С над 600 хиляди лева от дарителски инициативи и с подкрепата на фондация "Америка за България" и "Ротари клуб Велико Търново" изцяло е обновено детското отделение на областната болница "Д-р Стефан Черкезов" във Велико Търново. Като условия и апаратура отделението е напълно конкурентоспособно на европейските, но сериозен остава проблемът с недостига на млади лекари и медицински сестри.
В основата на неговото решаване основно са парите, коментира за БНР началникът на великотърновската педиатрия д-р Валентин Точков. В момента детското отделение има трима специализанти, а за последните 10 години базата е приела и обучила 10 специализанти, като само един е останал на работа.
Детското отделение е едно от най-натоварените в областната болница във Велико Търново. От няколко дни педиатрията е напълно променена и болницата не прилича на болница, а по-скоро носи домашна обстановка, което успокоява децата и родителите им.
"Казвам се Айше, синът ми е болен, с бронхит. От събота е приет. Доволни сме от всички, от лекарите, всичко правят както трябва. Не сме за първи път в отделението. Всичко е добре. Доволни сме".
"Казвам се Елка Александрова, също от събота съм с дъщеря ми в отделението, с пневмония е. Общо-взето е добре. Разликата сега в отделението е, че има обзавеждане, по-чисто е, по-са обгрижливи, за което сме благодарни".
Това казват майките на две от 34-те деца, които в момента са на лечение в педиатрията на великотърновската болница "Д-р Стефан Черкезов". Отделението е с 31 легла и е пълно над лимита, казва неговият началник д-р Валентин Точков. Обезпечени сме с медикаменти, допълва педиатърът д-р Красимира Кънчева:
"Като цяло ние имаме легла, които са ни като резерв. Имаме и тежкоболни деца, три деца са в интензивния сектор, едно дете е с диабет, две деца са с дихателни проблеми", казва д-р Точков.
"Нямаме проблеми с медикаменти, никога не сме имали, за нас, детските болести, не е имало проблем", допълва д-р Кънчева.
Най-малките пациенти в момента във великотърновската педиатрия са двама близнаци на по 8 месеца със заболявания на дихателната система.
Става много трудно с недостига на кадри, споделят д-р Точков, който е педиатър от 36 години, и д-р Кънчева, която е в професията от три десетилетия. В основата на кадровия проблем са парите, споделят двамата лекари и разказват за него:
"Най-вече на медицински сестри, също така на лекари. Голяма част от сестрите са на пенсионна и надпенсионна възраст и това затруднява нашата работа, защото се налага да работят допълнително с извънредни часове. Същото е и при лекарите", казва д-р Точков.
"Тук сме останали само трима лекари, останалите напуснаха, защото при нас е тежко, има много работа и заплатите не са така добре. Имаме всички необходими лекари, които трябва да са, но въпросът е че има отлив при специализантите от педиатрията. Обяснението – финансовата гледна точка", коментира д-р Кънчева.
"Конкуренцията в здравеопазването е много голяма. Специализантите се насочват към университетските болници, където имат възможност за докторантури, за други предизвикателства. Тук за 10 години ние имаме 10 специализанти, остана като колега само един от тях. Парите са проблемът. Голяма част от колегите минават в доболничната помощ, където условията са по-различни от стационара", допълни д-р Точков.
Д-р Десислава Маринова е специализант във великотърновската педиатрия от октомври миналата година:
"Избрах да специализирам педиатрия, защото дечицата са най-святото нещо и работата с тях е изключително приятна. Избрах да специализирам тук, защото съм чувала много добри отзиви за колегите, за д-р Точков, за болницата. Към момента изобщо не съжалявам за избора си и съм много доволна. Нямам проблеми като специализант във великотърновската болница".
От няколко дни педиатричното отделение на великотърновската болница е като книжка с вълшебни картинки за малките пациенти. С над 600 хиляди лева от фондации и дарители отделението е напълно променено, ремонтирани са всички системи, подновено е оборудване, напълно нови са мебелите и инвентара, поясни Надежда Рангелова от "Фондация за доброто".
