Едва ли има читател, който не е чувал за Мария Лалева. Нейните книги "Живот в скалите" и "Пасиансът на архангелите" обединиха около себе си хиляди хора и ги убедиха колко красива е човешката същност – с всичките й противоречия и рани.
Гласове като този на Мария Лалева трябва да се чуват. И не само около националния ни празник. Защото в търсещи творци като нея можем да намерим мъдростта, която да ни успокои, да ни претвори отново, да ни накара да вярваме.
Какво обаче да очакваме в предстоящата книга?
„Сега, може би съм повече взряна в битката между доброто и злото. И това всъщност битка ли е? Както и кое наричаме зло? Какво всъщност е войната? Войната вътре, войната вън, войната като начин да покажем колко ниско можем да стигнем. Войната като начин да ни свали толкова ниско, за да ни покаже колко високо можем да се издигнем. Много мъжка книга се получава. Много интересни мъжки образи. И аз с тия мъже някак си трябва да се разбера“ сподели за новото си, предстоящо заглавия Мария.
В нейните истории човекът е винаги в центъра на действието – с неговите добри и лоши страни, страхове, победи и загуби.
Каква обаче е съвременната роля на страховете?
„Страховете не са непременно нещо лошо. Страховете са патерици. Те са като предателите. Те са като хората, които те нараняват. Те ти помагат да осъзнаеш къде не си дотам развил себе си. Когато си зададеш въпроса защо се страхувам от самотата и ако започнеш да вървиш по тази верига може би ще стигнеш някъде далеч в детството или до някаква травма. Страховете са страшни тогава, когато се превърнат в господари на решенията“ разказа още Мария Лалева.
Повече, чуйте в звуковия файл.
Марина Александрова - художник и преподавател в катедра "Визуални изкуства" на Софийския университет "Св. Климент Охридски", откри своята самостоятелна живописна изложба "На сянка" в най-голямата Ботаническа градина в Югоизточна Полша. Преди 2 години и половина тя е участвала в художествен проект в тази градина и са я впечатлили цялостният..
Първата репетиция на Детския радиохор, под ръководството на неговия основател, художествен ръководител и главен диригент до смъртта си през 2013 г. акад. Христо Недялков, се състои на 21 март 1960 г. Точно на 21-и март беше и празничният пролетен концерт на емблематичният състав, изнесъл през годините над 2 000 концерта в Ню Йорк, Вашингтон,..
На 12 април от 19.00 часа в зала 9 на Национален дворец на културата ще бъде открито четвъртото издание на Международния фестивал за класическа музика и изкуства “Артис” . Концертът “Фолклор и съвремие” е с участието на Ирина Георгиева – пиано, Милена Андреева – сопран и Георги Андреев – гъдулка - блестящи изпълнители, чиято артистична..
В събота - 12 април, от 20 часа българско време ще се състои световната премиера на документалния филм "Кентаврите". Това е 62-рата документална лента на режисьора Стилиян Иванов. Филмът е със субтитри на английски език и ще бъде достъпен за безплатно гледане в You tube канала на "Додо филм". "Той е продължение на поредицата за..
Не е често явление филхармония да получи званието почетен доктор от висше музикално училище? Това ще се случи през месец май в Тел Авив. Новината съобщиха на юбилейния двайсети гала форум на Висшето училище за музика "Бухман-Мета" при Телавивския университет. Нашите кореспондентки в Израел Феня и Искра Декало присъстваха на концерта под..
Фестивалите често дават шанс на публиката за незабравими преживявания. На 14 април в зала „България“, в рамките на 25-ото издание на Европейския музикален фестивал, срещата е с Камерния оркестър на Баварското радио, сформиран през 2000 г. от концертмайстора на прочутия Симфоничен оркестър в Мюнхен - Радослав Шулц. След дебюта си миналата година..
По време на галаконцерта "Музикант на годината 2023" на 31 май 2024 г. в Първо студио на БНР екипът на предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт" връчи и ежегодната специална награда в подкрепа на млад талант в памет на дългогодишната водеща Олга Камбурова. Получи я младата цигуларка Олга Дойкова - възпитаничка на Национално училище за музикално и..
След "улгартрансгаз" и договора с турската копания "Боташ", разследването в хотели в български ски курорти за предполагаема измама с европейски..
В Плевен тържествено отбелязват 160 години от създаването на Университетската болница "Д-р Георги Странски". Лечебното заведение е второ по големина и..
По време на галаконцерта "Музикант на годината 2023" на 31 май 2024 г. в Първо студио на БНР екипът на предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт" връчи и..