Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Силвана Лесидренска, "Хепактив": Недостиг на ваксината се наблюдава у нас от години

Сигнали за липсваща ваксина срещу вирусите на хепатит А и B

МЗ: Ваксината трябва да е налична в аптеките от началото на следващата седмица

| Интервю
Снимка: БТА

За липсваща ваксина срещу вирусите на хепатит А и B сигнализираха слушатели на "Хоризонт". Ваксината не е част от имунизационния календар и се намира трудно в аптечната мрежа у нас от години, потвърди Силвана Лесидренска от сдружение "Хепактив". Наша проверка показа, че вносителят на този препарат е подал уведомление за временно преустановяване на продажбите по логистични причини, считано от 5 декември миналата година до средата на март през настоящата. По информация на здравното министерство ваксината трябва да е налична в аптеките от началото на следващата седмица. 

Комбинираната ваксина срещу хепатитните вируси А и B е тридозова. Обикновено дозите се поставят в рамките на 6 месеца, но ако човек бърза да пътува към рисков регион, имунизацията може да се направи в период от 3 седмици, пише в листовката на продукта. Недостиг на ваксината у нас се наблюдава от години, разказа председателят на сдружение "Хепактив" Силвана Лесидренска. "Само на няколко места в София може да бъде открита", посочи тя.

По думите ѝ причините за липсата могат да бъдат различни. Тя отбеляза, че това не е задължителна ваксина. Когато няма голямо търсене на даден продукт, е логично тя да не се поддържа в голямо количество, смята Лесидренска. 

Ваксината създава имунитет срещу болестта на мръсните ръце – хепатит А, който се разпространява при ниска хигиена, замърсени вода и храна, обясни проф. Радостина Александрова, вирусолог в Българската академия на науките. Положителното при този вирус е, че над 85 процента от заразените напълно се изчистват от него до края на третия месец. Но трябва да се внимава.

"През инкубационния период от 2 до 6 седмици могат да са заразни за околните, особено през втората половина. Предаване може да стане и при сексуален контакт", обясни тя. 

По-опасният вирус е хепатит B, който може да предизвика хроничен хепатит и да доведе до смърт. Предава се по кръвен път, както и чрез други телесни течности, а основният път на разпространение е чрез сексуален контакт и при венозно инжектиране на наркотици.

Проф. Александрова обясни, че комбинираната ваксина е подходяща за навършилите 16 години, които нямат имунитет срещу тези вируси. И е препоръчителна за следните рискови групи: хора с хронични чернодробни заболявания; хора, които ще пътуват за страни, където има ендемичен хепатит А и лоши битови условия; медицински специалисти; хора, които са заети в чистотата, както и хора, които подлежат на чести кръвопреливания. 

С едно наум за хепатит B следва да подходят родените преди 1992 година, хората-носители на ХИВ, тези с хронични чернодробни заболявания, работещите с кръвни продукти. 

Изграждането на имунен отговор след поставяне на ваксина отнема няколко дни, затова е препоръчително да не се чака до последния момент при планирано пътуване в рисков район. Поне 1 седмица е нужна, за да се появят първите антитела, каза проф. Александрова и препоръча на хората да си я поставят поне 2 седмици преди пътуването. 

Според проф. Александрова сигурност срещу заразяване с двата вида вируси дават също спазването на хигиена, избягването на рискови сексуални контакти и споделяне на предмети, по които може да има телесни течности. Тя припомни, че хепатитните вируси са устойчиви – например хепатит А може да издържи на замразяване и подкисляване. По думите ѝ най-коварното на хепатит В и С е, че те могат да протекат безсимптомно

По повод световния мащаб програма на СЗО предвижда до 2030 година да бъдат открити 90 процента от заразените с хепатит B и C и намаляване на смъртните случаи с 65%. 

Междувременно Силвана Лесидренска от "Хепактив" настоява държавата в лицето на здравното министерство да се погрижи за това хората да имат достъп до препоръчителната ваксина:

"Тя се заплаща от самия пациент. Не е ангажимент на държавата да заплати нейната стойност, но би трябвало да ѝ е ангажимент поне да я подсигури като количество и наличности". 

Репортажа на Елена Бейкова в предаването "Хоризонт до обед" чуйте в звуковия файл. 
По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Логопед: Електронно устройство преди 4 години - не! Пораженията са големи

Родителите да не дават електронни устройства на децата си преди да навършат 4 години и да имат поне 1000 думи в речника си. Това апелира логопедът Ива Александрова, специалист по ранно детско развитие. " Стават все повече децата, които не могат да се хранят самостоятелно на 3-4 години, не могат да дъвчат, не могат да говорят, не могат да..

публикувано на 05.02.25 в 11:46

Внос на дървесина? Алармират за криза в горския сектор

Какво се случва в горския сектор и защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? За криза в горския сектор и пазара на дървесина алармират за пореден път дърводобивни и дървопреработвателни фирми от Югозапада. Те изпратиха писмо до премиера и министъра на земеделието и храните, в което настояват за спешна..

публикувано на 05.02.25 в 09:20

Страх на Санторини: Чакат по-силен трус, не изключват цунами

"Имах намерение да се евакуирам, но не можах да намеря билети. Днес няма фериботи, защото времето е много лошо – 7-8 бала вълнение. Положението е много сложно. Хората са много стресирани, уплашени . От 03.00 часа съм в колата, няма спане", разказа сънародникът ни Иван Димитров, който все още се намира на Санторини. В предаването "Преди..

публикувано на 05.02.25 в 08:59

Проф. Янко Герджиков: Трусовете са плитки, България е далече от Санторини

България е много далече от Санторини и за нас не е сеизмичен източник. Не е дълбок източник, какъвто е Вранча. Тук става дума за дълбочина на 10 км. и трусовете имат локално влияние. Дълбоките от типа Вранча, Хималаите, около Япония и Чили - те могат да причинят явления в широк диапазон. В Санторини са плитки събития.  Това коментира..

публикувано на 04.02.25 в 14:07

Основна част от раковите заболявания не се дължат на наследствени фактори. Важен е скринингът!

Диагностицираме все по-млади жени с рак на гърдата в късен стадий . Това съобщи в подкаста на БНР "В центъра на системата" д-р Ваня Митова , началник на Отделението по хирургия на гърда и реконструктивна хирургия в УСБАЛ по онкология "Проф. Иван Черноземски". Цялото интервю на Гергана Хрисчева с д-р Ваня Митова може да чуете в подкаста на..

публикувано на 04.02.25 в 11:04
Желяз Турлаков

Желяз Турлаков: Фентанил може да бъде поръчан през интернет така, както си поръчвате пица

Фентанил може да бъде поръчан през интернет така, както си поръчвате пица. Това обясни пред БНР психотерапевтът Желяз Турлаков. "Използва се при примесите на новите вещества. Идва основно от Китай".  Турлаков посочи, че приветства инициативата на Доналд Тръмп за налагане на тежки мита на Мексико, Канада и Китай заради трафика на фентанил...

публикувано на 04.02.25 в 09:49

Защо държавата да (не) финансира обучение на българи зад граница?

Има ли шанс българи да получат държавно финансиране за обучение в чужбина? Темата повдига 12-окласникът от Софийската математическа гимназия Борис Михов, носител и на отличието "Джон Атанасов", който не крие недоволството си от липсата на възможност държавата да помогне с финансиране, за да отиде той като студент в чужбина...

публикувано на 03.02.25 в 11:07