Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Мерседес Гозано: Правя нестандартни бижута за нестандартни хора

Снимката е илюстративна
Снимка: pixabay.com

В Израел много от жените сами си правят украшенията. Други - търсят необичайното в бутиците. 

Мерседес Гозано пристига от Буенос Айрес в Израел преди 26 години, когато е малко дете, многообещаваща комбинация от баща италианец и майка французойка. Какво се е получило? Според израелците, Мерцедес е автомобил. Затова всички я познават като Мерси.

"Така се нарича и бранда ми от бижута, повечето от които са си мой патент. Завършила съм промишлен дизайн в прочутата академия за изящни изкуства "Бецалел". Разбрах, че във фабриката достатъчно пари няма да видя и се насочих към хайтека. Парите бяха много, удоволствието – малко. Още докато учих керамика и бижутерия открих, че класическите бижута са ми скучни и знанията ми по дизайн влязоха в употреба. Бижутата ми са уникати не само като модели, но и като неочаквани и не сложни конструкции, при които има едно условие - пръв да се сетиш да ги изработиш, сподели за "Закуска на тревата" Мерси.

Докато обяснява, дизайнерката влиза в ролята на манекенка на обеци.

"Имам две линии на бижута. Първата е от неочаквани природни материали. Тази огърлица от четвъртити мъниста са зърната на растение, което никога не бихте се сетили, че може да се използва в бижутерията. Те са от индонезийски огромни банани. Получавам ги с чували. Не ги боядисвам или обработвам докато станат бижута. Има една подробност- получавам ги изпечени, за да нямам проблеми с митничарите.

Другата ми линия решава проблеми, които никой не си признава. Има хора, които къде ли не имат дупки за обеци. Правят се на интересни. Това минава пред други бижутери, не и пред мен. Вълнуват ме алергичните клиентки, а напоследък и клиент,  които нямат дупки на ушите. Клипсите са банални. 

Тогава е нужна добрата фея. Признавам си, че това съм аз! Ушната мида сама ми е прошепнала каква конструкция да избирам за различните видове обеци. Толкова са леки и могат да поставя на ухото си 5-6 с различна форма. Според случая мога да добавям или отнемам от тях в зависимост от събитието или дневния ми режим. 

За тези, които имат дупки на ушите си има друго предизвикателство. Една и съща обеца може да се постави по няколко различни начини. Бижуто идва с упътване, както се прави например с домашните потреби. Четеш и цъкаш с език. Ако на някой му е пресъхнало гърлото, защото няма пространствено мислене – да заповяда да пием по едно кафе в магазина ми в Яфо зад руския театър „Гешер“. Там аз като манекен ще му демонстрирам как се ползват моите бижута, разказа още Мерси. 

Всеки магьосник носи вълшебни пръстени. При Мерси магията е неочакваността.

"При пръстените има две тенденции. Според едната те трябва да са в стила на татуировките по тялото, а има и пръстени, покриващи ноктите. Тогава няма нужда от лак. Просто, когато трябва да миеш съдове, ги махаш от пръстите си и нито се чупят, нито се олющват. Искам да си призная и нещо неприлично – предлагам и нормални бижута за нормални хора. Но не се гордея с тях! Аз си обичам нестандартните – за нестандартни хора, категорична е Мерседес Гозано. 


Още по темата в звуковия файл. 


По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Георги Арнаудов със световна премиера във виенския Музикферайн

На 10 май публиката в зала "Брамс" на концертния комплекс Музикферайн аплодира с възторг брилянтните изпълнения на „Паганини ансамбъл“. Формацията е основана от виртуозния цигулар с международно признание Марио Хосен, а в ансамбъла заедно с него се изявяват утвърдените инструменталисти Марта Потулска – виола, Лиляна Кехайова – виолончело и..

публикувано на 17.05.24 в 17:38

Почит към великия бас Борис Христов

На 18 май отбелязваме 110-годишнината от рождението на великия български певец Борис Христов.  Признавам си, че той е любимият ми певец. Прекланям се пред неговото изкуство, пред неговия глас, артистичност, култура. За съжаление, не съм го виждала в спектакъл, но неговото присъствие в записите, в които съм го слушала, дава ясна представа за..

публикувано на 17.05.24 в 16:25
Валери Йорданов, сценарист и кинорежисьор

Валери Йорданов, гост в "Магията на театъра" с любов към писането, за бруталността в живота и за творческия плам

"В момента работя над третия си сценарий за филм, с който ще кандидатствам и се надявам да успея да го заснема, историята е доста различна и доста брутална, като всичко, което ни заобикаля, разказа в "Нощен Хоризонт" Валери Йорданов, сценарист и кинорежисьор, гост  в поредицата на БНР -  "Магията на театъра" . " Темата е свързана с нашето..

публикувано на 17.05.24 в 11:11
Васко Василев

Васко Василев ще изнесе концерт на Айфеловата кула по повод 24 май

Световноизвестният ни цигулар Васко Василев и солисти от оркестъра на Кралската опера "Ковънт гардън" ще изнесат класически акустичен концерт на 26 май в зала "Густав Ефел" на Айфеловата кула. Музиканти от 5 националности – французойка, японка, австрийка, англичанин и българин ще се срещнат на сцената, за да отбележат заедно един от..

публикувано на 16.05.24 в 18:57
Гергей Мадараш

Гергей Мадараш дирижира концерта "Контрасти" на Радиосимфониците

Този петък, 17 май, в зала „България“ пред Симфоничния оркестър на БНР ще застане диригентът Гергей Мадараш – гост от Унгария, който в момента е музикален директор на Кралската филхармония в Лиеж, Белгия.  Програмата на концерта неслучайно е наречена „Контрасти“ – на първо място, това е заглавието на пиесата, с която ще бъде отбелязана..

публикувано на 15.05.24 в 18:33
Българските фестивални мениджъри на асамблеята - Узедом 2024

Български фестивали участват в годишната асамблея на Европейската фестивална асоциация

От 12 до 15 май 2024 г. представители на Българската фестивална асоциация (БФА) участваха в Годишната среща на фестивалите на изкуствата, организирана от Европейската фестивална асоциация (ЕФА) на остров Узедом.  От 12 години БФА е колективен член на най-старото фестивално обединение в Европа с повече от 70-годишна история. В конференцията се..

публикувано на 15.05.24 в 18:15