Над 100 хиляди ловци на трюфели и берачи на диворастящи гъби ще влязат след няколко дена в горите, но работата им ще бъде незаконна. За това предупредиха шест от браншовите организации, свързани с бизнеса за добив, търговия и преработка на недървесни горски продукти.
Причината, според асоциациите и съюзите от бранша, е, че няма диалог с Министерството на земеделието и храните, откъдето трябва да бъде издадена заповедта, регламентираща дейността им. Има прието законодателство за работата ни, облагането на доходите ни, но то не може да се прилага, заради липсата на въпросната заповед, която да регламентира плащането на едно място на дължимите разрешителни, данъка, осигуровките, заявиха във Велико Търново от браншовите организации, обединяващи бизнеса с трюфели и горски гъби и плодове.
Утре браншовиците са поканени на среща в аграрното министерство, след която ще стане ясно какви действия ще предприемат.
Браншовите организации твърдят, че като приходи, които генерират за икономиката, са на второ място след дърводобива. Ситуацията в сектора за добив, търговия и преработка на недървесни горски продукти е кризисна и няма диалог със земеделското министерство, което да приложи постигнатите договорки с Министерството на финансите и гласувани от Народното събрание, заяви Иван Калоянов, председател на Националната асоциация на търговците на трюфели в България:
„Ескалиращата криза е свързана със забавянето от страна на Министерство на земеделието и храните да приложи последните изменения в Закона за облагане на доходите на физическите лица, касаеща събирачите на диворастящи гъби, и в Закона за горите“.
Един от основните проблеми е задължителното 10-годишно планиране на довива за гъби и трюфели, които трябва да правят държавните горски стопанства, защото където няма планове, ние не може да влезем да берем гъби и трюфели, а това са видове, които са силно зависими от климатичните условия и никой не може да направи планиране, поясни Светлозар Сидеров, председател на Националния съюз на българските ловци на трюфели:
„Изпадаме в следния парадокс, особено в последните години – плащаме си разрешително за някое стопанство, което има плануван добив, а в него, поради неблагоприятни климатични условия, в дадения момент няма гъби, а в съседни стопанства, в които няма плануван добив, реално е заринато с гъби, които ние нямаме право да ги събираме, и те изгниват“.
Браншовите организации настояват от отпадне планирането на добива в горските стопанства.
Въпреки недоволството, ловците на трюфели и свързаните с бизнеса с диворастящи гъби приеха да се смени облагането им и да плащат патентен данък. Регулираха ни като професия, което е добре, ще плащаме данъци и осигуровки, ще се образува трудов стаж за хората, които основно са социално слаби и от маргиналните групи, но сега съществуващата ситуация с липсата на заповед от земеделския министър не ни позволява да работим, посочиха организациите на ловците на трюфели и събирачите на диворастящи гъби:
„В момента в МЗХ се чудят как да я тълкуват, така да я завъртят, че да не важи за всички държавни и общински гори, както е договорено с Василев (финансовия министър Асен Василев, б.ред.). Получихме проект на заповед и наистина е записано, че ще се плаща за всяко държавно предприятие отделна такса и за всяка община поотделно. Това е немислимо. Ние трябва да плащаме за 6 държавни предприятия плюс за над 250 общини. Общата такса беше договорена да е в размер на 150 лева с Василев. Отчитаме, че се повиши минималната заплата и осигуровките – да речем да стане 170-180 лв., но с отделното плащане за общините, ние ще надхвърлим 300-400 лв. на месец“.
Браншовите организации искат контрол от държавата, която да следи за нелегалните берачи на гъби и ловци на трюфели, които унищожават находищата по горите. По данни на шестте организации, които за първи път седнаха на една маса във Велико Търново, за да говорят общо за проблемите си, годишно у нас се добиват около 500 тона трюфели и над 1000 тона гъби, като 90 на сто от продукцията се изнася.
Проблем има и с националното позволително за дейността на ловците на трюфели и берачите на гъби. От бранша не подкрепяме готвения проекто-закон за трюфелите, коментира Антон Донков от Националния съюз на преработвателите, търговците и събирачите на трюфели, гъби и горски плодове:
„Обвиняват нашите колеги, че с протестите, които са правили миналата година, са подронили авторитета на Министерството. Питам къде е реномето на министерството щом подготвят промени, които за нас са в унищожителен план и пълна невъзможност да работим, както искаме по законов начин. Беше ни обещано национално позволително на срещата в Министерството на финансите с министър Вътев и министър Василев. Нищо от това не се случи“.
