"Проектът "Пазителки на истории" събира в документални филми непознатите истории на възрастни жени в България. Беше трудно да ги открием, като края в 2022 г. започнахме работа по проекта, споделиха в "Нощен Хоризонт" Маргарита Русева и Полин Донахю, са част от екипа.
Филмите са заснети с финансовата подкрепа на Българския фонд за жените, както и благодарение на снимачния екип на „Пазителки на истории“.
"Филмите са дълги между 20 и 30 минути, това са документални интервюта, в които те разказват своите истории. От "Софийска платформа" ни помогнаха да намерим Цветана Джерманова и Нася Кралевска, като много трудно се уговарят жените да разкажат за целия си живот, но ние ги разбирам тези, които отказаха да участват.
Цветана Джерманова, която е последната жена, оцеляла от лагера в Белене, всъщност си отиде от този свят няколко месеца след заснемането на интервюто с нея, тя беше на прожекцията на филма, включи се в дискусията, екип имаше възможност отблизо да се докосне до нея, разказа още Маргарита и Полин.
По време на проекта са заснети историите на 5 вдъхновяващи жени. Ето кои са те:
Цветана Джерманова - последната жена, оцеляла от лагера в Белене, която иска само любов и щастие за всички.
Веска Недева - една "щастливо разведена жена", чиято усмивка не угасва въпреки всичко преживяно.
Мария Гелова - музата на един художник, която се отдава на грижата и съдбата, но не забравя себе си.
Нася Кралевска - жена, която познава своята истина и се отдава на писането за нея и за живота в България.
Лиляна Маринова - мажоретката, която ще остарее, "когато си поиска" и това никога няма да я спре да учи нови неща.
Една от целите на проекта беше да помогнем на младото поколение да се почувства по-свързано, като чуе тези истории, една от героините ни разказва за любовта, ние си мислим, че днес сме различно поколение, но когато чуем техните истории, разбираме, че любовта е една и съща.
Другата ни цел беше да подтикнем младите хора да разговарят със своите баби, които да им споделят семейните истории.
А също целта ни беше да дадем възможност на жените да дадат гласност на теми, по които не се е говорело в миналото, да се освободят от тези страхове по тези теми, без да бъдат съдени за това, споделиха още Маргарита и Полин за "Нощен Хоризонт".
Маргарита Добринова Русева е студентка 3-та година специалност „Кинорежисура” в Нов български университет. Има опит като 1-ви и 2-ри асистент-режисьор в български сериали като „Братя“, „All inclusive“, „Клетката“, риалитита и ТВ предавания Hell‘s kitchen, „Събота вечер с БНТ“, както и интернационални кинопродукции. Режисирала е реклама на бранд за дрехи. Късометражният филм "Ангел" е първият й проект като режисьор. Документалният онлайн сериал "Пазителки на истории" към Български фонд за жените, е първият й сериал като режисьор.
Полин Донахю е психолог. Тя е един от продуцентите на проекта „Пазителки на истории”. В свободното си време е доброволка към Фондация „Подарете книга“, където с други доброволци ходят в центрове за деца лишени от родителска грижа и прекарват време с децата в забавления и учене.
Още по темата в звуковия файл.
Видях всичко в журналистиката. Това заяви пред БНР журналистът Валерия Велева, която празнува своята 70-та годишнина с представяне на две свои книги – "Рани от власт" и "Ах, тази власт". "Двете книги обхващат периода от падане на власт на Тодор Живков до наши дни. В едната съм събрала интервюта, които съм правила от 1991 година до днес...
" Темата в пиесата е това, заради, което хората идват, за да я гледат, а темата за любовта е точно такава, но аз обичам да правя такива пиеси, в които на зрителят накрая малко надежда да му дам , каза за БНР Йордан Славейков, режисьор, писател, драматург и преподавател. Поводът за срещата ни е най-новото му представление "Прашка" , чиято..
В книгата " Късно завръщане" на Валентин Григоров от София ви докосвам до един позитивен, динамичен и енергичен човек. Тя съдържа лирика, приказки и разкази и от нея лъха ведрият дух на автора. С любимата Венета Терзиева, която преди време съм представяла ,живеят и работят в Берлин, събират българи - писатели в Милано, зареждат хората с..
Експозиция от 38 икони, създадени в периода 17-19 век вече имат самостоятелно зала в Художествената галерия на Русе . Те ще бъдат достъпни за посетителите целогодишно и тази промяна е част от новата концепция на галерията. С акапелни църковни произведения, изпълнени от камерния хор на Държавна опера - Русе, тържествено и с подобаващо..
Днес в Дома на киното в София се открива филмовият фестивал МЕНАР. Той запознава българската публика с културата и традициите на Югоизтока и ислямския свят. Това е 17-тото му издание. Зрителите да очакват една добра селекция от игрални, документални и късометражни филми, които ще се се излъчват до 30 януари, обясни пред БНР Здравко..
На сцената на Пловдивския театър тази вечер ще се състои премиерата на спектакъла "2084. RЕХ. Или последният цар на света" . Автор на пиесата е руският драматург Кирил Фокин , а постановката е на македонския режисьор Деян Пройковски . Ироничната антиутопия ще поведе зрителите към близкото бъдеще – свят, в който човечеството е постигнало..
На 10 януари в красивата стилна зала на Дома на австрийските инженери в двореца Ешенбах в центъра на Виена се проведе забележително музикално събитие - Новогодишният благотворителен галаконцерт на Виенската гимназия Терезианум. Държавният комплекс Терезианум включва ефектни исторически сгради, датиращи от няколко века и е седалище на..
Проблемите в детското здравеопазване и липсата на лекари не са от вчера, те са от доста години. Недостиг има в общинските и държавните болници,..
Достатъчно е да сте в едно помещение с болен от грип, който да се изкиха и изкашля няколко пъти и се заразявате в рамките на часове . Началото е..
Грипният вирус е характерен за месеците януари и февруари и нашата имунна система трябва да бъде подготвена да се справи по-лесно с това заболяване...