С 215 хиляди лева в проекта се включва и фондация "Америка за България", посочи нейният изпълнителен директор Десислава Тельокова.
С над 200 хил. лв. и много дарителски труд в ремонтите участваха и великотърновските ротарианци, разказа Станислав Стоянов.
Обстановката е напълно променена, коментира старшата сестра на великотърновската педиатрия Пепа Колева:
"Просто атмосферата е много по-различна от това, което беше. Болницата не прилича на болница, много прилича на домашна обстановка, за да не се стресират децата".
Детското отделение във Велико Търново вече е на европейско ниво, посочи неговият началник д-р Валентин Точков:
"Имахме пациент, който преди два дена беше тук с татко си. При изписването той заяви, че отделението много прилича на това в Люксембург, където лекува второто си дете. Това е оценката, която мога да дам. Нашето отделение вече прилича на европейско отделение".
Условията ги има, сега трябва да се привлекат млади сестри и лекари, защото нови мебели, системи и апарати не могат да лекуват сами.
Повече по темата чуйте в звуковия файл.
Администрацията на американския президент Доналд Тръмп обяви нов проект за развитието на технологиите, свързани с изкуствения интелект в Съединените щати, предаде агенция "Ройтерс". Плановете включват облекчаване на екологичните правила и разширяване на износа на изкуствен интелект за съюзници на Вашингтон. Целта е Америка да продължи да има конкурентно..
Правителството в Испания прие проектозакон за разсекретяване на класифицирана информация. Текстовете ще позволят разкриване на събитията от режима на Франко в страната. Проектът предвижда максималният период на класифициране да бъде 45 години с възможност за удължаване с още 15 години. Новите правила постановяват още, че информация,..
Попълнен беше съставът на Сметната палата. Избраната за 7 години Мария Илиева беше издигната от Института на вътрешните одитори в България. Подкрепиха я депутати от ГЕРБ-СДС, ДПС-Ново начало, БСП-Обединена левица, ИТН и 1 независим. "Възраждане" гласува против, а останалите четири парламентарни групи не участваха в гласуването. Илиева е също така..
Европейският съюз и Съединените щати вървят постигането на търговско споразумение, което би довело до прилагането на широкообхватно мито от 15% върху европейски стоки, внасяни в Съединените щати. Това са заявили двама неназовани дипломати пред агенция Ройтерс. Ставката, която може да обхване и автомобилите, ще отразява рамковото споразумение, което..
С два големи пожара продължават да се борят десетки огнеборци, горски служители и доброволци в Ямболско. Към момента няма опасност пожарите да навлязат в населени места, но овладяването на огъня е изключително трудно заради силния вятър и пресечения терен. Продължава борбата с огъня в селата Стефан Караджово, Камен връх и Денница Пожарът между..
Очаква се в късните часове днес да приключи ремонтът на магистралния водопровод край местността Омуртагов мост в Шумен. Аварията остави без вода жителите на Шумен, квартал „Макак“, и селата Панайот Волов и Белокопитово. Девет месеца след като новото съоръжение беше пуснато в експлоатация, една от заварките е дефектирала. Магистралният водопровод..
Голям пожар в пламнал в следобедните часове до Ямболското село Окоп. Огънят е достигнал до първите къщи на селото, но вятърът е обърнал посоката и сега гори в гората край населеното място, няма пряка опасност за населението. На място са три противопожарни екипа, земеделска техника и огнеборци. Според местните огънят е тръгнал от..
Въвеждането на еврото ще се отрази върху цените на имотите у нас , сочат прогнозите на представители на бранша. Част от тях стигат и до конкретика -..
"Фактът, че се приеха три от законопроектите с идеята да се намери общо решение за откриване на начин да се постигнат въпросните заплати, които се..
Има шанс за голяма катастрофа и всички го знаем - партийни ръководители и на площада. И този път нещата са опрели на кокал, предупреди..