Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Никола Тулечки: Грешка е българският чатбот да се ползва като търсачка. Той не е за въпроси

| Интервю
Никола Тулечки
Снимка: Даниел Ненчев

Целта на българския чатбот BgGPT, както и на другите, е да бъде мост между информационна система и човешка. Голяма грешка е, че се ползва със същата нагласа като Google. Това предупреди пред БНР Никола Тулечки, основател на "Данни за добро".

В предаването "Преди всички" той разясни за какво и как да се ползва изкуственият интелект на български, каква е целта и какви са опасностите.

"Не трябва да се предоверяваме, голяма грешка, не само в българското обществото е, че ги ползваме чатботовете със същата нагласа, с която ползваме търсачката на Google. Тази технология не е за въпроси, а да разбира езика и да прави мост между информационната система и човешка", предупреди Тулечки и допълни: "Не би трябвало да имаме доверие на чатбота". 

Ако искаме информация, чатботът може да е стъпка, част от система, която говори с база данни, която съдържа отговори, сподели експертът.

Сред опасностите е да се търси медицинска информация и затова ИИ "са направени да не дават медицински съвети". 

"Обществото трябва да разбере, че това е инструмент, не заменя Google, защото има опасност от "халюцинации", когато имитират човека, го правят добре, убедително лъжат и могат да подведат. Трябва да се внимава с фактологията и да се проверява - търсим втори източник на информация", препоръча Тулекчи. 

Той обясни, че българският GPTе демонстрация на езиковия модел на български. 

"Грешно е да си играем с него да мислим, че е това е целият продукт и да го сравняваме с другите. Моделът на български влиза в определени параметри и това са ключови понятия, за да можем да говорим по темата. "Отворен", значи моделът е достъпен за всеки, който може да го вземе и да го инсталира на неговата машина, ако тя работи бързо, и да решава с него задачи", обясни Никола Тулечки. 

И допълни, че той трябва да се ползва под формата на услуга. 

"Другото е, че езиковият модел на български е по-малък, да, той е по-глупав, защото е по-малък, но това го прави да работи върху инфраструктура, която не струва милиони. А големите изискват скъпа и трудно достъпна инфраструктура и това решение е взето съзнателно", каза Тулечки.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
По публикацията работи: Александра Никова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Цанка Миланова, изпълнителен директор на Българската хранителна банка

Втори ден на кампанията "Килограм доброта“

Днес е вторият ден от 12-то издание на кампанията "Килограм доброта“, организирана от Българската хранителна банка. През целия ден пред 6 магазина на една от големите хранителни вериги в страната доброволци ще събират закупените от хората дълготрайни продукти като ориз, боб, леща, макарони, олио.  Пред БНР Цанка Миланова, която е изпълнителен директор на..

публикувано на 01.12.24 в 08:20

Продължава броенето на бюлетините в Ирландия, разликите мжду основните партии са малки

Премиерът на Република Ирландия и лидер на партията "Фина Гейл“ Саймън Харис заяви, че е още рано да се каже колко места ще спечели неговата партия след проведените в петък извънредни общи избори. Преброяването на гласовете продължава и резултатите се очаква да бъдат обявени най-рано днес късно вечерта. Започна преброяването на..

публикувано на 01.12.24 в 08:05

Как България и Северна Македония могат да подобрят отношенията помежду си?

За период от шест месец над 20 студенти от България, Северна Македония, Франция и Германия преминават през четирите страни в търсене на отговора от преподаватели, дипломати, депутати и обикновени хора.  Според французина РиянТаш българите и северно македонците могат да използват примера на Франция и Германия.  „Аз мисля, че на първо място..

публикувано на 01.12.24 в 07:47

Парламентарни избори с непредвидим изход в Румъния

Румъния гласува днес на парламентарни избори. Вотът се провежда в атмосфера на безпрецедентно политическо напрежение в страната, което бе предизвикано от изненадващия резултат на президентските избори миналата неделя, спечелени от националиста и проруски кандидат Калин Джорджеску. Парламентарните избори в Румъния се смятат за решаващи не само..

публикувано на 01.12.24 в 07:27

Основният лихвен процент пада до 3,04

Основният лихвен процент спада до 3.04 на сто през декември, изчисли Българската народна банка. Миналия месец основната лихва бе на ниво 3.22.  Показателят е технически, но ясно отразява тенденцията при лихвите. Основната лихва е важна за изчисляването на лихвата върху просрочените задължения.

публикувано на 01.12.24 в 07:16
Урсула фон дер Лайен

Очаква се новата ЕК да встъпи в длъжност

Очаква се днес Европейската комисия, известна като комисията "Фон дер Лайен 2", да встъпи официално в длъжност, след като на 27-ми ноември получи зелена светлина от Европейския парламент.  Самата Урсула Фон дер Лайен беше одобрена за председател за втори път през юли. Мандатът на комисията е до 31 октомври 2029 година.

публикувано на 01.12.24 в 07:06

Около 40% от хората с ХИВ в Източна Европа не знаят, че са заразени

Около 40 процента от хората в Източна Европа и Централна Азия, които са заразени с ХИВ, не знаят за това. Това сочи доклад, оповестен във връзка със Световния ден за борба със СПИН, който отбелязваме днес.  Има спешна нужда от стратегии за подновяване на тестването за ХИВ в 53-те държави, за които отговаря Европейския офис на Световната здравна..

публикувано на 01.12.24 в 05:26