Не плачем за пари, искаме регламент да работим, защото сезонът започна и ние ще трябва да влезем в горите незаконно, обобщи Юлиян Колев, председател на „Българска асоциация горски гъби.
Браншовите организации искат да плащат на едно място данъците, осигуровките и таксите си в даденото държавно горско стопанство, както, твърдят, че им е обещал финансовият министър, но земеделското министерство не иска, коментира Колев:
„Неофициално Министерството на земеделието казват – ние на можем да събираме данъци и осигуровки, защото по закона, който е приет, те трябва да има национално разрешително, което да се заплати в съответното горско стопанство и от там тези средства да се разпределят към Министерство на финансите, НОИ. Те не желаят да приемат тази дейност да я извършват и поради тази причина блокират нашата дейност“.
Браншовите организации на ловците на трюфели и берачите на гъби, търговците и преработвателите са поканени на среща утре в МЗХ при заместник-министър Мирослав Маринов.
„Утре ще отидем на среща. В зависимост от тази среща ще решим какво правим нататък. Никой не иска протести и да създава хаос в държавата. Ние просто искаме да приложим закона, нищо друго не искаме. Търговците и събирачите искат да работят. Събирачите да си плащат прехраната, а търговците да си плащат заплатите в предприятията“.
Бяхме в сивата икономика, излязохме от там, но сега заради липсата на подзаконови документи от земеделското министерство, с които да се прилагат законите, ще влезем в нелегалната икономика, казват браншовите организации, свързани с трюфелите и горските гъби.
Над 200 ученици от Начално училище "Професор Нойков“ в град Ямбол взеха участие в пожаро-техническо учение за реакция при земетресение. Евакуация от учебните стаи и отвеждане на децата на безопасно място е основната цел на обучението, уточни директорът Димитър Димитров: "Имайки предвид зачистилите случаи на бедствия, на аварии, на пожари,..
Регионалната екологична инспекция във Велико Търново възложи 72-часов непрекъснат контрол на въздуха в град Дебелец след граждански сигнали за влошени качества и миризми. Жителите на Дебелец се оплакват от миризми на амоняк и винят за това промишлената птицеферма в покрайнините на града, която предстои да се разшири и в нея да се..
Кметът на община Велико Търново Даниел Панов сезира Министерството на културата и Дирекцията за национален строителен контрол за некачествен ремонт на 300-годишна къща в Арбанаси, която се ползва от великотърновската организация на Съюза на архитектите в България. Къщата на баба Кали, както е известен домът на архитектите в Арбанаси, беше в окаяно..
Държавите от еврозоната постигат средноевропейски доходи по-бързо от тези, които членуват единствено в Европейския съюз, показва анализ на Фискалния съвет. В него се сравняват страните от Централна и Източна Европа, които са приели еврото (от Словения до Хърватия), с тези, които са останали извън него (Полша, Унгария, Чехия, Румъния, България)...
Управителят на БНБ Димитър Радев откри Нов касов център за Северна България. Инвестицията е в размер на 10 милиона лева. Радев потвърди, че България е напълно готова за присъединяване към еврозоната. "Новият касов център е всъщност много важен елемент от програмата ни за цялостно обновяване и модернизиране на системата ни от касови..
За първи път в края на 2024 година, богатството на българите достига историческа стойност от 1 трилион лева - пет пъти повече от брутния вътрешен продукт. Средно, според проучване на Експертния клуб по икономика и политика, на домакинство се падат по 350 000 лв. 70% от всичко, което българите притежават, са жилищата. Едва малко над един..
Над 1 62 000 дружества и еднолични търговци вече обявиха доходите си пред На ционалната агенция за приходите , повече от месец и половина преди изтичането на крайния срок - 30 юни, съобщиха от институцията . Данъчната служба във В. Търново отчете преизпълнение на плана за приходите Близо 30 000 са подадените до момента..
Към 19 часа ще излезем с официално решение за прекратяване на блокадата на градския транспорт в София. Нека първо минат комисиите на СОС,..
А з отправих ясно предложение. Това заяви пред БНР Васил Терзиев, кмет на София, след като стана ясно, че продължава протестът на работещите в..
Тази криза в градския транспорт на София можеше да не се случва . Това заяви пред БНР Драгомир Стойнев, председател на парламентарната група на "БСП –..