Това каза пред БНР проф. Атанас Семов, университетски преподавател и конституционен съдия, в деня, в който се сбогуваме с предводителя на Българската православна църква Негово светейшество патриарх Неофит.
Той изпълни една мисия, която оттук нататък трябва да бъде продължена – мисия по опазване на православието, което в наши дни е застрашено, коментира проф. Семов.
Трябва да разказваме на децата си, че православието ни е спасявало през вековете, а православната ни църква векове наред е изпълнявала съдбовна мисия, изтъкна той.
"Българският патриарх винаги е бил духовен и нравствен стожер на нацията. Изключително важно е да не допуснем разделение, разколебаване, дори сенчица върху авторитета и чистотата на БПЦ, на Светия синод", подчерта още Атанас Семов.
"Патриарх Неофит остави много ясно разбиране за дълг – какво трябва и какво не трябва да бъде българският патриарх. Той изпълняваше своята мисия с изключителен авторитет. Едно от големите му желания, от убедените му каузи беше в училището да бъде възстановено вероучението."
Проф. Семов е убеден, че размирното време, в което живеем, "изисква да се върнем към устоите, опората и светлината на изконните християнски ценности". Ролята на православната вяра в националната ни съдба е водеща и свята, посочи той.
"Духовният живот на нацията не е само културен живот, не е само религиозен живот. Ценностите, които въплъщаваше Негово светейшество, трябва да присъстват в ежедневната ни словесност. В нашия обществен разговор трябва да се върне темата за ценностите", изрази мнение преподавателят.
"Това се позагуби в нашия обществен живот през последните десетилетия. Да върнем в обществения си разговор ценностите смятам за много първостепенна задача. Една от тези ценности е чистотата на българския език. Друга – чистотата на нравите. Да върнем думи като "свяст", защото да си известен не е гаранция, че си свестен. Трябва повече напред в живота ни да излизат доказано свестни хора. Умеещи да се изчервяват, да разбират грешките си, да се спрат, ако ръката им посегне към нещо нередно, греховно. Една нация, оставена без активното присъствие на нейното духовенство и интелигенция, е обречена на безпътица."
Всеобщата покруса и болка от загубата на Негово светейшество за проф. Семов е много добър знак, че "у голяма част от българския народ онова, които отец Неофит въплъщаваше, е нещо, на което ние като народ все още държим".
"Намирам го за важно, за много добър знак, но знак, който трябва да бъде поливан и отглеждан като посев. Посев, от който да поникне нова гора на национални ценности. Доста обрулена е българската природа откъм ценности, духовната ни природа. Трябва да възстановим гората на ценностите. В България има много умни хора."
Цялото интервю слушайте в звуковия файл.
Върховният касационен съд сложи точка на делото за тежката катастрофа от лятото на 2022 година, в която на столичния булевард "Черни връх" загинаха две млади жени. Магистратите потвърдиха 20-те години затвор, на които футболистът Георги Семерджиев беше осъден първо от Софийския градски, а след това и от Софийския апелативен съд. Върховните съдии..
"Не съм притеснен. Чувствам се подготвен. Каквото стане, не е краят на света ", каза пред БНР един от зрелостниците минути преди началото на матурата по български език и литература , която се провежда днес. Учениците пишат по вариант 4, който беше изтеглен тази сутрин в просветното министерство . " Готова съм на всякаква тема, която се падне ",..
Светът познава Димитър Маринов като великолепен актьор, станал популярен с филма "Зелена книга", удостоен с Оскар от филмовата академия на САЩ. Но не са много хората, които знаят, че той е и музикант, изразяващ душата си чрез цигулката и китарата. Филмът „Зелена книга“ с извънредна прожекция на „София филм фест на брега“ Преди броени дни..
Как изглежда животът на глухите деца, след като им бъде поставен кохлеарен имплант и започнат да опознават света на звуците? За историята на Венци и вълнуващия и труден път, по който е минало семейството му и той, от бебе до дипломирането му в Класическата гимназия в София, разказват родителите му пред журналиста Елена Бейкова. Зелен..
На децата отдавна не им е интересно в училище. Това заяви пред БНР Александър Чакмаков, директор на Първа английска гимназия в София. "Образователната ни система не дава интересни възможности на учениците да се развиват извън учебната програма". Учениците и учителите препускат… Министър Вълчев: Най-трудно е в 6. и 7. клас Чакмаков..
След влизането в ЕС България преживява промени, множество кризи и реформи. Все още спорим обаче дали членството ни отваря възможности за развитие, работа и образование. България преди и след членството в ЕС: Къде бяхме, къде сме и къде отиваме? Как се промени страната ни, след като избрахме демократичния път на развитие? България,..
Когато България се присъедини към еврозоната и имаме монети с българска национална страна, на тази от 2 евро, от която ще ни гледа светлият образ на отец Паисий, на гурта (кант на монетата) ще бъде изписано: "БОЖЕ ПАЗИ БЪЛГАРИЯ" с главни букви . Този надпис е бил използван върху монетите ни между 1882 и 1943 г. В специалното интервю за БНР..
Правителството отпуска 9,5 милиона лева на "Български пощи", за да може дружеството да се подготви технически за въвеждане на еврото във връзка с..
Днес - 21.05, Димитър Воев – една от най-ярките, загадъчни и провокативни фигури на българската алтернативна музикална сцена от края на 80-те и..