Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Доналд Тръмп показа на стара Европа с кого ще си говори"

Валентин Кардамски: В прегръдката на ГЕРБ и ДПС Промяната се стопява

До президентските избори в САЩ няма да има разглобка, прогнозира журналистът

| Интервю
Валентин Кардамски
Снимка: Борислава Борисова

Действително има битка между двете крила в тази сглобка. Търканията обаче произтичат от самата власт, към която се стремят. Това е сглобката болт в гайка. Гайката са ПП-ДБ. Няма да има разглобка, защото никой не я иска.

Това мнение изрази в интервю за БНР журналистът Валентин Кардамски, който оглавява сайта Критично.

ГЕРБ и ДПС добре знаят, че в тяхната прегръдка ПП-ДБ само губят, те се стопяват. Това е като прегръдка със смъртта. Ако трябва да има разглобка, това би означавало, че няма какво да делят, а те има какво да делят, заяви Валентин Кардамски.

Кардамски обвърза политическите процеси у нас с резултатите от изборите в САЩ през ноември и кой ще седне на стола в Белия дом. Ако това е Тръмп, ще бъде изгодно на Борисов и ДПС и "правителството ще се разпадне от нещо много незначително", прогнозира той. "Тогава вече болтът ще е скъсал гайката."

На ГЕРБ им трябва максимално да компрометират ПП, както упорито го правят, ден след ден, със сериозното съглашателство и подкрепа от ДПС, подчерта журналистът.

"Продължавайки тази прегръдка, приключваме Промяната. Това е изгодно за Борисов и Пеевски."

Така според него след есента и зимата в лицето на коалицията ПП-ДБ те ще имат "доста вяла опозиция – какво по-добро от това".

"Войната вече е почти ясна", смята Кардамски. Във връзка с оставката на заместник-държавния секретар на САЩ Виктория Нюланд журналистът подчерта, че тя е била "апологетът на конфликта, стоеше идеологически зад конфликта между Запада и Русия на територията на Украйна", а нейният наследник на поста – Кърт Кембъл, е един от най-големите индокитайски експерти в САЩ.

"В превод: Украйна вече е Китай."

Кардамски посочи още, че конкурентката на Тръмп - Ники Хейли, всъщност е своеобразен представител на демократите, но надеждите им тя "като кукувица да снесе гнездо в Републиканската партия" са угаснали.

Доналд Тръмп показа на стара Европа с кого ще си говори, каза Кардамски относно срещата на Тръмп с унгарския премиер Виктор Орбан.

"И оттук насетне всякакви задявки с добрия стар Виктор от страна на урсулите и борелите ще приключат. Ако Доналд Тръмп бъде следващият президент на САЩ, битието и житието на следващите европейски лидери ще бъде особено трудно – и в търговско, и в политическо отношение."

Светът ще бъде друг, ако републиканците спечелят изборите, обобщи позицията си Валентин Кардамски в предаването "Политически НЕкоректно".

У нас промените няма да се случат веднага, каза той, като направи аналогия със синусоидата – "първо стигаме до долна мъртва точка, след което започва плавно изкачване – движения, характерни не само за физиката, но и за политиката".

"Ще започне спирането на ненормалността. За да може това да отвори път към идването на нормалността. Това политическо статукво, което в момента имаме, то не е правителство на България. Когато се променят тези сили, нещата ще започнат да се нормализират. Един си заминава, пък се появяват нови политически формации, други посланици идват – не само от едната страна. Но първото, което ще се случи, е, че ще има промяна въобще на политиката в Брюксел. То е като лакмус. Тази стъклена сграда, този аквариум тъй бързо ще се завъртят, че чак ще започне да духа тук. Ще има преориентиране."

Раздорите в ЕС тепърва предстоят, ще започнат различни сглобки на отделни страни в блокове, изказа очакване журналистът. 

Цялото интервю слушайте в звуковия файл.

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Локалите - феномен или дефицити в общуването между родители и деца?

"Дали е поколенческо? По-скоро е възрастово – в момента ги наричаме локали, но назад в годините винаги е имало подобни групи деца, тийнейджъри. Едно дете живее в общност , не живее изолирано само с майка си и баща си. То попива от цялата среда и не можем да се похвалим със спокойна, мотивираща и креативна среда ." Това мнение изразява пред..

публикувано на 17.07.25 в 11:23

Без бележка в лева и евро: Как апаратите на такситата се оказаха в нормативен вакуум

Няма таксиметров автомобил, който да може да издаде касов бон в двете валути – в лева и евро. За това предупреди в интервю за БНР Красимир Цветков, председател на Националния таксиметров синдикат.  Той обясни, че апаратите им са с отдавна изтекли сертификати и няма подзаконова нормативна уредба , която да разписва тяхната..

публикувано на 17.07.25 в 08:39
Петър Стоянов

Смърт на мъж след трансплантация: Има ли адекватни мерки срещу вътреболничните инфекции?

Вътреболнична инфекция с бактерията клебсиела пневмония отнема живота на 39-годишен мъж. Това се случва след бъбречна трансплантация в университетската болница "Александровска".  За случая стана ясно от жалба на майката на Петър Стоянов – Симона Стоянова – до здравния министър.  В нея се твърди, че ИА "Медицински надзор" умишлено..

публикувано на 15.07.25 в 09:30

Gen Z задлъжняват по-безотговорно от милениумите и поколенията преди тях

Gen Z взема кредити по-безотговорно от милениумите и поколенията преди тях. Това каза пред БНР Лилия Димитрова, председател на Асоциацията за управление на вземания. Тя подчерта необходимостта от по-голяма финансова грамотност. Димитрова обърна внимание върху въпроса един кредитополучател колко успоредни кредита има , не само на каква..

публикувано на 15.07.25 в 08:41
Методи Методиев

Методи Методиев: Повишаването на кредитния ни рейтинг е оценка, че се движим в правилната посока

Три рейтингови агенции повишиха кредитния рейтинг на България в седмицата, в която получихме зелена светлина за въвеждане на единната европейска валута от 1 януари догодина.   Scope Ratings даде на страната ни рейтинг от А- (А минус) в местна и чуждестранна валута, с което за първи път влязохме в най-високата скала от инвестиционния клас...

публикувано на 14.07.25 в 07:30

Хората в Кресна твърдят, че новите пътни мерки задълбочават проблемите, започнаха подписка

Над пет километра е отсечката от Е-79, която минава през Кресна, а след влизането на България в Шенген и особено в сезона на лятото потокът от леки автомобили и камиони се е увеличил два пъти. Изграждането на последния участък от АМ "Струма", както и обходен път западно от Кресна ще отнеме поне пет години.  Мерки за облекчаване на..

публикувано на 13.07.25 в 16:52
Любомир Каримански

Любомир Каримански: Не смятам, че има нещо, което може да осуети влизането ни в еврозоната

Не смятам, че има нещо, което може да осуети влизането ни в еврозоната. Това обясни пред БНР Любомир Каримански, член на УС на БНБ. "Вече е взето финалното решение.  Предстои тежка работа , която трябва да бъде свършена до първи януари 2026 година, пък и след това. Но не би трябва да си поставяме като сериозен приоритет и цел за..

публикувано на 13.07.25 в 11:20