Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Любомир Кючуков: Има секюритизация на международните отношения и дипломацията трудно намира място

| Интервю
Любомир Кючуков
Снимка: Стопкадър, NOVA

България е в пълна хармония с международните тенденции, където сигурността доминира всички политики. Аз наричам това секюритизация на международните отношения.

Това каза пред БНР дипломатът Любомир Кючуков, бивш заместник-министър на външните работи.

"Аз наричам това секюритизация на международните отношения. ... Затова е логично, че дипломацията трудно намира своето място в съвременните международни отношения, доколкото сигурността се търси единствено в полето на военната ѝ компонента. А изцяло се пренебрегва договорно-правният аспект", добави той и подчерта, че целта сега не е как да предотвратим войната, а как да се подготвим за нея

Според Кючуков трябва да се работи за постигане на сигурност чрез политически средства и преговори:

"Основното поле на действие на българската дипломация в тази посока трябва да бъде в рамките на ЕС и НАТО. Това са местата, където България трябва да аргументира собствените си интереси, а те са да се избегне ескалацията, доколкото сме близко до полетата на конфликтите и в Украйна, и в Близкия изток".

В страната има дълбока разделение и отсъствието на консенсус по основните външнополитически приоритети винаги крие риска от това българската външна политика да не бъде достатъчно последователна, коментира още дипломатът и подчерта:

"Не смятам, че евроатлантическата посока на България е поставена пред угроза. ... Трябва да се има предвид, че лоялността не е означава априорно съгласие с решения, взети извън нас".

По думите на Любомир Кючуков в дебата за поста външен министър е липсвало най-важното - дебатът за външната политика:

"Дипломацията беше сведена до пътувания. ... А всяка визита трябва да носи отговор на два въпроса - защо отиваш и с какво се връщаш".

В предаването "Нещо повече" дипломатът заяви, че от години България не е формулирала нито една регионална външнополитическа инициатива и по-скоро следва събитията, отколкото да се стреми да влияе върху тяхната динамика:

"Тристранното сътрудничество с Гърция и Румъния предлага добри възможности. То получава добро развитие, макар че не благодарение на българската активност. Ако се възползваме умело, възможностите са не просто за реализация на конкретни регионални проекти, но и защита на регионалните интереси в рамките на ЕС и НАТО, където един по-единен глас на региона би звучал много по-силно".  

Във връзка с предстоящите избори за Европейски парламент и очакванията за силно разширяване на представителството на крайнодесните и популистките формации в Европа, Кючуков коментира, че е важно "да си дадем сметка не просто какво се случва с тази дясна вълна, а защо се случва":

"Има натрупване на дефицити на сигурност, на справедливост и на доверие. Има разминаване на дневния ред на елитите с проблемите на гражданите. И в тези условия се наблюдава своеобразна подмяна на идеологията с геополитиката. Основните разделителни линии вече не са ляво и дясно, а националистическо и геополитическо".  

Интервюто на Георги Марков с Любомир Кючуков в предаването "Нещо повече" можете да чуете от звуковия файл.

По публикацията работи: Наталия Кръстева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Доктор Сабрина Бачи

Доктор Сабрина Бачи: Ваксината срещу морбили е една от най-мощните и безопасни в света

През март Европа отчете, че през 2024 г. в региона е имало над 127 хиляди заразени с морбили . Това е най-големият брой случаи на дребна шарка от 25 години насам. "Вирусът никога не почива. Това е сигнал за събуждане", предупреди директорът на Световната здравна организация за европейския регион доктор Ханс Хенри Клуге . От..

публикувано на 03.04.25 в 19:27

Питър Хоръкс към медиите в България: Продължавайте да се борите

Медийната среда в България се е подобрила, но продължава да е подложена на натиск отвън, както и на кампании с дезинформация. Това заяви в интервю за БНР Питър Хоръкс , бивш ръководител на Световната служба на Би Би Си ( BBC World Service ), както и на новинарския център на британската медийна корпорация. Как се справя Българското национално..

публикувано на 02.04.25 в 21:33

Владимир Ненов: При всяко издевателство над деца наказанията да бъдат удвоявани!

Пред Съдебната палата в Пловдив тази вечер ще се проведе протест с искане за по-строго наказание за Петър Чернев, обвинен в жестокото малтретиране на 5-годишния Адриан.  На  Чернев беше наложената присъда от 8 години "лишаване от свобода", а майката на пострадалото дете , която е живеела с него, беше освободена от наказателна отговорност и ѝ..

публикувано на 02.04.25 в 09:45

Диагноза аутизъм се поставя средно на 4 години. Специалисти: Следете за ранни признаци!

Все по-рано родителите забелязват затруднения в развитието на децата, които са признаци за състояние от аутистичния спектър, но отлагат търсенето на професионална помощ, а средната възраст за поставяне на такава диагноза е 4 години . Тази световна тенденция е валидна и у нас, каза за БНР д-р Десислава Маслинкова, детски психиатър в..

публикувано на 01.04.25 в 09:41
Михаил Екимджиев

Михаил Екимджиев: Петьо Еврото беше само посредник между политиците и съдебната власт

От гледна точка на турбулентността, която може да предизвика в самата Европейска прокуратура , казусът с Теодора Георгиева е безпрецедентен. Става дума за тежки съмнения за корупция при българския национален прокурор, който трябва да наблюдава всички досъдебни производства, водени от Европейската прокуратура в България. Това е изключително..

публикувано на 01.04.25 в 09:17

Ще има ли скоро Център за иновации в отбраната у нас?

Дали и колко скоро в България ще има Център за иновации в отбраната. Тази идея беше лансирана, след като ЕС обяви плановете да дава стотици милиарди за отбрана . В България обаче има Център за иновации в рамките на Министерството на отбраната. В момента се търси юридически вариант за вписването му в бъдещата структура, но засега няма яснота как..

публикувано на 31.03.25 в 09:50

Второто висше да е платено от държавата – какви ще са ефектите?

Държавата да може да финансира второ и следващо висше образование или образователна степен - идеята е на просветния министър Красимир Вълчев.  Според изпълнителния директор на Институт "Отворено общество" Георги Стойчев ако идеята се реализира, част от хората, които ще се възползват от нея, частично или напълно ще трябва да се оттеглят..

публикувано на 27.03.25 в 11:15