1 милиард лева е дефицитът във фонда "Сигурност на енергийната система", като през миналия месец са изплатени едва 75% от необходимите компенсации към производителите на електроенергия. Това заяви председателят на енергийната парламентарна комисия Делян Добрев по време на кръгла маса за предстоящата пълна либерализация на пазара.
Има обективни причини за дефицита и те са в срива в цената на квотите за въглеродни емисии, както и в срива в борсовата цена на тока от края на 2023 година, но не са взети мерки, за да се попълни дефицита навреме, каза Делян Добрев. На журналистически въпрос - как може сега да бъде попълнен дефицитът, той отговори:
"Искате да ви кажа, че единственият начин е през крайната цена. Това е един от начините. Надявам се, да не се стигне до там, защото ако трябва да бъде платена от потребителите, това би означавало 20% увеличение на тока за всички и за бизнеса, и за домакинствата".
Делян Добрев не изключи вариант средствата за попълване да дойдат през бюджета.
"Стига да има средства. Според мен, прокламираните 1 милиард излишък към февруари са фалшиви, защото те са обект на една счетоводна операция - средства, прехвърлени в отделна сметка в края на миналата година, сега се връщат в бюджета и са един кух приход", посочи Добрев.
Това е хроничен дефицит, който ще продължи и през следващите години. От това дали ще стигат парите за компенсация зависи дали цените на тока ще се задържат на същите нива.
"Трябва да се направи всичко възможно да се намерят алтернативи", коментира още Делян Добрев.
Да се въведат специални изисквания при управление на електрическа тротинетка през тъмната част от денонощието и да се ограничи скоростта в близост до пешеходни зони. Това предлагат от фондация "Съвет за мозъчно здраве" като превенция срещу пътните инциденти с този вид превозно средство. Преди броени дни млад мъж почина, след като..
Около 20 процента от българите изобщо не знаят какви са началните симптоми на инсулта – това показва социологическо проучване на агенция "Тренд", проведено сред 1001 пълнолетни, по поръчка на фондация „Съвет за мозъчно здраве“. Според данните най-ниска е информираността сред хората до 40 години. Въпреки че над 90 процента от хората у..
Повечето езикови модели на изкуствения интелект са така програмирани, че да имат подкрепящ патос - те винаги са утвърдителни, много толерантни и любезни, оправдават определени действия и не осъждат, затова в началото имаше доста засилени филтри за политическа коректност, за да се избягват крайности. Това каза пред БНР доц. Мариана Тодорова,..
Доставката на новите джипове за Въоръжените сили е един от малките инвестиционни проекти, които имаха голям ефект върху личния състав и способностите на всички въоръжени сили и командвания. Предстои втори етап с доставка до края на годината на още 320 машини, с което, надавам се, да свърши ерата на УАЗ-ките и ЗИЛ-овете. Това съобщи на брифинг..
В скандала между американския президент Доналд Тръмп и Илън Мъск виждаме внасяне на модел на взаимоотношения, които ерозират като цяло образа на американската държава. Начинът, по който действат в американската политика няма нищо общо с демократичните принципи. Имаме парализиран Конгрес и опит да се владее управлението на федерално и..
"ПП-ДБ трудно обясняват дори пред собствения си електорат защо ще удрят правителството в момент, в който изпълнява една и от техните главни цели – влизането в еврозоната". Това заяви пред БНР политологът Цветанка Андреева. "Големият проблем е, че нямат тема. Да искаш вот на недоверие без тема показва политическа неподготвеност и самоцел –..
Пожар възникнал от оставена свещ по Задушница в уникалния храм от Средновековието "Архангел Михаил" в град Рила, съобщиха от Областната дирекция на полицията - Кюстендил. Унищожен е прозорец на черквата, опушени са 2 кв. м стени в храма. Спасена е черквата, която наскоро беше реставрирана изцяло. Храмът "Архангел Михаил" се намира в..
Цялото интервю на Диана Янкулова с Тома Биков в предаването "Неделя 150" чуйте в звуковия файл.
Днешният църковен празник Свети Дух е обявен и за Ден на Ямбол. За учениците празничният ден е неучебен, а за всички жители и гости на града е..
Държавният глава тича по пистата на популизма. Това заяви пред БНР акад. Николай Денков, депутат от ПП-ДБ, бивш премиер. "Двата доклада..