Празникът на Велико Търново се свързва с победата на цар Иван Асен ІІ над епирския деспот Теодор Комнин в битката при Клокотница на 22 март (9 март стар стил) 1230 г., както и с деня на светите Четиридесет мъченици. За първи път старостоличани честват празника на града си през 1879 година.
И сега за празника на града от община Велико Търново са подготвили богата културна програма, разказва Нелина Църова, директор на общинската дирекция по култура и туризъм:
„Целият месец март е посветен на празника на града и на практика се получава пролетен фестивал на изкуствата за широк кръг публика, а събитията са на достатъчно високо ниво“.
В дните около 22 март са планирани 6 художествени фотографски изложи, 9 концерта, представяния на две книги, 8 събития за деца и една оперна премиера, като четири от проявите са с международно участие. Вече мина концертът, посветен на 125-ата годишнина от рождението на композитора Панчо Владигеров, международната изложба „Не на насилието“, концерти. Днес е хоровият концерт „Серенада за душата“ на музиканти, обединени от идеите на Бялото братство, и 13-ото издание на трабант феста.
На 19 март във Велико Търново е световната премиера на операта „Хората от Борг“ на австрийския композитор Хелмут Нойман:
„Операта е написана през 1981 година по литературната трилогия „Хората от Борг“. Диригент на световната премиера е Бистра Диляноф, която от години живее и работи в Австрия. В постановъчния екип са режисьорът Боян Иванов и сценографът Моника Борисова. В спектакъла участват солистите Дмитрий Каплински, Апостол Миленков, Марта Фридриксдотир, Тереза Бракалова, Дари Бракалова, Светлана Иванова, Женю Джао, Джао Ксиао заедно с оркестъра и хора на великотърновския театър. Събитието е под патронажа на Н.Пр. Андреа Икич-Бьом, посланик на Република Австрия у нас“.
Спектакълът е безплатен за публиката и ще бъде представен на сцената на великотърновския театър. Това е първата 12-тонова опера, написана в тази хармонична система, което я превръща в научен и музикален експеримент от световно значение. Автор на либретото е Оскар Вилнер, който работи по едноименната тетралогия на исландския писател Гунар Гунарсон. Операта описва живота на известен с достойнството и честолюбието си исландец, за неговите синове, тяхното обкръжение, както и дълбокото грехопадение, което е развито в драматичен конфликт. Показана е и ролята на жената в изолираното островно общество на Исландия. Крайъгълен камък в операта е прошката.
Акцент в предпразничната програма във Велико Търново е и изложбата на Греди Аса „Преди и сега“, която ще бъде открита на 21 март в художествената галерия „Борис Денев“ във Велико Търново.
Интересни и мащабни ще са и двете събития за деца, също на 21 март, както и предстоящото представяне на книга, разказа Нелина Църова:
„В Общински детски комплекс ще бъде открита изложба и наградени отличените участници в конкурса „Аз в един вълшебен град“. В библиотеката ще бъде награждаването на отличените творби в детско-юношеския конкурс за литературно творчество „Моят роден град“. В Регионалната библиотека ще бъде представена книгата „Бившите хора на концлагерна България“ на доц. д-р Мартин Иванов“.
В празничния 22 март събитията започват рано сутринта в историческия храм „Св. 40 мъченици“ с литургия, декламация на текста от Асеневата колона, а празнично шествие с ликовете на търновските благодетели ще измине разстоянието от храма до центъра на Велико Търново. На тържествената сесия за почетни граждани на Велико Търново ще бъдат обявени археологът проф. Казимир Константинов и футболният треньор Георги Василев.
Любопитно и интересно ще е пред паметника „Майка България“, където от клуб „Традиция“ ще върнат града векове назад:
„Ще бъдат представени нагледно предмети от бита на търновци от Второто българско царство, епохата на Възраждането и новото време. Така по един иновативен начин жителите и гостите на града ще се докоснат до историята на Велико Търново през вековете. Участниците ще бъдат облечени в дрехи от Второ българско царство, представители на столичната аристокрация и Възраждането. Тук да първи път ще бъде показана реконструкция на търновския сокай – това е женски накит. Ще има войници за национално обединение, униформи от периода на обявяването на независимостта и Балканската война, когато гарнизонният 18-и пехотен етърски полк става шевски на негово величество цар Фердинанд. Ще бъде възстановено търновската традиция на войската да бъдат раздавани мекици и вино“.
