Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Радев: Ако има служебно правителство, ще карам по домовата книга

Румен Радев
Снимка: БТА

Нови парламентарни избори или ротация на правителството? За президента Румен Радев отговорът на въпроса зависи от доверието между коалиционните партньори и от решенията на партийните лидери в следващите дни:

"Зависи дали този парламент има достатъчно неизчерпан политически ресурс, така че да се сформира устойчиво мнозинство. Едно е сигурно - че на 6 март трябва да има оставка на цялото правителство. Тя трябва да се приеме от парламента и едва тогава при мен започва цикълът на консултации". 

Радев коментира и противоречивите оценки на коалиционните партньори за работата на министъра на отбраната Тодор Тагарев:

"Напоследък обаче забелязваме някакви странни критерии за оценка на министри - ето например министъра на отбраната г-н Тагарев някои от лидерите в коалицията казват, че той трябва да освободи поста, защото не прави достатъчно за Украйна. Което за мене е някак си висша форма на нихилизъм. Друг един лидер от управляващата коалиция дори възкликна, че Тагарев трябва да остане, защото, виждате ли, много го харесвали в Украйна. Ама кога тези хора ще запитат дали министър Тагарев го харесват в българската армия и какво прави за сигурността на България. Нека се върнем към основополагащи критерии, когато даваме оценки". 

При хипотеза избор на служебен премиер в ново временно правителство на президента при нови конституционни правила:

"Още не мисля за този вариант, но в случая ми е много лесно. Отварям Конституцията, чета възможностите, посочвам и карам по ред - по домовата книга. Вече идва въпросът за отговорността. Кой носи отговорност? Не е ясно".

Приоритет за България и Турция остава визията за разширяване на търговско-икономическото сътрудничество и свързаността. Турският президент Реджеп Ердоган е приел поканата да посети България. 

"И се надявам това да стане още тази година, но зависи, разбира се, зависи дали ще имаме устойчиво правителство. Неговото идване в България трябва да бъде подготвено много сериозно с нови и с актуализации на стари меморандуми, голям бизнес форум и разкриване на нови възможности за сътрудничество. Ще дойде с желание. И пак казвам - важно е да имаме устойчиво правителство". 

Очакванията на Радев за цените на горивата след отпадането на дерогацията за руски петрол:

"Ние не можем от един ден да разберем какво ще стане с цените. Трябва време, но при всички положения имаме вече до известна степен и повишен икономически риск. Аз се надявам да се вземат всички мерки, за да няма скокообразно повишаване на цените, но можем да очакваме в тази ситуация да има и такава тенденция".

Президентът отново разкритикува правителството за въвеждането на транзитната такса за руски природен газ през страната ни, която по-късно беше отменена. Една от целите на днешните срещи на Радев с турския му колега Ердоган и с премиера на Унгария Виктор Орбан била да възстанови доверието в България като надежден партньор в енергетиката:

"Едно доверие, върху което беше извършен погром с т.нар. "енергийна вноска". Унгария вече провежда процедурата да сключи договор с "Боташ" през нас. Но нас вече ни няма. Ние от фактор, който може да търгува с газ, се превръщаме в една територия, през която преминава газ". 

По публикацията работи: Георги Даскалов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Иран спира сътрудничеството с МААЕ

Иран спира сътрудничеството с Международната агенция за атомна енергия. Президентът на страната Масуд Пезешкиан утвърди решението, което бе гласувано миналата седмица от иранския парламент с аргумента, че агенцията взима страната на външните врагове на Ислямската република. Иран увери, че служителите на МААЕ в страната са в безопасност С..

публикувано на 02.07.25 в 21:12

Отстраненият зам.-кмет на Кюстендил Кристиян Иванчов излезе с позиция по скандала

Отстраненият зам.-кмет на Кюстендил Кристиян Иванчов от "Продължаваме промяната" излезе с позиция по скандала. Според него решението да бъде махнат е взето едностранчиво от градоначалника инж. Огнян Атанасов и без да е разговаряно с него. Служители на Общината разказват, че двамата били приятели, но във вторник имали остро пререкание по..

публикувано на 02.07.25 в 20:05
Активисти на

40 организации от Европа настояват за по-бързо въвеждане на директивата за делата шамари

40 организации от над 15 европейски държави се обединяват , за да настояват за по-бързото приемане в националното законодателство на директивата срещу т.нар. дела шамари , които се използват, за да заглушат граждански организации и журналисти.  В България организациите, които настояват за по-бързото транспониране на европейската директива, са..

публикувано на 02.07.25 в 19:55
Илие Боложан

Румъния вдига данъци и такси

Премиерът на Румъния Илие Боложан обяви серия от мерки, включващи увеличаване на данъците и таксите в страната. Сред тях са увеличаване на ДДС и акциза върху алкохол, тютюн и горива, както и замразяване на заплатите в държавния сектор. Сред мерките, които ще бъдат част от този проект, са коригирането на ДДС на два прага (общата ставка от 21%..

публикувано на 02.07.25 в 19:42
Шон

Оправдаха рап-звездата Шон "Диди" Комбс по най-тежките обвинения срещу него

В Ню Йорк федералните съдебни заседатели по делото срещу рап-звездата Шон Комбс, известен още като Пи Диди, се произнесоха по четири от петте обвинения след над 12-часово обсъждане. Рапърът е признат за виновен за склоняване към проституция, но беше оправдан по най-сериозните обвинения по делото - за трафик на хора с цел проституция и..

публикувано на 02.07.25 в 19:21
Костадин Ангелов от ГЕРБ-СДС

Управляващите не са обсъждали повишаване на здравната вноска

Управляващата коалиция не е обсъждала повишаване на здравната осигурителна вноска и към момента няма опасност от такова увеличаване.  Това заяви председателят на здравната комисия в парламента Костадин Ангелов, след дискусията за въвеждане на минимални изисквания за заплащане на медицинския персонал у нас.  По думите му се обсъжда..

публикувано на 02.07.25 в 18:55
Снимките са предоставени от българските пожарникари

10 български пожарникари участват в гасенето на пожара на Халкидики

10 български пожарникари участват в гасенето на пожара, който бушува в средния ръкав на гръцкия полуостров Халкидики.  Българите са част от екипа, който замина преди два дни за южната ни съседка по линия на механизма за Гражданска защита на Европейския съюз. Един от тях - Атанас Апостолов, каза ексклузивно за БНР от мястото на пожара:..

публикувано на 02.07.25 в 18:37