Сегашната мярка за спиране на семейните помощи не е удачна.
Тази позиция изрази в интервю за БНР Красимира Благоева, директор на основното училище "Васил Левски" в пловдивското село Караджово.
"Не трябва детските надбавки да бъдат спирани за една календарна година. Това е категорично демотивираща мярка", смята тя.
Според директорката мярката е неработеща. Тя се аргументира с ресурсите, които се влагат, включително образователните медиатори, и с ежедневните усилия да се мотивират нередовно посещаващите училище ученици и да се търсят причините, които за голяма част от семействата са финансови и материални.
"Родителят директно заявява – елате след една година. Ако мярката е работеща, както в предходния вариант – спиране на детските за месец, ако в 3 последователни месеца не си успял да върнеш това дете в училище – тогава да се спират за една година. Но не автоматично за направени 5 отсъствия."
Единодушие сред образователните институции и директорите по тази тема има, увери Благоева.
Още когато е била предложена мярката – през 2019 г., от Центъра за междуетнически диалог "Амалипе" са оповестили данни от проучване в мрежата от училища, с които работят. Около 40% от анкетираните тогава са били категорични, че мярката няма да проработи. 30 на сто са били на мнение, че може да проработи. Впоследствие обаче над две трети от директорите са оценили ефекта като обратен.
"Мотивацията на родителя при такъв дълъг период рязко спада. Той не вижда смисъл да полага усилия. Това е още една причина детето, което не посещава училище, да бъде ангажирано в ежедневни дейности за осигуряване на прехраната. А 5 неизвинени отсъствия се правят много бързо – това е по-малко от един учебен ден", коментира в предаването "Хоризонт до обед" Теодора Крумова от "Амалипе".
Образованието като ценност в ромската общност става по-видимо не благодарение на наказанията, а с много работа на терен, с позитивни модели, които доказват на децата и родителите, че могат да успеят, обясни Крумова.
"Тази радикална мярка в никакъв случай не е причината за връщане на учениците в училище", потвърди и Красимира Благоева.
Двете мнения чуйте в звуковия файл.
На 2 декември на Общо събрание на БАН предстои да бъде избран нов председател на Академията. Член-кореспондент Евелина Славчева и акад. Христо Найденски са допуснати до участие в избора на председател от мандатната комисия. Техните програми за развитие на Академията са качени на сайта на БАН. "В моята програма се вглеждам в бъдещето на..
Заради откритото огнище на чума по дребните преживни животни във Велинград и последвалите протести на фермери там днес ще бъдат взети повторно нови 300 проби . Към момента 1700 овце са застрашени от принудително умъртвяване . Вчера животновъдите заявиха, че животните им са здрави и настояват за нови изследвания, тъй като са убедени, че..
Любопитни са резултатите от първия тур на президентските избори. Първия - Калин Джорджеску, изобщо социолозите не го хванаха. В проучванията той беше в графата "и други", каза журналистът Владимир Береану в интервю пред БНР. В предаването "Нещо повече" той направи интересен анализ на двамата от осемте кандидати за президент на северната ни..
"Дълбоко съм убеден, че на България са ѝ необходими нови политически субекти . Тези са изчерпани. " Това заяви пред БНР Бойко Ноев, бивш министър на отбраната и дипломат. Ще се появят нови лидери , изрази убеденост той. Не е възможно Борисов да бъде министър-председател , смята Ноев. Според него това е така и заради..
Две години Австрия блокира пълното присъединяване на България и Румъния към Шенгенското споразумение. Вчера стана ясно, че Австрия вдига ветото. Неофициално това се знаеше още след парламентарните избори в алпийската република, казва Паул Шмид , директор на Австрийския институт за европейски политики. Паул Шмид: Назрял е политическият момент Виена..
Геополитическото противопоставяне ще задушава глобалната икономика в следващите години. Очаква ни вял растеж, фрагментация и най-вероятно търговска война. Това е изводът на повечето наблюдатели на икономическите процеси, пред които стои основният въпрос - какъв ще бъде следващият двигател на растеж? Отговорите са противоположни, но по един от тях като..
Над 2500 души са подписали петицията за преразглеждане на сегашната система от национални външни оценявания във всичките ѝ етапи. Те са достатъчно, за да потвърдим, че такъв проблем съществува , каза пред БНР Ирина Манушева, инициатор на петицията. Според нея обаче проблемът не се разпознава достатъчно ясно, а той пропива цялата..
Имаме абсурди – вторият иска лидерска среща с първия и в същото време не го признава за лидер. За какво е тогава лидерската среща? Това каза..
" Ако приемем, че съдебната система е един камион с ябълки, в него има едно буре гнили ябълки - хора, податливи на корупция, които се ползват от..
И шестият опит да бъде избран председател на 51-вото Народно събрание се провали. Нито един от предложените четирима кандидати не успя да събере..