Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Новото европейско законодателство за медиите и прилагането му у нас

Светлана Божилова: Дано регулаторът, институциите и финансовото разузнаване покажат реалните собственици на медии

"Никой не може да влиза в домове на журналисти и тършува в компютрите им. Те ще могат да се защитават в съда в Люксембург"

| Интервю
Светлана Божилова
Снимка: Ани Петрова, БНР

"Публичност и прозрачност да има в разпределянето на публични средства от институции и европейските програми в медиите, защита на журналистите и изсветляване на реалните собственици на медиите. Това са само част от изискванията на новото европейско законодателство за медиите и прилагането му у нас", каза в интервю пред БНР медийният експерт Светла Божилова, преподавател във ФМК в СУ "Св. Климент Охридски".

Този регламент ще действа пряко за всички страни членки на ЕС и запълва големи празноти в медийното законодателство в Европа. 

"Вярвам, че БНР ще постави начало на дебат и разясняване за свободата на медиите", призова Божилова и допълни: "Изисква се прозрачност на капитала, свързаност с бизнеси, рефлектиращ върху дейността на медиите – рекламен бизнес".

"В България ще стане трудно, защото двете големи търговски телевизии са собственост на големи инвестиционни фондове. Искрено се надявам, че и регулаторът, и държавните институции и финансовото разузнаване ще направят всичко възможно, за да се разберат реалните собственици на тези големи две медии, а и не само за тях", сподели Божилова в предаването "12+3".

И обясни, че "друг въпрос е публичните средства – от институциите и от европейските програмите, които често се разпределят полу на тъмно и без ясни обществени поръчки". 

"Сега се поставя въпросът за публичност на тези средства и за създаване на сайт, където ще се публикуват всички постъпления от публични средства и европрограми, за да няма дискриминационен момент. Тоест, да има справедливо разпределение според проектите, с които медиите кандидатстват. Друг много съществен проблем е прозрачността в дейността на обществените медии и гражданския контрол. Пак се поставя въпросът за публичността на процедурните ясни критерии за избора на управителни тела на тези обществени медии", коментира Светлана Божилова. 

И е убедена, че "едно е да са писани изисквания, друго е да се прилагат в реални действия". 

"В обществените медии не се допуска пряко държавно финансиране и трябва да има механизми и органи, които да отговарят за финансирането и разходването по целесъобразност и законосъобразност на средствата", обясни Божилова.

"Това е аспект за конкурентен и прозрачен пазар и за защита на журналистите. Често те са подложени на институционален и корпоративен натиск. Въз основа на този еврорегламент ще се защитават журналистите и редакционната независимост, но и от собствениците на медии, и други форми на натиск. Необходим е ясен прозрачен регламент на организация и управление на дейността, които да гарантират на практика не само независимост, но и граждански контрол върху тези медии и защита на журналистите", допълни тя.

Божилова съобщи, че според новия европейски регламент никой няма право и никой не може да им влиза в домовете на журналистите, за да се тършува из компютри.

"В европейски страни собствениците плащат глоби, но те защитават журналистите и не разкриват своите източници. Журналистите могат да защитават своите права пред съда в Люксембург. Но възниква въпросът кой и как ще го прилага? Този регулатор ще действа към ЕК и до 6 месеца трябва да се конституира и всички страни ще имат представител и ще взимат отношение по сигнали с квалифицирани мнозинства", разясни подробности от новия европейски регламент Божилова. 

Тя е категорична, че "това пряко ще въздейства на българския медиен регулатор за прилагане на европейския законодателен акт". 

Новата европейски директива влиза в сила в момента, в който се приема, но на практика ще има 6 месеца срок, за да се формира регулаторният орган в Европа.

"Българският регулатор трябва внимателно да огледа дали у нас има такива процедури, които могат да се задействат", препоръча медийният експерт Светлана Божилова.

Цялото интервю със Светлана Божилова чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Александра Никова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Откриват официално метрото в Солун

След почти 30 години изграждане днес се открива метрото в Солун. Изградени са 13 станции по първия лъч на подземната железница. Всички открити при разкопките археологически находки са изложени в музей на станцията "Венизелос". Той е достъпен безплатно за всички пътници. Очакваният дневен поток на пътници е 250 хиляди души...

публикувано на 30.11.24 в 11:58

Евробарометър отчете най-високо ниво на доверие в ЕС от 2007 г. насам

Проучване на Евробарометър отчита най-високото ниво на доверие в Европейския съюз от 2007 година насам и най-високото ниво на подкрепа за еврото досега.  Резултатите от него подчертават ключови тенденции в България, където доверието в съюза е малко над средното за Европа, а оптимизмът за бъдещето остава силен. В цяла Европа гражданите изразяват..

публикувано на 30.11.24 в 11:41
Доналд Тръмп с ген. Кийт Келог

Назначаването на Келог – признак, че подходът на САЩ към Русия ще се втвърди

Доналд Тръмп номинира тази седмица генерала от резерва Кийт Келог за свой помощник и специален пратеник за Украйна и Русия. Така новоизбраният президент на Съединените щати даде най-ясния до момента знак как възнамерява да изпълни едно от ключовите си предизборни обещания и да сложи по-скорошен край на войната в Европа. Оформянето на бъдещата..

публикувано на 30.11.24 в 11:35

Над 300 подкрепиха фермерите, чиито стада бяха диагностицирани с чума във Велинград

Над 300 души се събраха във Велинград, в подкрепа на фермерите, чийто стада са поставени под карантина заради положителни проби за чума.  За да не се нарушат мерките за ограничаване на болестта, районът около фермите е отцепен, без достъп в охраняваната зона.  Животновъдите подлагат на съмнение и повторните проби, които потвърждават наличието..

публикувано на 30.11.24 в 11:08

Рафаел Лос: На Германия не ѝ достигат воля и далновидност

В състояние ли е Европа да не допусне Вашингтон и Москва да решават съдбата ѝ, без да я питат? Ще може ли да се брани от войнствена Русия без Америка? Има ли лидер, на когото Европа може да разчита? Съвсем естествено е да погледнем първо към Германия. Но има ли воля за това в Берлин? Темата коментира за БНР Рафаел Лос от Европейския съвет за..

публикувано на 30.11.24 в 11:05
Руслан Стефанов

Руслан Стефанов: България има алтернатива заради договора с "Боташ". Газова криза не се очаква

"Много е трудно да се прогнозира пълният ефект. Това, което се вижда, е непосредственият шоков ефект върху руската икономика . На второ място – потребителите на руски газ , най-големите останали: Унгария и Сърбия най-непосредствено, и съответно свързаните към тях и към "Турски поток". "Турски поток" след 1 януари остава единственият..

публикувано на 30.11.24 в 10:53

Световните новини на седмицата: "Лъч надежда” за Близкия Изток и песимизъм за Украйна

През тази седмица влезе в сила примирие между Израел и "Хизбула", но тепърва ще става доколко трайно може да бъде то. Украйна получи нови уверения за подкрепа от свои западни поддръжници, но положението на фронта не е в нейна полза, а Путин заплаши с удари и по държавни обекти в Киев. Доналд Тръмп заплаши Китай с нови мита върху целия внос,..

публикувано на 30.11.24 в 10:50