Концерти пред общината ще изнесат група „Тоника СВ“ и Михаела Маринова, ще се представят децата мажоретки от основното училище „Бачо Киро“ и детска градина „Соня“, както и всички художествени формации от града, а вечерта е фолклорният концерт на певицата Нелина с празнено хоро. Кулминацията на 22 март е от 19,45 часа със спектакъла „Звук и светлина“, заря и лазерно шоу.
Концертни прояви и детски спектакли ще има и на 23 март.
145 години търновци честват своя празник без значение дали е имало войни или са били времена на пандемия, коментира историкът Нелина Църова, директор на общинската дирекция по култура и туризъм:
„С тържествена литургия в „Св. 40 мъченици“ и митрополитските храмове този празник винаги е бил отбелязван. Това е историческа памет, която няма как да бъде отменена и заличена“.
По темата в звуковия файл.
ДСБ започва подготовка за предстоящите президентски избори догодина с амбицията за победа. С такова решение излезе днес Изпълнителният съвет на партията, която е част от коалиция ПП-ДБ, съобщават от партията. В решението е записано още, че ДСБ поема ангажимент да работи за единна политическа платформа на демократичната и реформаторската десница заедно с..
Американският държавен секретар Марко Рубио е обсъдил с израелския премиер Бенямин Нетаняху смелите виждания на президента Тръмп за бъдещето на Ивицата Газа. По думите на Марко Рубио президентът Доналд Тръмп е проявил кураж с представяне на смелите си идеи за бъдещето на Ивицата Газа, които включват разселване на палестинците в съседни страни и..
Една година от смъртта на руския опозиционен лидер Алексей Навални беше отбелязана с панихида в храм “Св. Неделя”. Инициативата е на движението "За свободна Русия", което е сдружение на руски имигранти в България. На днешния ден миналата година руските власти обявиха, че Навални е починал в отдалечена руска арктическа наказателна колония, където..
Фондация "Васил Левски", според мен, трябва да се превърне в държавно-обществена, както в други държави. Самата държава да се ангажира повече с най-уважавания и тачен национален герой. Мисля, че съм прав, заяви проф. Пламен Павлов, историк преподавател и председател на фондацията, в интервю пред БНР. В предаването "Неделя 150" разказа..
12 хиляди плодни, медоносни и паркови дръвчета за пролетно засаждане ще бъдат раздадени на централния пл."Свобода" в Дупница. Това се прави за втори път в града по иниицатива на "Гората.БГ", а Общината съдейства. Ще бъдат подарявани плодни дръвчета - кайсии - зарзали, сливи жълта афъзка, ароматни дюли, облачински вишни, ябълки (подложка), череши..
Атанас Зафиров и Борислав Гуцанов отиват на балотаж. Това е резултатът от първия тур в гласуването за председател на БСП на делегатите на 51-ия конгрес. Разликата помежду им е в полза на Зафиров. Трети се е класирал бившият председател на софийската организация Калоян Паргов, четвърти е евродепутатът Кристиан Вигенин от общо 7 кандидати...
"Смъртта на Алексей Навални дойде след години преследвания от Кремъл. Той не се уплаши. Той отстояваше свободата и демокрацията пред лицето на подтисничеството. Една година след смъртта му неговото наследство е живо". Това се казва в изявления на председателя на Европейския съвет Антониу Коща по повод първата годишнина от смъртта на..
Ако сте се събудили с главоболие след вчерашния празник, това най-вероятно е от изпития алкохол . За процеса на разграждане на алкохола от организма и..
"Може да се надяваме да не е така, но не трябва да си затваряме очите - струва ми се, че новият екип на Тръмп ще се стреми Европа да се превърне в..
Проф. Цоков е временно назначен, ще има конкурс за директор на Института по образованието . Това каза в предаването "РадиоТочка" министърът на..