С над 600 хиляди лева от дарителски инициативи и с подкрепата на фондация "Америка за България" и "Ротари клуб Велико Търново" изцяло е обновено детското отделение на областната болница "Д-р Стефан Черкезов" във Велико Търново. Като условия и апаратура отделението е напълно конкурентоспособно на европейските, но сериозен остава проблемът с недостига на млади лекари и медицински сестри.
В основата на неговото решаване основно са парите, коментира за БНР началникът на великотърновската педиатрия д-р Валентин Точков. В момента детското отделение има трима специализанти, а за последните 10 години базата е приела и обучила 10 специализанти, като само един е останал на работа.
Детското отделение е едно от най-натоварените в областната болница във Велико Търново. От няколко дни педиатрията е напълно променена и болницата не прилича на болница, а по-скоро носи домашна обстановка, което успокоява децата и родителите им.
"Казвам се Айше, синът ми е болен, с бронхит. От събота е приет. Доволни сме от всички, от лекарите, всичко правят както трябва. Не сме за първи път в отделението. Всичко е добре. Доволни сме".
"Казвам се Елка Александрова, също от събота съм с дъщеря ми в отделението, с пневмония е. Общо-взето е добре. Разликата сега в отделението е, че има обзавеждане, по-чисто е, по-са обгрижливи, за което сме благодарни".
Това казват майките на две от 34-те деца, които в момента са на лечение в педиатрията на великотърновската болница "Д-р Стефан Черкезов". Отделението е с 31 легла и е пълно над лимита, казва неговият началник д-р Валентин Точков. Обезпечени сме с медикаменти, допълва педиатърът д-р Красимира Кънчева:
"Като цяло ние имаме легла, които са ни като резерв. Имаме и тежкоболни деца, три деца са в интензивния сектор, едно дете е с диабет, две деца са с дихателни проблеми", казва д-р Точков.
"Нямаме проблеми с медикаменти, никога не сме имали, за нас, детските болести, не е имало проблем", допълва д-р Кънчева.
Най-малките пациенти в момента във великотърновската педиатрия са двама близнаци на по 8 месеца със заболявания на дихателната система.
Става много трудно с недостига на кадри, споделят д-р Точков, който е педиатър от 36 години, и д-р Кънчева, която е в професията от три десетилетия. В основата на кадровия проблем са парите, споделят двамата лекари и разказват за него:
"Най-вече на медицински сестри, също така на лекари. Голяма част от сестрите са на пенсионна и надпенсионна възраст и това затруднява нашата работа, защото се налага да работят допълнително с извънредни часове. Същото е и при лекарите", казва д-р Точков.
"Тук сме останали само трима лекари, останалите напуснаха, защото при нас е тежко, има много работа и заплатите не са така добре. Имаме всички необходими лекари, които трябва да са, но въпросът е че има отлив при специализантите от педиатрията. Обяснението – финансовата гледна точка", коментира д-р Кънчева.
"Конкуренцията в здравеопазването е много голяма. Специализантите се насочват към университетските болници, където имат възможност за докторантури, за други предизвикателства. Тук за 10 години ние имаме 10 специализанти, остана като колега само един от тях. Парите са проблемът. Голяма част от колегите минават в доболничната помощ, където условията са по-различни от стационара", допълни д-р Точков.
Д-р Десислава Маринова е специализант във великотърновската педиатрия от октомври миналата година:
"Избрах да специализирам педиатрия, защото дечицата са най-святото нещо и работата с тях е изключително приятна. Избрах да специализирам тук, защото съм чувала много добри отзиви за колегите, за д-р Точков, за болницата. Към момента изобщо не съжалявам за избора си и съм много доволна. Нямам проблеми като специализант във великотърновската болница".
От няколко дни педиатричното отделение на великотърновската болница е като книжка с вълшебни картинки за малките пациенти. С над 600 хиляди лева от фондации и дарители отделението е напълно променено, ремонтирани са всички системи, подновено е оборудване, напълно нови са мебелите и инвентара, поясни Надежда Рангелова от "Фондация за доброто".
