"По време на управлението на ГЕРБ-СДС не е имало подобни инциденти, свързани с битови разправии и прояви на агресия и насилие на територията на бежанския център. Около центъра е в порядъка на последните месец-два."

Според Тагарева наблюденията на местните жители сочат, че броят на мигрантите наоколо се е увеличил.
"Мигранти с неясен произход. Те се разхождат с метални колове и прътове по улицата, тревожат хората, плашат ги."
"Това не са мигранти с неясен произход. Това са търсещи закрила, които са минали през сериозна проверка през няколко институции, особено тези, настанени в центровете", обясни Бонка Василева от ПП-ДБ-"Спаси София". Според нея ГЕРБ-СДС са превърнали битов скандал в политически.
Василева изрази мнение, че живеещите в близост до мигрантския център са се разграничили от протеста, "яхнат от агитки, яхнат от политически формации". "Очевидно каква е целта", допълни тя.
Центровете за бежанци не са препълнени, подчерта Бонка Василева.
"По-важният въпрос е къде е г-н Терзиев? Защо мълчи седмици наред. Къде е кметът на "Овча купел", попита Ваня Тагарева. По повод извънредното заседание на Столичния общински съвет тя изрази надежда "политическото да мине настрани", защото въпросът за сигурността в София не касае само бежанските центрове, а темата е занемарявана "години наред". В крайните квартали е опасно да замръкнеш, заяви Тагарева.

Бонка Василева отбеляза, че има 3800 камери и тази система трябва да се поддържа. "Има още 4000 камери в рамките на обществения градски транспорт." Василева отправи упреци за "орязания бюджет за сигурност", след като миналата година той "не е бил в пъти оползотворен". Наличната инфраструктура трябва да бъде надградена, категорична е тя.
"И другото – осветяването на града и на парковете. Тъмнината ражда много от скандалите и нападенията, които се случват в града. Има квартали, които са в абсолютна тъмнина."
За Ваня Тагарева това са "добри пожелания, които няма как да се реализират, защото в бюджета на СО не са предвидени достатъчно средства" и "това е хвърляне на прах в очите на хората". Затова от ГЕРБ ще настояват "кметът да се вземе в ръце" и да започне да изпълнява функциите си – "дължат много отговори, време е да се появят и да не се крият".
"Трябва да има коренна промяна на начина, по който функционира сигурността в големите градове", смята Бонка Василева.
Двете мнения в детайли чуйте в звуковия файл.

На 7 ноември за девета поредна година се проведе кампанията „Твоето здраве е твоя отговорност“, посветена на профилактиката на рака на простатата. Инициативата беше организирана от Astellas Pharma България в партньорство с Българското онкологично научно дружество и Българското урологично дружество . За първи път в България кампанията включи и..
Терапия с роботика и виртуална действителност подпомага възстановяването след инсулт Терапия с роботизирани устройства и виртуална действителност се използва у нас като съвременен метод за възстановяване на пациенти след инсулт. Това обясни физиотерапевтът Людмила Зафирова. Последиците от инсулта често включват затруднено движение, пареза на крайници,..
"Човек е най-трудно да бъде оценен в собствената си държава" . Това коментира пред БНР архонт Слави Бинев , бивш евродепутат, напуснал партията, която самият той е създал. Днес е посветил времето си на спорта и е президент на Българската федерация по таекуондо: "Да съм член на Съвета на световното таекуондо до голяма степен е може би оценка от..
Журналистката Радина Червенова, която дълги години беше водеща на централната емисия „По света и у нас” на БНТ, гостува в студиото на „Нощен хоризонт”. Преди няколко месеца тя издаде първата си книга, която е със заглавието "Преди ме е нямало". Радина Червенова представя дебютния си роман в Пловдив "Аполония" представя дебютния роман на..
"Когато си говорим за диабет и за статистика, винаги цифрите са големи и много впечатляващи , но наистина диабетът всъщност е първото признато заболяване като неинфекциозно социално значимо заболяване , именно заради мащабите на неговото разпространение". Това каза пред БНР доц. Румяна Димова , специалист по ендокринология и болести на обмяната..
"Не познавам господин Спецов . Не знам какви са му познанията, образованието, но със сигурност пред него има доста големи предизвикателства и всички неща, които продължавам да си мисля, че са рискове, си остават". Това заяви пред БНР Явор Куюмджиев , бивш заместник-министър на енергетиката: "В крайна сметка наистина купуването на нефт от..
Пет ученически отбора премериха знания по медийна грамотност и идеи за справяне с дезинформацията в събитието #HackDisinfo, организирано от русенския офис на "Европа директно", Фондация "Европейски институт" и Startup Factory. Възпитаниците на Училището за европейски езици, Английската и Математическата гимназия в Русе, както и техните..
Очаква ни много, много тежка 2026 г. от икономическа гледна точка, много тежка година, защото с този ръст на заеми – над 20 млрд. лв., ще надскочим..
За всеки разумен външен наблюдател, за всеки магистрат в системата е ясно, че има нещо, което определяме като омерта – мълчание за процеси, които са..