Ако искаме да имаме сигурност в енергийната система, на първо място трябва да идентифицираме силните страни на всяка от държавите членки – какви производства могат да се развиват, наличието на квалифицирани кадри, на ключови суровини.
Това мнение изрази пред БНР евродепутатът Цветелина Пенкова, по чиято инициатива се организира събитието. Целта според нея е "да представим стратегическото предимство на нашата страна в Европа", което се изразява на първо място в ядрено-енергийния сектор, след това в стратегическите ни суровини и енергийните ни мощности, които са най-големите в региона.
Всички сме наясно, че строителството на новите реактори в АЕЦ "Козлодуй" е много по-скъпо, отколкото ако бяхме довършили АЕЦ "Белене", категорична е Цветелина Пенкова.
По експертни оценки България има нужда от поне 4 нови реактора. Преди време настоящите управляващи казаха, че довършването на АЕЦ "Белене" би струвало още 5 милиарда, което прави централата нерентабилна. Сега разчетите за "Козлодуй" са за 14 милиарда, а според някои експерти стойността може да достигне и 30 милиарда, посочи тя.
"Видно е колко пъти по-скъпо е."
Управляващите трябва да обяснят на българските граждани защо ще се строи нещо по-скъпо, за по-дълъг срок, кой ще плаща цената и защо ще се наложи междувременно да се внася ток, подчерта евродепутатът.
"Когато имаме проект, който е наполовина готов, с лицензирана площадка, ние избираме да го оставим настрани. Франция казва, че може да довършат този проект."
Обяснение Пенкова вижда в "геополитическо натегачество или определени финансови интереси, които се обслужват, за сметка на българските граждани".
"Според мен това е геополитически натиск, финансови интереси, които се гонят и обслужват. Всичко се оказва за сметка на българското общество."
Според Пенкова има много въпросителни и около технологията – "непозната, нелицензирана в Европа, която дори най-големият стратегически партньор на САЩ – Великобритания, отказва да използва".
В предаването "Преди всички" Цветелина Пенкова нарече частичното членство в Шенген "грешка и абсолютен провал".
"Когато се изпълняват всички критерии и българското правителство приеме да му бъдат наложени нови – за допълнителното приемане на бежанци, когато това никога не е поставяно на друга държава членка, представете си в каква ситуация се поставя България на международната сцена. Въпросът става политически."
Цялото интервю слушайте в звуковия файл.
След влизането в ЕС България преживява промени, множество кризи и реформи. Все още спорим обаче дали членството ни отваря възможности за развитие, работа и образование. България преди и след членството в ЕС: Къде бяхме, къде сме и къде отиваме? Как се промени страната ни, след като избрахме демократичния път на развитие? България,..
Когато България се присъедини към еврозоната и имаме монети с българска национална страна, на тази от 2 евро, от която ще ни гледа светлият образ на отец Паисий, на гурта (кант на монетата) ще бъде изписано: "БОЖЕ ПАЗИ БЪЛГАРИЯ" с главни букви . Този надпис е бил използван върху монетите ни между 1882 и 1943 г. В специалното интервю за БНР..
Битката за дневния ред в България предопределя следващите конфигурации за управление . Това заяви пред БНР Крум Зарков, вече бивш секретар по правните въпроси на президента Румен Радев, както и бивш министър на правосъдието. Секретарят по правните въпроси на президента напуска поста си заради референдума за еврото "Ако основният дневен..
Иран няма да се откаже от ядрената си програма. Такава прогноза направи пред БНР Руслан Трад, анализатор от Атлантическия съвет във Вашингтон, след като Доналд Тръмп започна втория етап от близкоизточната си обиколка. "Програмата е важна за оцеляването на режима в Техеран. Не смятам, че страната ще се откаже и от оръжейната. Това е вид щит,..
Какъв е броят на извинените отсъствия на учениците година след като позволените дни отсъствия от клас по семейни причини по настояване на родителите бяха увеличени от 10 на 15 годишно? Отговор на този въпрос по Закона за достъпа до обществена информация потърси и получи от Министерството на образованието и науката Ирина Манушева. Тя е майка..
България е жертва на огромна комуникационна война! С тази констатация започна коментара си пред БНР комуникационният експерт Любомир Аламанов. "Спешно е необходима национална стратегия за комуникационна сигурност. Самите комуникационни инструменти станаха толкова добри, че не може със стандартни средства да се противопоставяме на това, което се..
" Ако нямаме покана и разговор, в който да има разумни предложения от страна на институциите, на работниците няма да им остане друг изход, освен да преминат към ефективна стачка ". Това заяви пред БНР Александър Шопов - председател на Федерацията на транспортните синдикати в КНСБ. София под блокада - осъмна без градски транспорт Към..
Пети ден продължава протестът на работещите в градския транспорт на София. И днес столицата осъмна без трамваи, тролеи и автобуси. Метрото продължава да..
Хубавото би било за въвеждането на предмета "Добродетели и религия, че ще има един стандарт – една учебна програма и учениците във всички училища..
Към 19 часа ще излезем с официално решение за прекратяване на блокадата на градския транспорт в София. Нека първо минат комисиите на СОС,..