Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Млади таланти с награда в Израел за намаляване на естествените подсладители в течности

Снимка: Pixabay

В Израел войните не са рядкост и въпреки, че се увеличават иновациите свързани с отбраната, не престава да се работи и по тези за мирния живот. Два стартъпа за улесняване използването на пресни плодове и преработката им, получиха награда на млади таланти на Института по стандартизация на Израел.

"Казвам се Михаел Гордон. Моят стартъп намалява естествените подсладители в плодовите сокове, бира и мляко, без да се чувства, че напитките са по-малко сладки. В плодовете има по няколко вида захари: фруктоза, захароза и др. Разработили сме абсолютно безвредна и екологически чиста технология. Не е на базата на химикали и бактерии. Извличаме излишъците от природната захар от плодовете и в зеленчуците, запазвайки сладкия им вкус, но чувствително намаляваме приемането на калории

Затова получихме наградата за висококачествена иновация. Извличаме излишни подсладители само от течности. Надяваме се в бъдеще да можем да третираме плодовете за прясна консумация. Когато майката казва на детето си "пий прясно изстискан портокалов или ябълков сок, или поне си изпий чашата с мляко, защото са много полезни', тя не е напълно права. Стават полезни, чак след използването на нашата технология.

В близките месеци се готвим да направим представяне на портокаловите сокове на най-голямата фирма за преработка на плодове в Израел, в която бяха част от опитите ни. От технологията ни вече се интересуват в Европа, Северна и Южна Америка. В света годишно се приготвят 40 милиарда литри плодови сокове, така че потенциалът на нашия патент е голям, каза за "Рано в неделя" Гордон.


"На етап изпитания сме за отнемане на излишната захарност на млякото. Това ще се отрази на детски кремове, сладоледи, меки сирена. Технологията ни не оскъпява продуктите, защото консервните комбинати използват извлечена захар за други нужди. Така, че голяма част от площите за отглеждане на захарно цвекло и тръстика ще могат да се използват за други цели".

Когато Белал Абу Салха, чието семейство има плантация на Голанските възвишения, заявява, че ще учи химия, родителите му са много разочаровани. Според тях, синът им трябва да стане или агроном, или инженер по селскостопанска техника. Той вече е докторат в катедрата по химия в университета Бар-Илан, а дисертацията му е по създаден от него способ за покриване на плодове и зеленчуци с наночастици, използвайки сонохимия.

"Започнах в семейния разсадник за ягоди в Голанските възвишения, в Северен Израел. Проблем е да се удължи свежестта на плодовете от момента на набиране до продажбата им в магазините. 

Обработваме с ултразвук течност, за да създам нано покритие с хитозан. 


Хитозанът( моето изобретение) е естествено вещество, получено от полимери като хитин, полизахариди и протеини. Сонохимията позволява частиците хитозан да останат на повърхността на плода и да го покрият бързо и ефикасно, за да се намали увреждането на плода, причинено от гъбички и бактерии

Значително се намаляват щетите и се удължават срокът на годност при запазване свежия вкус. Хитозанът е екологичен и биоразградим

Проф. Аарон Геданкен, моят научен ръководител от катедрата по химия в университета Бар-Илан, разработи метода на ултразвуковото покриване. С високочестотни звукови вълни се „бомбардира“ течен разтвор. Завихрят се бързо и се образуват маси от микроскопични мехурчета, които се свиват в себе си и, ако са близо до твърда повърхност, като ягода, изхвърлят частиците от разтвора с огромни скорости. 

Вграждат се в твърдото вещество и не могат да бъдат отстранени при измиването му. Повърхността на плода става резистентен на бактерии, например. Нашето изобретение може да се използва и за други хранителни продукти. Удължава сроковете на свежест и пречи на гъбичките и бактериите да снижат качеството им, разказа за БНР Белал Абу Салха. 


Още по темата в звуковия файл. 


По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Жана Цонева: Войната в Газа е конфликтът с най-много жертви сред цивилното население

Какво се случва, когато войната престане да бъде изключение и се превърне в постоянен фон на живота ни , когато кризите вече не идват и си отиват, а текат една в друга без край и без ясно начало? В средата на юни - от 13 до 15 юни , София ще бъде домакин на едно много различно събитие - "Градски форум" . Пред БНР Жана Цонева , политически..

публикувано на 29.05.25 в 13:00
Полицейска кола пред сградата на училище в Швеция

Как руски шпионин стъпи в училище в Швеция?

Как шпионин на Путин почти стъпи в руско училище в Швеция и защо това ни засяга всички? Новото международно разследване, координирано от проекта за разследване на организираната престъпност и корупцията разкрива как свързан с руското разузнаване фонд е изградил мрежа от влияние в Европа , включително в едно руско училище в Гьотеборг. Сред..

публикувано на 29.05.25 в 12:01
Богдан Милчев от Института за пътна безопасност

Богдан Милчев: Координационният център по пътна безопасност е абсолютно излишен

" Координационният център по пътна безопасност е абсолютно излишен ". Това заяви пред БНР  Богдан Милчев  от Института за пътна безопасност: "През 2019 година, когато е създаден Координационният център по пътна безопасност, който да координира усилията, още тогава аз им казах, че той не трябва да бъде в МВР. Той трябва да се управлява от..

публикувано на 29.05.25 в 07:53

Една четвърт от българското население е засегнато от възли на щитовидната жлеза

Около една четвърт от българското население е засегнато от възли на щитовидната жлеза, като в различните възрасти честотата е различна. Това съобщи проф. д-р Русанка Ковачева председател на Българско сдружение Тиреоидея и Паратиреоидея по повод Международната седмица за осведоменост за заболяванията на щитовидната жлеза: "Чистотата сред..

публикувано на 28.05.25 в 13:11
Природен парк

Отбелязваме Европейския ден на природните паркове

На днешния 28 май отбелязваме Европейския ден на природните паркове . "Витоша на децата" отваря планината за най-малките "Искам да помоля хората да пазят природата на Витоша, защото тя е съвсем близо до София, изключително силно натоварване има върху нея от страна на жителите и гостите на София". Това каза пред БНР  инж. Севдалина Димитрова ,..

публикувано на 28.05.25 в 11:33
Таньо Клисуров

Творческа вечер за поета Таньо Клисуров в къща музей "Христо Смирненски" в София

Творческа вечер, посветена на поета Таньо Клисуров, в къща музей "Христо Смирненски" в София организират от Националния литературен музей.  Напусна ни Таньо Клисуров Пред БНР Атанас Капралов , директор на Националния литературен музей, даде повече информация за събитието: "Творческа е вечерта, защото такова беше желанието на семейството..

публикувано на 28.05.25 в 10:14

Българите в Южна Каролина отбелязоха тържествено 24 май

Училището “Патиланско царство” в Мъртъл Бийч, щата Южна Каролина, тържествено отбелязва 24 май и краят на учебната година. Децата участваха в празничен концерт, куклен театър и имаха още много приятни преживявания заедно с родителите си. Беше отпразнуван празникът на буквите в неделното училище, създадено само преди 6 години, все още само..

публикувано на 25.05.25 в 07:20