усилията през годините на десетки различни организации и хора". Това отбеляза пред БНР Деян Василев , управител на Moitepari.bg: "Представих си Васил Левски с неговата мисъл, че можем да бъдем равни на всички..

публикувано на 09.07.25 в 15:19
Любомир Дацов

Любомир Дацов: Трудно е да надскочиш икономиката

"Ще се опитаме предварително да направим някакъв доклад или форма на доклад - страничка с няколко основни предложения, преди започването на бюджетния цикъл и приемането на бюджета. Ние нямаме право да го правим от гледна точка, че това е право на правителството и политиците, които управляват". Това обясни пред БНР Любомир Дацов , икономист, член на..

публикувано на 09.07.25 в 14:32

Бригите Рамбоусек: Битката с медийната свобода е битка за демокрацията

" Определено имаше по-голямо напрежение във вчерашната сесия на Европейската комисия". Това коментира  Ангелина Пискова , кореспондент на БНР за евроинституциите: " Ако досега сме плували в сравнително спокойни води, вече те не са толкова . Не бих казала, че е толкова опасно, че да се удавиш, но определено трябва да се внимава повече . Някак..

публикувано на 09.07.25 в 13:38