"Публичност и прозрачност да има в разпределянето на публични средства от институции и европейските програми в медиите, защита на журналистите и изсветляване на реалните собственици на медиите. Това са само част от изискванията на новото европейско законодателство за медиите и прилагането му у нас", каза в интервю пред БНР медийният експерт Светла Божилова, преподавател във ФМК в СУ "Св. Климент Охридски".
Този регламент ще действа пряко за всички страни членки на ЕС и запълва големи празноти в медийното законодателство в Европа.
"Вярвам, че БНР ще постави начало на дебат и разясняване за свободата на медиите", призова Божилова и допълни: "Изисква се прозрачност на капитала, свързаност с бизнеси, рефлектиращ върху дейността на медиите – рекламен бизнес".
"В България ще стане трудно, защото двете големи търговски телевизии са собственост на големи инвестиционни фондове. Искрено се надявам, че и регулаторът, и държавните институции и финансовото разузнаване ще направят всичко възможно, за да се разберат реалните собственици на тези големи две медии, а и не само за тях", сподели Божилова в предаването "12+3".
И обясни, че "друг въпрос е публичните средства – от институциите и от европейските програмите, които често се разпределят полу на тъмно и без ясни обществени поръчки".
"Сега се поставя въпросът за публичност на тези средства и за създаване на сайт, където ще се публикуват всички постъпления от публични средства и европрограми, за да няма дискриминационен момент. Тоест, да има справедливо разпределение според проектите, с които медиите кандидатстват. Друг много съществен проблем е прозрачността в дейността на обществените медии и гражданския контрол. Пак се поставя въпросът за публичността на процедурните ясни критерии за избора на управителни тела на тези обществени медии", коментира Светлана Божилова.
И е убедена, че "едно е да са писани изисквания, друго е да се прилагат в реални действия".
"В обществените медии не се допуска пряко държавно финансиране и трябва да има механизми и органи, които да отговарят за финансирането и разходването по целесъобразност и законосъобразност на средствата", обясни Божилова.
"Това е аспект за конкурентен и прозрачен пазар и за защита на журналистите. Често те са подложени на институционален и корпоративен натиск. Въз основа на този еврорегламент ще се защитават журналистите и редакционната независимост, но и от собствениците на медии, и други форми на натиск. Необходим е ясен прозрачен регламент на организация и управление на дейността, които да гарантират на практика не само независимост, но и граждански контрол върху тези медии и защита на журналистите", допълни тя.
Божилова съобщи, че според новия европейски регламент никой няма право и никой не може да им влиза в домовете на журналистите, за да се тършува из компютри.
"В европейски страни собствениците плащат глоби, но те защитават журналистите и не разкриват своите източници. Журналистите могат да защитават своите права пред съда в Люксембург. Но възниква въпросът кой и как ще го прилага? Този регулатор ще действа към ЕК и до 6 месеца трябва да се конституира и всички страни ще имат представител и ще взимат отношение по сигнали с квалифицирани мнозинства", разясни подробности от новия европейски регламент Божилова.
Тя е категорична, че "това пряко ще въздейства на българския медиен регулатор за прилагане на европейския законодателен акт".
Новата европейски директива влиза в сила в момента, в който се приема, но на практика ще има 6 месеца срок, за да се формира регулаторният орган в Европа.
"Българският регулатор трябва внимателно да огледа дали у нас има такива процедури, които могат да се задействат", препоръча медийният експерт Светлана Божилова.
Цялото интервю със Светлана Божилова чуйте в звуковия файл.
След почти 30 години изграждане днес се открива метрото в Солун. Изградени са 13 станции по първия лъч на подземната железница. Всички открити при разкопките археологически находки са изложени в музей на станцията "Венизелос". Той е достъпен безплатно за всички пътници. Очакваният дневен поток на пътници е 250 хиляди души...
Проучване на Евробарометър отчита най-високото ниво на доверие в Европейския съюз от 2007 година насам и най-високото ниво на подкрепа за еврото досега. Резултатите от него подчертават ключови тенденции в България, където доверието в съюза е малко над средното за Европа, а оптимизмът за бъдещето остава силен. В цяла Европа гражданите изразяват..
Доналд Тръмп номинира тази седмица генерала от резерва Кийт Келог за свой помощник и специален пратеник за Украйна и Русия. Така новоизбраният президент на Съединените щати даде най-ясния до момента знак как възнамерява да изпълни едно от ключовите си предизборни обещания и да сложи по-скорошен край на войната в Европа. Оформянето на бъдещата..
Над 300 души се събраха във Велинград, в подкрепа на фермерите, чийто стада са поставени под карантина заради положителни проби за чума. За да не се нарушат мерките за ограничаване на болестта, районът около фермите е отцепен, без достъп в охраняваната зона. Животновъдите подлагат на съмнение и повторните проби, които потвърждават наличието..
В състояние ли е Европа да не допусне Вашингтон и Москва да решават съдбата ѝ, без да я питат? Ще може ли да се брани от войнствена Русия без Америка? Има ли лидер, на когото Европа може да разчита? Съвсем естествено е да погледнем първо към Германия. Но има ли воля за това в Берлин? Темата коментира за БНР Рафаел Лос от Европейския съвет за..
"Много е трудно да се прогнозира пълният ефект. Това, което се вижда, е непосредственият шоков ефект върху руската икономика . На второ място – потребителите на руски газ , най-големите останали: Унгария и Сърбия най-непосредствено, и съответно свързаните към тях и към "Турски поток". "Турски поток" след 1 януари остава единственият..
През тази седмица влезе в сила примирие между Израел и "Хизбула", но тепърва ще става доколко трайно може да бъде то. Украйна получи нови уверения за подкрепа от свои западни поддръжници, но положението на фронта не е в нейна полза, а Путин заплаши с удари и по държавни обекти в Киев. Доналд Тръмп заплаши Китай с нови мита върху целия внос,..
Стотици населени места са на воден режим. Потърпевши са около 200 хил. души към момента. В някои села имат вода по 2-3 часа на 5 дни. Най-тежка е..
Увеличиха се възможностите на президента да действа като партиен лидер . Това заяви пред БНР Ренета Инджова, бивш служебен премиер. Силви Кирилов..
Част от партиите интуитивно или инстинктивно да искат нови избори заради възможността ако Пеевски продължи да расте, санитарният кордон около..