България няма договор с нито една държава и клиника за трансплантация на бял дроб. Само за последните седмици са починали трима млади пациенти, нуждаещи се от бял дроб, съобщи Наталия Маева в интервю пред БНР. Тя е председател на Българското общество на пациенти с белодробна хипертония.
"В момента сме в "ледена епоха". България продължава да няма договор с нито една клиника в ЕС и големите донорски банки отказват сътрудничество с България. За да се случи това нещо, трябва да има политическа воля. В последните години имаше едни гръмки обещания, отива си пореден министър на Министерството на здравеопазването, който нищо не направи по тази тема", сподели Маева.
И потвърди, че от обещанията през 2019 г. до 5 март 2024 г. такъв договор не е подписан.
"И нито една европейска клиника не е подписала договор, защото България не отговаря на изискванията на европейските партньори", категорична е Наталия Маева.
"Причините са, че не сме в състояние да даваме необходимия брой донорски ситуации. Другият вариант, който оставаше, беше в Испания, но явно никой не е търсил контакт там, питайте в МЗ и "Медицински надзор". Според мен се работи неефективно и не знам къде се къса нишката. Когато съм в чужбина на конференции, всички знаят, че България няма достъп до трансплантации на бял дроб", разказа за проблемите Маева.
Тя алармира, че няма изход към момента.
"Трябва да търсим вариант на много високо държавно ниво, а ние пациентите нямаме такива контакти. Молбата ми е към българските политици, използвайте всички ваши пътувания в чужбина, в държави, в които знаете, че се правят белодробни трансплантации, защото има хора, които имат нужда да дишат нормално", призова политици и държавници Наталия Маева, която е с трансплантиран бял дроб в Австрия.
Тя не може да каже колко са чакащите за нов бял дроб у нас, защото има хора, които не са вписани в листата на чакащи, защото няма възможност да бъдат насочени не само в страни от ЕС, но и извън ЕС.
"През последните няколко седмици си отидоха трима млади хора, търсили са варианти, но беше прекалено късно. В България не се знае какъв е пътят на пациента, когато се нуждае от трансплантация, всичко е от приятели и познати. Когато ме попитат, обяснявам, че единственият вариант да спаси живота си е да емигрираш от България. Повечето хора имат роднини в Австрия и Испания. Отиват да живеят и да учат там, включват се към съответната здравна система и в рамките на година и година и половина получават шанс за втория си живот", сподели тежките проблеми Наталия Маева.
Нейното мнение е, че България е малка страна и "според мен не е необходимо България да развива точно този вид програма за белодробна трансплантация. Можем да търсим в съседни държави и държави на разумно разстояние".
Тя припомни, че наши лекари са обучавани лекари в Испания, а през 2019 г. е започнала много амбициозна програма – "трябваше да се обучат специалисти не само в белодробните, а и в бъбречни, чернодробни и сърдечни трансплантации. В момента е "ледена епоха" и безвремие. И сме в поредното изчакване да бъде възстановена изпълнителната агенция за трансплантация, но това едва ли ще стане до края на годината, защото няма заложени пари", прогнозира Наталия.
И допълни: "Сегашният министър стартира с ангажимента да има ИА "Трансплантации", това не се случи. Да се надяваме новият министър да е по-благосклонен. Това е игра с човешки животи, когато от този свят си тръгват 20 души".
Маева напомни, че донорството се отразява негативно на броя на трансплантациите:
"Донорството може да спаси до седем човешки живота. Добър пример е Хърватска, Словения, Гърция. Това е колосално, което направиха в последните 3 години. Фондация "Онасис" дари 70 млн. евро да се разшири онкологичният център и сега Гърция има модерен център за всички трансплантации, включително и белодробни. Обучиха екипи и от 3 години програмата им функционира, правят 3 – 4 трансплантация на година, но се правят със специалисти от Виенската клиника. Можем да се учим и от Хърватите, и от Румънците, и от Гърция".
Маева предупреди, че в ЕС няма клиника, която би приела пациент просто така, срещу огромна сума, "защото това нарушава етичните правила". В САЩ и Канада трансплантацията е между милион и милион и половина долара, но е важен и възстановителният процес, които е година и пациентите трябва да са там.
Цялото интервю с Наталия Маева чуйте в звуковия файл.Съветът за електронни медии реши да организира дискусия на тема: "Войни и конфликти, медии и общество". Предложението за провеждането ѝ беше направено от члена на СЕМ Къдринка Къдринова, която се аргументира: "Динамиката в глобалните кризи, напрежения, войните и конфликтите пораждат обществени разделения и остра чувствителност към..
Лидерът на "ДПС - Ново начало" Делян Пеевски беше категоричен, че неговият персонален натиск е причината за връщане на "швейцарското правило" за увеличение на пенсиите: "Вчера кой върна пенсиите на пенсионерите, ние. Ще управляваме. Видяхте, че пенсиите се върнаха под моя персонален натиск", заяви Пеевски. По думите му "ДПС-Ново начало"..
Социалният министър Борислав Гуцанов обясни, че проблемът в Бюджета с актуализирането на пенсиите по швейцарското правило, е бил решен чрез диалог и компромиси. Според Кирил Петков заслугата за повишението на пенсиите с 9% е на ПП-ДБ В кулоарите на парламента министър Гуцанов коментира откъде могат да дойдат необходимите средства. "Да,..
Съпредседателят на "Продължаваме промяната- Демократична България" заяви, че заслугата за промяната в позицията на правителството за увеличението на пенсиите по Швейцарското правило е на тяхната коалиция: "Реално нашата бърза реакция вчера - на Асен Василев и на цялата ни коалиция, накара така, че една огромна грешка да бъде поправена. Два милиона..
След инцидента с паднало дърво върху кола на булевард "Цариградско шосе" в района на парк "Врана" се надявам държавата да погледне по-сериозно на нещата и да потърси контакт със Столична община . Необходимо е държавата да предприеме действия - да се подпише съответният акт, с който СО отново да започне поддръжката и да обезопасим територията на..
Вторият ден, обявен за бойкот на пазаруването в хипермаркетите, както и минусовите температури не опразниха магазините в Ямбол. Клиентите са по-малко в сравнение с другите делнични дни, повечето от тях знаят за протеста, но не вярват, че цените в магазините ще паднат. "Показваме, че сме съпричастни, обаче мисля, че големите вериги няма да..
В Центъра за временно настаняване "Света София" в столичния квартал "Захарна фабрика" ще се проведе кампания за раздаване на храна за бездомни хора . Инициативата е организирана от Столична община и Българската хранителна банка. 110 хранителни пакета ще бъдат раздадени на най-уязвимите , а именно тези, които са в центъра. Към момента там са..
Тревожното е, че ученици в прогимназиална възраст използват вейпове. Това заяви пред БНР Асен Александров, директор на 51-во училище в София,..
" Европа ще се тръмпизира, въпросът е дали ще се тръмпизира докрай ". Това заяви пред БНР журналистът Мария Спирова, която живее в Лондон. Според..
Очакваме бойкотът утре отново да бъде подкрепен масово от хората и да не пазаруват от търговските вериги. С този бойкот ще подкрепим кварталните..