Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Дни на визуалната наука в СУ - какъв е светът днес и как ще изглежда утре

| Репортаж
доц. д-р Мартина Стефанова и Надежда Хаджийска
Снимка: Виктория Петрова

Учени от Стопанския факултет на Софийския университет търсят отговори на това в какъв свят живеем днес и как ще изглежда светът утре и каква е ролята на всеки от нас в постоянно променящата се реалност? За да избягат от строгостта на научните разработки и да достигнат до по-широки аудитории, учените избират да представят резултатите визуално, като зрителят се потапя в изследваната проблематика и се превръща в участник в преживяването.

От 29 февруари до 2 март Центърът за визуална наука "Калейдоскоп" към Стопанския факултет на Софийския университет "Св. Климент Охридски" организира Дни на визуалната наука. Целта е да се насочи вниманието на посетителите към климатични промени, обезлесяване, замърсяване на природата, загуба на биоразнообразие, корупция, бедност, конфликти, миграция.

"Написани по достъпен начин. Цитират само и единствено факти", казва доц. д-р Марина Стефанова – научен ръководител на проекта и заместник-декан на Стопанския факултет към Софийския университет.

Данните, които доц. Стефанова и нейният екип събират, са обобщени  в две книги – "Светът в риск" и "Надежда за бъдеще", подготвени по курсов проект, пояснява Надежда Хаджийска, магистър в специалност "Устойчиво развитие" в Стопанския факултет. Тя е работила върху темата за глада. Най-много я е впечатлило това, че "около 150 милиона повече жени, отколкото мъже изпитват глад".

Бедността не се ограничава само до невъзможността да се покрият основни потребности. Фактори като дискриминация, лошо управление, конфликти, експлоатация, домашно насилие и корумпирани лидери затрудняват хората да преодолеят бедността. Тези фактори затварят хората в спирала на бедност и ограничават достъпа им до ключови социални услуги и ресурси.

Едно от решенията, което става все по-популярно, е хранителното банкиране. Хранителните банки биха могли да преразпределят излишната храна към нуждаещи се институции, уточнява Марина Стефанова.

Друго решение на проблема с прекомерното производство и разхищението на храна от крайните потребители, е планирането и ясна ограничена и осъзната консумация при пазаруване. В Дните на визуалната култура, посетителите ще се "потопят" в тези и още проблеми, но ще получат и отговори какъв личен принос би могъл да има всеки един от нас.

Потапящото преживяване е проекция в среда, която изпълва зрителя. Около него няма външни дразнители, изтъква Страхил Йорданов, творчески директор на студио за 3D визуално изкуство, което създава 360-градусово аудиовизуално преживяване на резултатите от научния проект. Научната проблематика е поднесена с помощта на изкуството, което пък бързо и интуитивно достига до хората, отбелязва той.  

Проектът е мултидисциплинарен и мултимедиен. Посетителите влизат в една полусфера или купол с височина 7 метра и квадратура 140 метра. В този купол се прожектира аудио-визуална история в 360 градуса. Без очила, зрителите от първо лице възприемат чрез сетивата си случващото се в различни краища на света и какво би станало, ако не се вземат мерки. След първото визуално потапяне следва второ, което не е толкова катастрофално, а е изпълнено с надежда за бъдещето.

"Когато се намираш в България и имаш 24-часов достъп до електричество, вода, имаш пресни зеленчуци и плодове на трапезата си почти през цялото време, е много трудно да си представиш други начини на живот. Но целият свят е много шарен и пъстър. За да можеш да си представиш как живеят другите, най-лесно е да го почувстваш. Веднъж почувствал, вече не можеш да се правиш, че това не съществува", коментира доц. Стефанова.

"Тази планета не е наследство за нас от нашите предци. Ние сме я взели назаем от нашите деца. Трябва да правим всичко възможно, за да могат и те да живеят тук", напомня в заключение Надежда Хаджийска.

По публикацията работи: Яна Боянова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Готвят протест срещу фотоволтаиците върху земеделски земи и горски територии в Кюстендилско

Протест пред Общината-Кюстендил срещу изграждането на фотоволтаици е насрочен за сряда от 8 ч., става ясно от съобщение на организаторите  по социалните мрежи. Предвижда се и протестно шествие от центъра на града до вече изградената фотоволтаична централа върху над 1000 декара върху бивша земеделска земя между селата Коняво и Дворище...

публикувано на 15.07.25 в 20:22

Правната комисия в НС гласува по-високи глоби за шофиране след употреба на алкохол и наркотици

Правната комисия в НС гласува окончателно по-високи глоби за шофиране след употреба на алкохол и наркотици. Текстовете в Наказателния кодекс бяха предложени от Министерството на правосъдието на днешното заседание на комисията. Депутатите приеха при шофиране с алкохол в кръвта над 1,5 промила глобата за нарушителя да се увеличи от 1000..

публикувано на 15.07.25 в 20:13
Димитър Радев, управител на БНБ

Димитър Радев: Не трябва да се подценява възможността от по-нисък растеж в еврозоната

Управителят на БНБ Димитър Радев предупреди, че не трябва да се подценява възможността от по-нисък растеж в еврозоната. В интервю за испанското издание Econostream Радев коментира, че прогнозите се правят в условията на глобална несигурност и нарастващи геополитически напрежения. "Един от ключовите фактори е фискалната политика. С..

публикувано на 15.07.25 в 19:54

Бракониер на риба от Монтана влиза в затвора

Бракониер на риба от Монтана влиза в затвора. 56-годишният мъж, с прякор Видрата, е лишен от свобода за година и половина и му е наложена глоба от 15 000 лева за незаконен улов на риба в язовир "Огоста". Пред Окръжен съд Монтана делото е образувано по протест на Районна прокуратура срещу постановена оправдателна присъда на Районен съд..

публикувано на 15.07.25 в 19:52

Протест и контрапротест пред болница "Майчин дом" при засилено полицейско присъствие

При засилено полицейско присъствие около болница Майчин дом се провеждат протест срещу насилието над родилки и контрапротест в защита на обвинената в насилие д-р Ирена Шикова, изродила бебето на Антония Андонова. Двата протеста се провеждат близо един до друг, но няма напрежение между хората, които участват в отделните демонстрации...

публикувано на 15.07.25 в 19:36

С условна присъда приключи делото за теча на данни от НАП

С една условна присъда приключи делото за един от най- големите течове на лични данни - от Националната агенция по приходите през 2019 година.  Разследването започна срещу трима души, обвинени в тероризъм. 6 години по-късно подсъдим остана само компютърният специалист Кристиян Бойков, който след споразумение с прокуратурата получи 9..

публикувано на 15.07.25 в 19:17
Кая Калас

Кая Калас изрази надежда, че до утре ЕС ще постигне съгласие по новите санкции срещу Русия

Върховният представител по външната политика и сигурност Кая Калас изрази надежда, че до утре страните-членки ще постигнат съгласие по 18-ия санкционен пакет срещу Русия. Тя каза това след края на заседанието на министрите на външните работи на страните от Общността. Засега на него се противопоставя Словакия. "Надявах се да постигнем съгласие..

публикувано на 15.07.25 в 19:06