Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Частичното членство в Шенген е "грешка и абсолютен провал", смята тя

Цветелина Пенкова за новите мощности в "Козлодуй": Геополитическо натегачество или финансови интереси

Управляващите трябва да обяснят на българските граждани защо ще се строи нещо по-скъпо, за по-дълъг срок и кой ще плаща цената, заяви евродепутатът

| Интервю
Цветелина Пенкова
Снимка: Савина Спасова

Представители на българския енергиен и индустриален сектор ще се включат в конференцията "Енергийна сигурност – основа за развитие на европейската индустрия. Ролята на България", която ще се проведе в Брюксел идния вторник.

Ако искаме да имаме сигурност в енергийната система, на първо място трябва да идентифицираме силните страни на всяка от държавите членки – какви производства могат да се развиват, наличието на квалифицирани кадри, на ключови суровини.

Това мнение изрази пред БНР евродепутатът Цветелина Пенкова, по чиято инициатива се организира събитието. Целта според нея е "да представим стратегическото предимство на нашата страна в Европа", което се изразява на първо място в ядрено-енергийния сектор, след това в стратегическите ни суровини и енергийните ни мощности, които са най-големите в региона.

Всички сме наясно, че строителството на новите реактори в АЕЦ "Козлодуй" е много по-скъпо, отколкото ако бяхме довършили АЕЦ "Белене", категорична е Цветелина Пенкова.

По експертни оценки България има нужда от поне 4 нови реактора. Преди време настоящите управляващи казаха, че довършването на АЕЦ "Белене" би струвало още 5 милиарда, което прави централата нерентабилна. Сега разчетите за "Козлодуй" са за 14 милиарда, а според някои експерти стойността може да достигне и 30 милиарда, посочи тя.

"Видно е колко пъти по-скъпо е."

Управляващите трябва да обяснят на българските граждани защо ще се строи нещо по-скъпо, за по-дълъг срок, кой ще плаща цената и защо ще се наложи междувременно да се внася ток, подчерта евродепутатът.

"Когато имаме проект, който е наполовина готов, с лицензирана площадка, ние избираме да го оставим настрани. Франция казва, че може да довършат този проект."

Обяснение Пенкова вижда в "геополитическо натегачество или определени финансови интереси, които се обслужват, за сметка на българските граждани".

"Според мен това е геополитически натиск, финансови интереси, които се гонят и обслужват. Всичко се оказва за сметка на българското общество."

Според Пенкова има много въпросителни и около технологията – "непозната, нелицензирана в Европа, която дори най-големият стратегически партньор на САЩ – Великобритания, отказва да използва".

В предаването "Преди всички" Цветелина Пенкова нарече частичното членство в Шенген "грешка и абсолютен провал".

"Когато се изпълняват всички критерии и българското правителство приеме да му бъдат наложени нови – за допълнителното приемане на бежанци, когато това никога не е поставяно на друга държава членка, представете си в каква ситуация се поставя България  на международната сцена. Въпросът става политически."

Цялото интервю слушайте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Локалите - феномен или дефицити в общуването между родители и деца?

"Дали е поколенческо? По-скоро е възрастово – в момента ги наричаме локали, но назад в годините винаги е имало подобни групи деца, тийнейджъри. Едно дете живее в общност , не живее изолирано само с майка си и баща си. То попива от цялата среда и не можем да се похвалим със спокойна, мотивираща и креативна среда ." Това мнение изразява пред..

публикувано на 17.07.25 в 11:23

Без бележка в лева и евро: Как апаратите на такситата се оказаха в нормативен вакуум

Няма таксиметров автомобил, който да може да издаде касов бон в двете валути – в лева и евро. За това предупреди в интервю за БНР Красимир Цветков, председател на Националния таксиметров синдикат.  Той обясни, че апаратите им са с отдавна изтекли сертификати и няма подзаконова нормативна уредба , която да разписва тяхната..

публикувано на 17.07.25 в 08:39
Петър Стоянов

Смърт на мъж след трансплантация: Има ли адекватни мерки срещу вътреболничните инфекции?

Вътреболнична инфекция с бактерията клебсиела пневмония отнема живота на 39-годишен мъж. Това се случва след бъбречна трансплантация в университетската болница "Александровска".  За случая стана ясно от жалба на майката на Петър Стоянов – Симона Стоянова – до здравния министър.  В нея се твърди, че ИА "Медицински надзор" умишлено..

публикувано на 15.07.25 в 09:30

Gen Z задлъжняват по-безотговорно от милениумите и поколенията преди тях

Gen Z взема кредити по-безотговорно от милениумите и поколенията преди тях. Това каза пред БНР Лилия Димитрова, председател на Асоциацията за управление на вземания. Тя подчерта необходимостта от по-голяма финансова грамотност. Димитрова обърна внимание върху въпроса един кредитополучател колко успоредни кредита има , не само на каква..

публикувано на 15.07.25 в 08:41
Методи Методиев

Методи Методиев: Повишаването на кредитния ни рейтинг е оценка, че се движим в правилната посока

Три рейтингови агенции повишиха кредитния рейтинг на България в седмицата, в която получихме зелена светлина за въвеждане на единната европейска валута от 1 януари догодина.   Scope Ratings даде на страната ни рейтинг от А- (А минус) в местна и чуждестранна валута, с което за първи път влязохме в най-високата скала от инвестиционния клас...

публикувано на 14.07.25 в 07:30

Хората в Кресна твърдят, че новите пътни мерки задълбочават проблемите, започнаха подписка

Над пет километра е отсечката от Е-79, която минава през Кресна, а след влизането на България в Шенген и особено в сезона на лятото потокът от леки автомобили и камиони се е увеличил два пъти. Изграждането на последния участък от АМ "Струма", както и обходен път западно от Кресна ще отнеме поне пет години.  Мерки за облекчаване на..

публикувано на 13.07.25 в 16:52
Любомир Каримански

Любомир Каримански: Не смятам, че има нещо, което може да осуети влизането ни в еврозоната

Не смятам, че има нещо, което може да осуети влизането ни в еврозоната. Това обясни пред БНР Любомир Каримански, член на УС на БНБ. "Вече е взето финалното решение.  Предстои тежка работа , която трябва да бъде свършена до първи януари 2026 година, пък и след това. Но не би трябва да си поставяме като сериозен приоритет и цел за..

публикувано на 13.07.25 в 11:20