Хиляди хора се събраха на Пласа де Сибелес в Мадрид, за да изразят недоволството си от политиката на премиера Педро Санчес и ръководеното от него коалиционно правителство. Поводът е приетият преди два дни от комисията по правосъдие на Конгреса Закон за амнистия на каталунските сепаратисти, който се очаква следващата седмица да влезе за гласуване в пленарна зала.
Според правителство в протеста участват около 15 000 души, а според организаторите броят им е над 400 000. В основата му стоят 20 различни асоциации, които настояват за оставката на премиера Педро Санчес. Присъстващите носят испански знамена и плакати с надпис "Има много причини, Санчес да подаде оставка!" и "Няма амнистия, няма самоопределение." По думите на организаторите „основите на демокрацията са заложени на карта", затова те ще продължат да протестират докато Санчес не напусне изпълнителната власт. Митингът е подкрепен от опозиционната консервативна Народна партия и от крайнодясната Вокс.
От името на Народната партия присъства евродепутатът Долорс Монсерат, тъй като лидерът Алберто Нунес Фейхоо е на среща на всички регионални премиери от неговата партия в Кордоба. От страна на Вокс е Сантяго Абаскал , който в изявление пред медиите предупреди Санчес, че "няма да има примирие или мир за това правителство на злодеите", обвинявайки го, че е прокарал закон, който в бъдеще ще го пази да не бъде съден за „държавна измяна“.
Предишният голям протест се проведе преди около два месеца и на него присъстваха около 17 000 души.
Катарският премиер шейх Мохамед Ал Тани днес е на посещение в Ню Йорк и Вашингтон, където се очаква да се срещне с президента Тръмп и високопоставени американски представители, за да обсъди израелския удар в Доха и преговорите за примирие в ивицата Газа, предаде Ройтерс Междувременно израелският премиер Бенямин Нетаняху подписа договор за..
Два съдебни състава ще решават да пуснат ли на свобода кмета на Варна Благомир Коцев и бившия заместник - кмет на София Никола Барбутов. Двамата са обвинени за корупционни престъпления във връзка с обществени поръчки. Разследването срещу Благомир Коцев започна по сигнал на варненската бизнесдама Пламенка Димитрова, а първоначално показания срещу него..
Предстой техническо събиране на подписи и очаквам до няколко часа днес от ПП-ДБ да обявим внасян вота на недоверие към правителството . А следващата седмица трябва да има обсъждане, съобщи бившият правосъден министър и депутат от ПП-ДБ Атанас Славов в интервю пред БНР. Той беше категоричен, че от ДБ няма да дадат подкрепа за вота на..
Очаква се днес да излязат резултатите за качеството на водата от първия сондаж, с който се търси нов водоизточник за Плевен. Ако водата в него е годна за пиене, ще бъде свързан към водопроводната мрежа на града. По-късно днес ще се проведе и заседание на кризисния щаб в града. Припомняме, че областният управител на Плевен Николай Абрашев..
Днес в 17 часа изтича крайният срок за подаване на документите от кандидатите за генерален директор на Българската национална телевизия в Съвета за електронни медии. Съгласно одобрените от СЕМ срокове оповестяването на допуснатите до процедурата е 2 октомври, а самият избор е насрочен за 16 октомври. Тази седмица медийният регулатор взе решение за..
В Народното събрание премиерът Росен Желязков и министърът на вътрешните работи Даниел Митов ще отговарят на депутатски въпроси в петъчния парламентарен контрол. Депутатите започват работа с Първо четене на промените в Закона за ограничаване изменението на климата. Ще се прилагат 2 европейски директиви и въвеждането на мерки при полагането на..
Върховният съд на Бразилия осъди бившия президент Жаир Болсонаро на 27 години и 3 месеца затвор. Петчленен състав го призна за виновен в заговор срещу демокрацията и опит да извърши преврат, след като изгуби изборите през 2022 г. Редакторът Георги Налбантов е в студиото с подробностите. Жаир Болдсонаро е първият президент в историята на Бразилия,..
"Ще накараме институциите да работят. Всеки заслужава да има процес, който да му осигури истината". Това заяви пред БНР адвокат Методи Лалов,..
От инцидента в Русе няма да има голямо сътресение на правителството . Това каза пред БНР Тихомир Безлов, старши анализатор в Центъра за изследване на..
"133 млн. лева загуба на Топлофикация "София" за първото тримесечие на годината , баш в разгара на отоплителния сезон, когато би трябвало да е печатница..