Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Спомен за маестро Константин Илиев

Диригентът Константин Илиев


На 9 март отбелязваме 100 г. от рождението на един от големите български музиканти от втората половина на ХХ век - Константин Илиев, композитор, диригент, педагог и музиколог.

Като композитор той е в аванграда на нашите творци, като диригент, освен традиционния репертоар,той представя пред българската публика съвремената музика, новите идеи на творците века, като педагог възпитава плеада български диригенти, освен това е много ерудирана личност - неговите рецензии, публикации и книги впечатляват. В Златния фонд на БНР се пазят записите на изказвания, интервюта и беседи на Константин Илиев - те са на високо професионално ниво, впечатляващи с ясния си и точен изказ. 

Константин Илиев е роден на 9 март 1924 г. в София. Н
а 11 години започва да учи цигулка при Иван Пеев, след това при Камен Попдимитров. Взема уроци по композиция и хармония при Парашкев Хаджиев. Завършва Музикалната академия като студент по композиция на проф. Панчо Владигеров, дирижиране при проф. Марин Големинов и цигулка при проф. Владимир Аврамов. Още като студент организира Клуб на младите български композитори, където се изучава новата европейска съвремена техника на композициране. След завършването си специализира в Прага - композиция при Ржидки и Хаба, дирижиране при Талих и Дедечек. 

Първата му работа е в Националното радио като музиколог. През 1948 г. заминава за Русе, където участва в създаването на Русенския симфоничен оркестър. За един сезон е диригент на балетните постановки на Софийската опера и отново се връща в Русе, за да подготви първите спектакли на Русенската опера. До 1952 е главен художествен ръководител и диригент на новосъздадения състав и заедно с Добрин Петков допринасят много за постигането на високото професионално ниво на театъра. 

Следващият етап в неговата дейност е четиригодишния престой като главен диригент на Варненсия симфоничен оркестър. От 1956 до 1984 г. Константин Илиев е ръководител на най-престижния български оркестър - Софийската филхармония. Правят много задгранични турнета, включително и два пъти в САЩ, и представят блестящо българското изпълнителско изкуство. 

За известно време прекъсва работата си със Софийската филхармония - през 1969/1971 ръководи Оркестъра на Консерваторията и прави записи за „Балкантон“, а от 1972 до 1976 г. работи в Добрич - там организира Фестивал на камерната музика, който сега носи неговото име. 

Последният концерт пред публика Константин Илиев дирижира в Русе през януари 1988 г. На 6 март същата година умира.

Като композитор той е ярък представител на българския музикален авангард - автор е на две опери, един балет, шест симфонии, четири струнни квартета, духов квинтет, хорови творби, песни за соло глас и пиано, оратории, сред които „Похвално слово за Константин Философ, наречен Кирил“, кантати, „Темпи кончертанти", филмова музика. Пише три книги, много статии и студии. 

В звуковия файл можете да чуете съхранявано в Златния фонд на БНР изказване на Константин Илиев от 1985 г.
 
По публикацията работи: Ирена Гъделева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Кентаврите" на Стилиян Иванов - мистичен поглед към миналото

В събота - 12 април, от 20 часа българско време ще се състои световната премиера на документалния филм "Кентаврите". Това е 62-рата документална лента на режисьора Стилиян Иванов. Филмът е със субтитри на английски език и ще бъде достъпен за безплатно гледане в You tube канала на "Додо филм". "Той е продължение на поредицата за..

публикувано на 10.04.25 в 10:15
Лахав Шани - диригент

Лахав Шани - гордостта на училището за музика "Бухман-Мета" в Тел Авив

Не е често явление филхармония да получи званието почетен доктор от висше музикално училище? Това ще се случи през месец май в Тел Авив. Новината съобщиха на  юбилейния двайсети гала форум на Висшето училище за музика "Бухман-Мета" при Телавивския университет.  Нашите кореспондентки в Израел Феня и Искра Декало присъстваха на концерта под..

публикувано на 09.04.25 в 19:35
Радослав Шулц и Марио Хосен

Камерният оркестър на Баварското радио с първа изява в София

Фестивалите често дават шанс на публиката за незабравими преживявания. На 14 април в зала „България“, в рамките на 25-ото издание на Европейския музикален фестивал, срещата е с Камерния оркестър на Баварското радио, сформиран през 2000 г. от концертмайстора на прочутия Симфоничен оркестър в Мюнхен - Радослав Шулц.  След дебюта си миналата година..

публикувано на 09.04.25 в 19:12
Олга Дойкова

БНР продуцира нови студийни записи на цигуларката Олга Дойкова

По време на галаконцерта "Музикант на годината 2023" на 31 май 2024 г. в Първо студио на БНР екипът на предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт" връчи и ежегодната специална награда в подкрепа на млад талант в памет на дългогодишната водеща Олга Камбурова. Получи я младата цигуларка Олга Дойкова - възпитаничка на Национално училище за музикално и..

публикувано на 09.04.25 в 18:34
Смесеният хор на медиците

Хорът на медиците "Родина" чества 70-годишнина

Смесеният хор на медиците "Родина" и неговият диригент Мая Василева-Четрокова канят почитателите на хоровото изкуство на 9 април в зала "България" на голям празник по повод два юбилея: Хорът закръгля 7 десетилетия, а ръководителката му - 25 години творческа дейност. Входът е свободен. Смесеният хор на медиците „Родина“ е единственият хор в..

публикувано на 08.04.25 в 22:20

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В 26-ото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Отзвук от празничния пролетен концерт “65 г. Детски хор на БНР “ в Зала “България“ - Софийската национална опера и балет прибави в репертоара си чудесен нов спектакъл за малки и големи – мюзикъла..

обновено на 07.04.25 в 19:15

Квартет "Кварто" представя специална програма, посветена на Международния ден на ромите

Квартет "Кварто" ще представи своя специална програма, посветена на утрешния Международен ден на ромите. Артистите от формацията са избрали за концертите името "Циганка". Иван Пенчев, ръководител на квартета, разказа пред БНР, че се е получил  по-скоро един европейски проект.  "Това са произведения, които всички обичат".   В основата е..

публикувано на 07.04.25 в 15:23