Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Проблемите отначало са много дискретни, много леки"

Д-р Иво Попиванов: При деменцията има спад, който се отклонява от нормалното стареене

Невропсихологът пояснява защо е важно хората с деменция да получават не само медикаментозна терапия

Снимка: Pixabay

Първата у нас социална градина за възрастни хора с деменция – "Грижовник", която работи от две седмици в Бургас, разширява дейността си.

Желаещите да се включат са много, чакащите се записват в регистър. Идеята грижата да се разшири със създаване на дневен център в село Твърдица обаче среща съпротивата на местните жители. В подписка те изразяват нежеланието си сградата на бившата детска градина да се използва за тази цел и настояват проектът да се реализира на друго място.

"Нека да го направят извън селото. В центъра не е никак добре."

"Това са хора, на които им трябва спокойствие. Тук ще им е шумно."

"Всеки може да се разболее, гости сме на този свят. Но специално за тези болни, в центъра – не."

Снимка: БГНЕС

"Хората са изключително доволни. Коментирахме с близките колко сме им полезни, колко са били ангажирани изцяло с грижите си за своите близки, не са имали грам време за себе си, с ежедневни притеснения какво се случва с техния близък, като е останал сам и колко са спокойни сега", отбелязва управителят на Социалния патронаж Валентина Станкова.

"Закусваме. Има лека почивка след храната и започва социалното кафене – най-различни теми се обсъждат, рисуват, творят. Следва гимнастиката. Мерим всеки ден кръвно, правим тестове за концентрация, за издръжливост. Идва обядът и време за сън. Отново започва ерготерапевтичната дейност. При някои има доста подобрения", разказва рехабилитаторът Деница Пантова.

Хората не са много добре информирани какво представлява такъв дневен център и какъв тип грижа предлага. Страхът от неизвестното е част от причините местните хора да са против, смята невропсихологът от Александровска болница д-р Иво Попиванов, преподавател в Департамент "Когнитивна наука и психология" в Нов български университет.

Деменцията е състояние, при което мисловните способности трайно и прогресивно започват да намаляват. Причините могат да бъдат различни. Болестта на Алцхаймер е само един от вариантите на деменцията. Има различни видове деменции. Първите признаци са свързани с отслабване на паметта за близки събития и текущи неща, със способността за планиране и превключване от една дейност към друга. При по-нетипични и редки случаи на деменция симптомите са свързани с промяна на поведението – човек може да стане по-импулсивен или обратното – апатичен и депресивен. Има и деменции, при които прогресивно се нарушават езиковите способности и речта обеднява, обясни специалистът.

Поради тази пъстра картина при грижата за човек с деменция е нужен индивидуален подход, изтъкна невропсихологът.

Част от стигмата е, че човек над 60-65 години е нормално да позабравя и да е по-бавен. Има процеси, свързани с нормалното стареене, но деменцията е спад, който се отклонява от него, подчерта д-р Иво Попиванов.

Сред първите признаци, които загатват за деменция може да бъдат търсенето на думи и забравяне на различни неща. Близките могат да забележат, че човекът може вече да няма толкова добра преценка за ситуациите и как да се справи с даден проблем. Когато човек вече много трудно започва да учи нови неща, това също е маркер за възможен конгитивен спад.

"Проблемите отначало са много дискретни, много леки."

Снимка: БГНЕСМедикаментозната терапия е само една част от въздействието, което може да се предприеме, уточни д-р Иво Попиванов. По думите му, тази терапия поддържа мозъчната функция и отлага прогресията на заболяването, но това не е достатъчно.

"Социалните контакти, стимулирането на мозъка с различни дейности и задачи, ангажирането на един човек е нещо, с което мозъкът се поддържа. Физическа активност – това е изключително важно, тези хора да се движат. В социалното кафене може да се включи реминисцентна терапия – разказване на спомени. Това доказано има много добър успокоителен и валидизиращ ефект. Това е нещо много полезно."

Всяко заболяване в семейството се отразява на цялата семейна система. Има проучвания в целия свят, включително в България, които показват, че грижещите се за човек с деменция също страдат, коментира невропсихологът в предаването "Хоризонт до обед".

