Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Подписка и протести в защита на 230 дка общинска земя от фотоволтаици в село Къшин

| Интервю
Снимка: БТА

Недоволство, протести и защита на общински земи в село Къшин, община Плевен, обещава Димитър Кирилов, за да се спасят 230 декара земя и да не бъде превърната във фотоволтаична централа. 

"За нас това е война, която ще продължи дълго, и протест ще има, и ще информираме обществеността на Плевен, влизам в контакт с Ловно-рибарско сдружение", заяви той в интервю пред БНР. Кирилов е инициаторът на подписката, с която хората искат да се запази природата в местността Елена.

"Дружеството, срещу което се изправяме, е рекламодател в трите големи телевизии", напомни Кирилов, който ще събира подписи срещу инвестиционно намерение за фотоволтаичен парк от 230 декара.

"Чайкафарма" е депозирала към кмета на община Плевен д-р Валентин Христов заявление за изграждане на фотоволтаичен парк на площ от 230 декара в местността Елена. Двата имота са публична общинска собственост. Документацията бързо се придвижва от община Плевен и Министерство на земеделието. Тази местност е в непосредствена близост до селото и е гранична със защитената зона Студенец, част от Натура 2000. Там е обитание на ценни птици, виждал съм лалугери и костенурки. Ние просто искаме птици, а не фотоволтаици. Това е единственото пасище на селото, животновъдството става невъзможно при такъв фотоволтаичен парк, хората се лишават развитие и се компрометира възможността за екологичен туризъм. Покрай тази местност минава пешеходният маршрут от Плевен към карстовия каньон на река Чернелка, обявен за защитена местност от 1969 година. Сега си представете как хората ще преминават през 230 декара фотоволтаици, за да посетят природите забележителности", обясни ситуацията Кирилов.

Съветници от Плевен изобщо не знаеха за намеренията на "Чайкафарма", докато не ги уведомих. Очаквам отговор на питането ми до кмета, изпратил съм 4 въпроса, сподели Димитър Кирилов. 

Директорът на общинското предприятие "Управление на общински земи и гори" Иван Мариновски потвърди пред БНР, че на 3 януари е постъпило заявление от "Чайкафарма" като инвестиционно намерение за изграждане на фотоволтаична централа с мощност 5 мегавата в землището на село Къшин.

"Мога да кажа какви действия сме предприели, а дали ще се случи реално направата на тази централа, има много път да се извърви. Няма нищо незаконно, ние сме длъжни да го работим", заяви директорът.

"Първо сме отправили питане до РИОСВ - Плевен, попадат ли тези два имота, посочени в заявлението на "Чайкафарма" в защитена зона или защитени територии по Закона за защитените територии и допустимо ли е изграждането на такива централи там? И в отговорите ни те ни пишат, че имотите не попадат в защитени зони, територии и е допустимо съгласно Закона за околната среда и Закона за биологичното разнообразие няма въведени забрани за изграждане на фотоволтаични и електрически централи. На 30 януари сме изпратили писмо до министъра на земеделието и храните, все още нямаме отговор. Третата стъпка, която сме направили, е да поискаме становище от кмета на населеното място – село Къшин, Пламен Петков, отговор и от него нямаме", обясни директорът на общинското предприятие "Управление на общински земи и гори" в Плевен.

Той уточни, че единият имот е 153 декара, а другият е 75 в местността Елена и поне от 15 години не са отдавани от община Плевен за пасище. 

"На места са обрасли с храсти, които трябва да се почистят. За мен няма нищо незаконно, затова, ако се преминат всички процедури, да се поставят фотоволтаични централи. Думата има Общинският съвет на Плевен", прехвърли отговорността към местния парламент Мариновски.

Кирилов обаче не е удовлетворен от обяснението на общинския служител и заяви, че "пропусна да спомене, че за провеждане на процедурата по чл. 25 от Закона за собственост и земеделски земи, може да бъде извършена едва след решение на ОбС за предварително съгласие за промяна на предназначението на земите".

Подробности по темата чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Александра Никова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Германският министър на отбраната Борис Писториус

Борис Писториус отхвърли възможността да бъде кандидат за канцлер на Германия

Министърът на отбраната на Германия Борис Писториус отхъврли възможността той да бъде кандидатът на Социалдемократическата партия за канцлер на предстоящите през февруари предсрочни парламентарни избори. Писториус съобщи в специално видеообръщение, публикувано в каналите на партията му в социалните мрежи, че това е негово "суверенно и изцяло лично..

публикувано на 21.11.24 в 22:04

24 деца със специални образователни потребности в Брезник ще получат подаръци за Коледа

24 деца и младежи със специални образователни потребности от Средно училище "Васил Левски“ в Брезник ще получат на коледното тържество в училище подаръци, осигурени от дарители. Подаръкът за всяко едно дете е такъв, какъвто то само си е пожелало, каза инициаторът на кампанията Снежана Лазарова. От 12 години Снежана Лазарова е ресурсен учител в..

публикувано на 21.11.24 в 20:33
Президентът на Русия Владимир Путин

Путин обяви, че Русия е изпитала ракета със среден обсег с удар срещу Украйна

Руският президент Владимир Путин заяви, че страната му е изпитала нова ракета със среден обсег при днешния удар по Украйна и предупреди, че Москва може да я използва срещу страни, позволили на Киев да изстрелва техните ракети по руска територия, предадоха световните агенции, цитирани от БТА. Киев съобщи за руска атака с междуконтинентална..

публикувано на 21.11.24 в 20:09
Дългогодишни преподаватели в Техническия университет, заедно със скулптора Адриан Новаков, изваял барелефа (третият от ляво на дясно)

Габровският технически университет чества 60 години от създаването си

В сградата на Техническия университет в Габрово беше открит барелеф на първия ректор проф. Весел Савов. Висшето училище днес отбелязва 60-ата годишнина от основаването си. Идеята за създаване на висше училище в Габрово датира от 40-те години на ХІХ век и е формулирана от възрожденския просветител Васил Априлов и неговия съратник Николай..

публикувано на 21.11.24 в 19:42

КС образува дело по искането на президента Радев за три текста от Конституцията

Конституционният съд образува дело по искането на президента Румен Радев за това три текста от Конституцията да бъдат отменени, съобщава БГНЕС. Президентът сезира повторно КС за двойното гражданство и служебното правителство Става дума за новия ред за назначаване на служебен премиер, за парламент, действащ и при служебно правителство и..

публикувано на 21.11.24 в 19:30
Митрополит Арсений

Сливенският митрополит Арсений освети храм в ямболското село Гълъбинци

Сливенският митрополит Арсений освети обновения църковен храм "Св. Архангел Михаил" в ямболското село Гълъбинци.  В Деня на християнското семейство дядо владика кръсти 40 жители на селото на възраст от една до 73 години. В близо 120-годишния храм бяха кръстени 17 деца и 23-ма възрастни. За днешния празник сливенският..

публикувано на 21.11.24 в 19:20

"Каритас" започва ежегодната си кампания "Защото сме хора"

На 25-и ноември "Каритас България" започва ежегодната си кампания "Защото сме хора" "Целта на кампанията е да подкрепим възрастните хора в България", обясни пред БНР  Емануил Паташев, главен секретар на организацията. Благодарение на даренията от кампанията около 500 души годишно получават медицински и социални грижи. Може да изразите..

публикувано на 21.11.24 в 19:19