Ето защо имаше толкова много очаквания около продължението на филма, създаден по основополагащите за жанра на фантастиката книги на американския писател Франк Хърбърт. Та, защо ми беше трудно. Защото "Дюн: Част 2" отново с режисьор Дени Вилньов е от онези филми, за които след 10 или 15 години ще се говори, както днес говорим за "Властелинът на пръстените" на Питър Джаксън. Или за първата трилогия "Междузвездни войни". "Дюн: Част 2" е филм, който променя. Не само зрителите си, но и цялата индустрия.
Отново се пренасяме насред коварните пясъци на планетата Аракис. В един още по-брутален свят, където Пол Атрейдски и майка му Лейди Джесика се опитват не просто да оцелеят, а да измислят как да отмъстят за погубената династия на Атреидите. Съюзили се със свободните хора, фремените, двамата започват да градят план за оцеляване, издигнат върху лъжа, от която обаче зависи както тяхната съдба, така и тази на свободните хора, копнеещи за свят, лишен от политическите машинации и коварни капани на Императора и неговите приближени. Отново подправката бягаща из пясъците на Дюн ще играе ключова роля за сюжета на филма. Защото тя е една от причините алчността да вирее насред планетата, въпреки липсата на вода и убийствени горещини. А някъде там, из редовете на сценария и кадрите от филма, из мислите на героите, умело пренаписани от романа на Хърбърт, се крие и поуката за нашето собствено бъдеще.
Дени Вилньов е един от най-значимите съвременни режисьори. Това едва ли е новина за киноманите днес. От всеки кадър усещаме бруталната сила на една планета, обградена от алчност, но успяваща да отвърне подобаващо с помощта както на свободния си народ, така и на собствената си коварна природа. Защото никога не знаеш какво се крие под пясъците на планетата Аракис.
В главна роля отново виждаме Тимъти Шаламе като Пол. Гледахме талантливия актьор като Уонка, в края на миналата година, тук е в съвсем различна роля. Едва ли би се намерил по-добър артист, който да пресъздаде изпепеляващата трагичност на образа на един син, готов да прекоси пясъците, за да отмъсти за погубеното си семейство. Ребека Фъргюсън виждаме в ролята на Лейди Джесика, а пък в Чани от фремените се превъплъщава актуалната звезда Зендая – с още по-важна роля от тази в първия филм.
"Дюн: Част 2" ще остане в историята. Заради майсторската режисура, заради силните послания, заради това, че си личи колко много старание е вложено от всеки човек в екипа на филма.
Задължителен е за гледане на колкото се може по-голям екран. За да усетите и вие фаталната красота на Аракис.
Слушайте "Дюн: Част 2" в рубриката ''КиноРадио'' на предаването ''Понеделник вечер''.
"Това ми е първата номинация. Бях изненадана от наградата "Икар", обясни пред БНР актрисата Биляна Георгиева. Тя получи Награда за поддържаща женска роля в спектакъла "XXL". Георгиева разказа в предаването "Хоризонт за вас", че утвърждаването в театралните среди при нея не се е получило лесно. "Нещата започнаха да потеглят трудно и..
Преди 20 години, на големия християнски празник Благовещение отваря врати музеят на ул. "Якубица" – последният дом на композитора Панчо Владигеров. В своето завещание от 29 октомври 1976 година, той изразява желанието си мястото да бъде превърнато в музей, където да се съхраняват неговите творби, лични вещи и целият му архив. Изпълнението на волята на..
На 24 март, при възторжен прием от страна на публиката и музикалната критика, се състоя най-новата премиера във Виенската Щатсопер – "Йоланта" от Пьотр Илич Чайковски. Автор на либретото на тази последна творба на композитора е неговият брат Модест Чайковски, а съдържанието е по пиесата "Дъщерята на крал Рене" от датския поет Хайнрих Херц...
Всяка пролет, вече 14 години, в София се събират любители на пианото, които искат да се изявят на сцена, въпреки че не са избрали музиката за своя професия. Конкурсът Vivapiano, организиран по инициатива на пианистката и клавирен педагог проф. Даниела Дикова, им дава шанс, а състезанието постепенно се превръща в среща на съмишленици. 14-ото издание..
Още преди пет години младата цигуларка Зорница Иларионова спечели наградата за активна творческа дейност в националната анкета "Музикант на годината 2019" на предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт". Заедно с това беше наградена и в дуо с пианистката Мартина Табакова като "Ансамбъл на годината 2019". Активната творческа дейност на Зорница Иларионова..
На литературния пазар вече може да намерите книгата "Изгревът в деня на жътвата" – предистория на поредицата за "Игрите на глада" с автор Сюзан Колинс. Антиутопията, която се развива в едно евентуално бъдеще, разделено от политически манипулации и насилие, е сред най-успешните литературни и филмови поредици. В предаването "Понеделник..
Тази вечер е последното събитие от поредицата "Българска музика" на Симфоничния оркестър на БНР с главен диригент Константин Илиевски. В Първо студио на Националното радио ще прозвучат три концерта на композиторката проф. Борислава Танева. Те са в жанра "Кончерто пиколо". Идеята на авторката е да създаде инструментална форма,..
Съдебната система се променя през политиката. Политиката обаче не може да оправи съдебната система, тъй като съдебната система не може да дисциплинира..
На 24 март, при възторжен прием от страна на публиката и музикалната критика, се състоя най-новата премиера във Виенската Щатсопер – "Йоланта" от Пьотр..
Към държавността в днешната Република Северна Македония има исторически две трасета . Едното е българско – заличавано, ограничавано, обсебвано...