Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Станишев: Левицата трябва да се яви на евроизборите обединена, за да има добри резултати

Сергей Станишев
Снимка: stanishev.eu

Разминаване вляво - бившият лидер на БСП и на ПЕС Сергей Станишев призова за обединение на левите сили за европейските избори. От БСП обаче вече са започнали подготовката за своя листа.

Това стана ясно на конгрес на европейската левица в италианската столица Рим.

За да постигне добри резултати, левицата трябва да се яви на европейските избори обединена. Затова призова бившият председател на ПЕС и настоящ евродепутат Сергей Станишев:

"За да бъдем убедителни, за да имаме силно представена левица в България, трябват усилия за обединение, за обща листа, която е авторитетна, която може да събуди енергия и то проевропейска енергия, защото пътят на разпиляване и състезаване с "Възраждане" и с другите крайни десни партии на техен терен е задънена улица и трябва да покажем, че ние можем да извоюваме "социална" Европа. В противен случай ще бъдат всички бити поотделно".

Включването му в листата на БСП за европейските избори обаче е под въпрос, стана ясно от думите на Кристиан Вигенин. В момента текат номинациите на основните партийни организации, обясни той:

"Това са над 260 конференции, които трябва да минат до края на март и през април, когато видим всички номинации, ще се съберем и ще решим. Никой не е изначално зачеркнат или изначално включен. За имена изобщо не сме говори досега. Това искам да подчертая. Говорихме за политика. На база на това, което предлагаме като политика, ще намерим най добрите личности, които да ни представляват в кампанията, а след това и в Европейския парламент".

Целта на БСП е да увеличи броя на представителите си в ЕП. Сега левицата разполага с 4-ма евродепутати. Според Вигенин за повишаване на избирателната активност ще допринесе и ако изборите през юни са 2 в 1 – европейски и предсрочни парламентарни.

Вигенин и Станишев участват в конгреса на ПЕС в Рим, където подкрепи номинацията на Никола Шмит като кандидат на ПЕС за председател на ЕК.


По публикацията работи: Явор Римски

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Момент от предишния кръг от преговорите между Иран и САЩ в Рим през април.

Иран и САЩ приключиха петия кръг от преговорите в Рим, на фокус - обогатяването на уран

Иранският министър на външните работи Абас Арагчи заяви днес, че в Рим е приключил петият кръг от преговорите със САЩ относно ядрената програма на страната, предаде Асошиейтед прес, като се позова на негов пост в приложението за съобщения "Телеграм", където той качи и снимка, на която разговаря с външния министър на Оман Бадр бин Хамад бин Хамуд ал..

публикувано на 23.05.25 в 19:53

Шестото издание на "Фестивала на занаятите и изкуствата" започва в Добрич

Шестото издание на "Фестивала на занаятите и изкуствата" започва от днес в Добрич. Изложението ще продължи до 25 май. Негов организатор е Фондация "Добруджа – история, традиции, култура" в партньорство с Община Добрич. Около 60 занаятчии от цялата страна ще вземат участие във фестивала тази година, посочи организаторът му Пепа Рашева:..

публикувано на 23.05.25 в 19:34
Кая Калас и Християн Мицкоски в Скопие - 23 май 2025 г.

Мицкоски: РСМ да обсъди с България въпросите за еврочленството на срещата на върха на НАТО

Северна Македония иска да обсъди с България въпросите, които блокират пътя ѝ към членство в Европейския съюз, по време на срещата на върха на НАТО следващия месец и се надява на тази среща да присъстват и висши служители на ЕС и НАТО.  На пресконференция с върховния представител по външните работи на ЕС Кая Калас в Скопие македонският премиер..

публикувано на 23.05.25 в 19:29
Бащата на Сияна Николай Попов в Телиш - 12 април 2025

Николай Попов: Единствената институция, която си свърши работата по случая със Сияна, е прокуратурата

" Единствената институция , която категорично си свърши работата по случая със Сияна, това е прокуратурата ". Това подчерта пред БНР Николай Попов , бащата на убитата на пътя Сияна: "Досега друга институция не съм видял да свърши нищо въобще по темата за пътната безопасност за всички тези почти два месеца, откакто убиха детето ми. Това са..

публикувано на 23.05.25 в 19:12

Гръцки съд обвини 17 служители на бреговата охрана заради смъртоносно корабокрушение с мигранти през 2023 година

На 17 служители на гръцката брегова охрана са били повдигнати обвинения, заради най-смъртоносното корабокрушение на мигранти в страната, отнело живота на стотици, съобщиха правозащитни групи, представляващи оцелелите и пострадалите, предаде АФП. Оцелелите твърдят, че гръцката брегова охрана не е реагирала адекватно, когато ръждясалият и..

публикувано на 23.05.25 в 19:12

МОН публикува отговорите от матурите по профилиращ предмет и по професионална квалификация

Министерството на образованието и науката (МОН) публикува верните отговори на държавните зрелостни изпити по профилиращ предмет и професионална квалификация, които се състояха днес. Ключът с верните отговори от матурите от днес е наличен на следния  линк . Втора задължителна матура за гимназистите Зрелостничка преди втората матура: Не е чак..

публикувано на 23.05.25 в 19:00

Ще има ли 50% мита? Ново напрежение по оста Вашингтон-Брюксел за тарифната политика

От 1 юни европейският внос в Съединените щати може да бъде обложен с мита от 50% по искане на президента Доналд Тръмп. Препоръката той отправи през собствената си социална мрежа. Според Тръмп преговорите с Брюксел "не дават резултат". С анонса си американският държавен глава нарушава обявената от самия него 90-дневна пауза на митата, за да има време за..

публикувано на 23.05.25 в 18:54