Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Мира Суховейко: Фермерският глас в Полша няма чак толкова голяма тежест, става въпрос за имиджа на управляващите

| Интервю
Снимка: ЕПА/БГНЕС

"За полския премиер Доналд Туск е важно да запази самообладание и да покаже, че иска да работи в интерес на земеделците и потенциално на този електорат". 

Това коментира пред БНР журналистът и медиен анализатор Мира Суховейко относно натиска на протестиращите срещу украинското зърно земеделци и ролята на Полша като най-верен съюзник срещу Русия.

"Полша трябва да защити своята политика, която е силно подкрепяща Украйна, и своите интереси от гледна точка на безопасността на държавата. Тези антиукраински настроения, които в момента виждаме, че полека лека се появяват особено сред ферметите, трябва по някакъв начин да бъдат възспрени. От една страна Туск е длъжен да спре тези протести и да помогне по някакъв начин на полските фермери да се справят в тази трудна ситуация. Но от друга страна е доста важно да не бъдат обвинявани за тези проблеми на полските фермери украинците и ситуацията в Украйна, а по скоро да се посочат други виновни. Тук Туск се справя доста добре. Посочва както Русия като основен виновен за ситуацията в региона, така и вноса на земеделски продукти от Беларус и Русия", коментира Мира Суховейко в интервю за предаването "Събота 150". По думите ѝ Туск се опитва да балансира в това отношение, което не е лесно

Тя отбеляза и значението на предстоящите местни избори в ПолшаФермерите са жители на малки населени места и често те гласуват за други партии, различни от тази на Доналд Туск или неговата коалиция, подчерта още журналистът и напомни, че партията на полския премиер е на големите градове. 

Според нея тежестта на фермерите като избиратели не е толкова голяма

"Фермерският глас в Полша няма чак толкова голяма тежест. Става въпрос за имиджа на управляващите и затова как те се справят с този проблем, как те ще разрешат този проблем или по скоро как ще проведат спора със земеделците и с Украйна. Това може да покаже до каква степен са готови да защитят интересите на полските граждани".

По думите на Мира Суховейко тази политическа ситуация за полския премиер е сложна, но не е невъзможна. Тя обясни, че това е проблем, чиито източници са отвън, а не са вътре в страната. Според нея Туск в доста отношения е в удобна ситуация:

"Би могъл голяма част от тази тежест на този проблем, който в момента има със земеделците, да го прехвърли на своите предшественици и на Брюксел. И да се опита да изиграе тази карта, че той е един силен играч в Брюксел". 

Полското правителство има доста тежка задача пред себе си, свързана с реформата в правосъдната система, коментира още Суховейко. Според нея хаосът е пълен и Туск не е направил кой знае какво, за да промени ситуацията. Но:

"Също показа на Брюксел, че е готов да вземе твърди мерки, за да реши този проблем и че тръгва в посоката, показана от Брюксел, а не продължава по следите на своите предшественици".

Цялото интервю на Весела Владкова с Мира Суховейко в предаването "Събота 150" чуйте в звуковия файл. 
По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Алесандро Джованини

Алесандро Джованини от ЕЦБ: Цифровото евро няма да отнема права на гражданите

Цифровото евро няма да отнема права на европейските граждани, а ще им предостави по-голям избор. Това заяви за БНР Алесандро Джованини , съветник на директора за цифровото евро към Европейската централна банка . Още за проекта за цифровото евро и каква е истината за редица фалшиви твърдения, които се разпространяват за него в социалните мрежи,..

публикувано на 25.07.25 в 06:50

Локалите - феномен или дефицити в общуването между родители и деца?

"Дали е поколенческо? По-скоро е възрастово – в момента ги наричаме локали, но назад в годините винаги е имало подобни групи деца, тийнейджъри. Едно дете живее в общност , не живее изолирано само с майка си и баща си. То попива от цялата среда и не можем да се похвалим със спокойна, мотивираща и креативна среда ." Това мнение изразява пред..

публикувано на 17.07.25 в 11:23

Без бележка в лева и евро: Как апаратите на такситата се оказаха в нормативен вакуум

Няма таксиметров автомобил, който да може да издаде касов бон в двете валути – в лева и евро. За това предупреди в интервю за БНР Красимир Цветков, председател на Националния таксиметров синдикат.  Той обясни, че апаратите им са с отдавна изтекли сертификати и няма подзаконова нормативна уредба , която да разписва тяхната..

публикувано на 17.07.25 в 08:39
Петър Стоянов

Смърт на мъж след трансплантация: Има ли адекватни мерки срещу вътреболничните инфекции?

Вътреболнична инфекция с бактерията клебсиела пневмония отнема живота на 39-годишен мъж. Това се случва след бъбречна трансплантация в университетската болница "Александровска".  За случая стана ясно от жалба на майката на Петър Стоянов – Симона Стоянова – до здравния министър.  В нея се твърди, че ИА "Медицински надзор" умишлено..

публикувано на 15.07.25 в 09:30

Gen Z задлъжняват по-безотговорно от милениумите и поколенията преди тях

Gen Z взема кредити по-безотговорно от милениумите и поколенията преди тях. Това каза пред БНР Лилия Димитрова, председател на Асоциацията за управление на вземания. Тя подчерта необходимостта от по-голяма финансова грамотност. Димитрова обърна внимание върху въпроса един кредитополучател колко успоредни кредита има , не само на каква..

публикувано на 15.07.25 в 08:41
Методи Методиев

Методи Методиев: Повишаването на кредитния ни рейтинг е оценка, че се движим в правилната посока

Три рейтингови агенции повишиха кредитния рейтинг на България в седмицата, в която получихме зелена светлина за въвеждане на единната европейска валута от 1 януари догодина.   Scope Ratings даде на страната ни рейтинг от А- (А минус) в местна и чуждестранна валута, с което за първи път влязохме в най-високата скала от инвестиционния клас...

публикувано на 14.07.25 в 07:30

Хората в Кресна твърдят, че новите пътни мерки задълбочават проблемите, започнаха подписка

Над пет километра е отсечката от Е-79, която минава през Кресна, а след влизането на България в Шенген и особено в сезона на лятото потокът от леки автомобили и камиони се е увеличил два пъти. Изграждането на последния участък от АМ "Струма", както и обходен път западно от Кресна ще отнеме поне пет години.  Мерки за облекчаване на..

публикувано на 13.07.25 в 16:52