"Страда тяхната самооценка, стават по-депресивни, затварят се, губят социални контакти. Понякога започват и телесно да страдат, отключват се заболявания, те са подложени на много силен стрес. Ако човек е сам, това бреме, тази тежест е много по-силна, отколкото може да се разпредели."

В тежките фази на заболяването човек е напълно зависим и грижещият се няма възможност за отделяне и разсейване. По света се предлага услуга за временен престой на човек с деменция в специализиран дом, за да може грижещият се за него да почива, посочи още д-р Иво Попиванов.

Не се отчита ръст на деменциите. В европейски мащаб са засегнати 7% от възрастното население над 65-годишна възраст, каза д-р Попиванов.

Като рискови фактори в българския контекст той открои сърдечно-съдовите заболявания.

Повече по темата чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Храмът "Успение Богородично" в Русе има нужда от ремонт

На празника Голяма Богородица през 1934 г русенци за първи път чуват камбанния звън на храма "Успение Богородично". От 90 години църквата стои на мястото си, но вече има нужда от ремонт. Преди век никой не си е представял, че квартал "Възраждане" на Русе ще бъде един от най-населените, с много жилищни блокове и изключително привлекателен..

публикувано на 02.02.25 в 05:37
Георги Еленков

Има ли у нас почва за въвеждане на споделено родителство след развод?

В момента активно се обсъжда идеята за т.нар. споделено родителство . Това обясни пред БНР Георги Еленков от Националната мрежа за децата.  "Има три входирани законопроекта в НС . Идеята им е да се направи поправка в Семейния кодекс и съдът да постановява и на двамата родители да упражняват родителските права, когато желаят да бъдат титуляри на..

публикувано на 31.01.25 в 09:24
Никола Янков

Никола Янков: Прозорецът за еврозоната се затваря. Политическият ландшафт на Европа се променя

Истинската причина за отлагането на искането на извънреден оценителски доклад от ЕК за еврозоната е, че управляващата коалиция възнамерява да внесе в парламента бюджет с по-голям от 3% дефицит . Това мнение изрази пред БНР икономистът Никола Янков, бивш заместник-министър на икономиката. Той оглавява икономическия екип на "Синя България"...

публикувано на 31.01.25 в 09:23

Протест на таксита в София може да затрудни достъпа до Терминал 2 на летището

Достъпът до "Терминал 2" на летище "София" може да бъде затруднен по обед заради протест на таксиметрови шофьори .  От Националния таксиметров синдикат са недоволни от новата организация на движението , която е в сила от 9-и януари.  Достигането до терминала с кола става вече през бариери, които регистрират номера на колата.  От летище..

публикувано на 31.01.25 в 07:28

Надежда Николчева: Трябва да работим по изграждане на култура за ползването на смартфоните сред учениците

Пълната забрана за използване на телефони в училище няма да ни реши проблема. Това обясни пред БНР Надежда Николчева, зам.-директор на Първа английска гимназия, след като стана ясно, че н ад 16 хиляди ученици са преместени в друго училище в Гърция заради използване на мобилни телефони в клас.  Сред задълженията на учениците у нас, описани в..

публикувано на 29.01.25 в 11:27
Местността „Карандила“ в природен парк „Сините камъни“

Гергина Даскалова: С икономически интереси в "Сините камъни" ощетяваме Европа и света

"Има тенденция за изваждане на територии от природни паркове, както на Витоша и лифтовете, и тя трябва да бъде преустановена. Ние имаме огромно биоразнообразие, сложен релеф, какъвто няма в Европа. След Испания, България е на второ място по биоразнообразие. С тези икономически интереси ощетяваме не само България, но и Европа, и света". Това..

публикувано на 29.01.25 в 10:28

Настъпва Лунната Нова година

Над милиард и половина души по света отбелязват днес началото на Лунната Нова година.  Лунната Нова година зависи от циклите на луната, поради което датата е различна всяка година. През настоящата 2025-а 29-и януари е първият ден от Лунната година на змията. Празникът е известен също като Пролетен фестивал и Китайска Нова година, но се отбелязва не само..

публикувано на 29.01.25 в 05:34