С 215 хиляди лева в проекта се включва и фондация "Америка за България", посочи нейният изпълнителен директор Десислава Тельокова.
С над 200 хил. лв. и много дарителски труд в ремонтите участваха и великотърновските ротарианци, разказа Станислав Стоянов.
Обстановката е напълно променена, коментира старшата сестра на великотърновската педиатрия Пепа Колева:
"Просто атмосферата е много по-различна от това, което беше. Болницата не прилича на болница, много прилича на домашна обстановка, за да не се стресират децата".
Детското отделение във Велико Търново вече е на европейско ниво, посочи неговият началник д-р Валентин Точков:
"Имахме пациент, който преди два дена беше тук с татко си. При изписването той заяви, че отделението много прилича на това в Люксембург, където лекува второто си дете. Това е оценката, която мога да дам. Нашето отделение вече прилича на европейско отделение".
Условията ги има, сега трябва да се привлекат млади сестри и лекари, защото нови мебели, системи и апарати не могат да лекуват сами.
Повече по темата чуйте в звуковия файл.
Европейската комисия изпрати 4 мотивирани становища до България, което е последна стъпка, преди да даде страната ни на Съда на ЕС. В едно от становищата, Комисията настоява България да прилага принципа "замърсителят плаща", според който първоначалният причинител на отпадъците трябва да поеме разходите за управлението им, в т.ч...
Вероятността е ниска да се приеме този проектобюджет, вероятно ще има промени. Някакъв огромен компромис ще се направи , прогнозира главният икономист на КТ "Подкрепа" Атанас Кацарчев в интервю пред БНР. "Реално, която и политическа сила да поеме властта, ще обере негативите на бюджета. И ако той се счупи, февруари ще има протести...
Европейската комисия дава България и Кипър на съд за това, че не са транспонирали правилно директивата за проверката за пропорционалност в националните законодателства. Тя задължава страните членки да извършват цялостна оценка на пропорционалността на всякакви нови регулирани професии, преди тя да бъде приета. Дадена професия е регулирана, ако за..
От парламентарните групи на БСП-Обединена левица и "Има такъв народ" обявиха, че все още нямат определен час за срещите с преговорния екип на ГЕРБ-СДС за съставяне на правителство. Депутатът от БСП-Обединена левица Иван Иванов заяви, че, ако на преговорите се постигне съгласие за съставяне на кабинет, е възможно конгресът да бъде свикан..
Фериботната линия Русе-Гюргево и бъдещият трети мост на Дунав ще са част от военната инфраструктура на военния коридор "Юг-Север". Това посочва служебният министър Атанас Запрянов в отговор на въпрос на депутата Мартин Димитров. В отговора си министърът припомня, че България се е ангажирала през международните формати за приоритетното..
"Трябва да се отговори на въпроса: "Каква ще е цената за влизане в едно правителство?" Не само тази, която ще плати БСП, както и дали тя ще си струва". Това заяви пред БНР Калоян Паргов, дългогодишен председател на БСП – София и член на Националния съвет на партията. "Вчера имахме Пленум на Националния съвет, на които дадохме мандат за..
Двама работници, подменящи траверси, са загинали в близост до гара Бойчиновци, Монтанско, съобщават от Национална компания "Железопътна инфраструктура". Трети работник е ранен. Инцидентът е станал в района на село Охрид, на около стотина метра от жп прелеза в посока Враца. Сигналът за инцидента към телефон 112 е подаден към 10:39..
Главният прокурор трябва да разполага с най-високите професионални и нравствени качества. Това заяви пред БНР с ъдия Владислава Цариградска...
Скалният град на траките край Кърджали е включен в топ 10 на световните обекти, според класация на вестник „Гардиън“. Перперикон попада сред най-добрите..
Осмият в страната Младежки център беше открит в Габрово. Той е разположен в сградата на бившия Летен театър в града, която беше изцяло преустроена...