Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Изборът в Сливен показа, че съществува активно църковно обществено мнение"

Видимото и невидимото в БПЦ след кончината на патриарх Неофит

Проф. Момчил Методиев: Списъкът с митрополити, които биха могли да бъдат кандидати за патриарх, е доста широк

| Интервю
Проф. Момчил Методиев
Снимка: Ани Петрова

"Списъкът с митрополити, които биха могли да бъдат кандидати за патриарх, е доста широк. Може би 9 души от Светия синод отговарят на изискванията". Това обясни пред БНР  проф. Момчил Методиев, историк, преподавател в НБУ и главен редактор на списание "Християнство и култура".

"Временният наместник-председател на Светия синод ще управлява процеса по подготовка на Патриаршеския избирателен събор, който трябва да се проведе до 4 месеца след кончината на патриарх Неофит.

Решено беше първо да се пристъпи към избор на Сливенски митрополит. Така е по устав. Подобен прецедент има и през 1971 година. След кончината на патриарх Кирил първо се пристъпва към избор на нов Видински митрополит и след това към патриаршеския избор.

Седем дни преди Патриаршеския избирателен събор Светият синод трябва да избере трима кандидати, от които съборът да избере новия патриарх. Те трябва да не са по-млади от 50 години и да имат най-малко 5 години служение като митрополити. Необходимо е да се отличават с правилна вяра и висок авторитет.

Тези трима кандидати ще бъдат избрани с мнозинство от две трети. В този избор ще участва и новият Сливенски митрополит. За да бъдат излъчени, са необходими 9 гласа от 14. 

Уставът е направен така, че да балансира различните интереси и да не допуска налагането на един интерес над останалите.

Изборът на трима кандидати с две трети предполага, че бъдещият патриарх ще се ползва от подкрепа вътре в Светия синод. Тази система на излъчване на предстоятел предполага, че той трябва да балансира и да се разбира с всички в Светия синод.

Уставът на БПЦ дава права на миряните. Това позволява постигането на този тънък баланс и произвежда авторитетна фигура". 

Приемането на Синодална наредба, която да промени целия начин на структуриране на изборния процес, беше нещо много проблематично, обясни проф. Методиев в предаването "Неделя 150". 

"Всякакви предложения за промяна на начина, по който се избират митрополитите, би трябвало да мине през Църковен събор, който е предвидено да се свиква на всеки четири години. А вече не е свикван от доста дълго време. 

Ако се спазва уставът, би трябвало да бъде излъчен патриарх, който да отговаря на всички тези формални и неформални условия. Има подозрения за отношения на митрополити с бизнесмени и с хора, които се намират извън целия изборен процес. Но до този момент уставът предполага излъчването на убедителен кандидат.

Изборът в Сливен показа, че съществува активно църковно обществено мнение. То се активизира в момента, в който видя нарушаване на устава". 

Той коментира думите на посланика на Русия у нас Елеонора Митрофанова, която видя провокация, отправена с присъствието на  украинския духовен лидер Епифаний на изпращането на патриарх Неофит.  

"Това е нещо повече от опит на светското да придърпа вярата към себе си. Аз лично не виждам тук никакъв проблем. Предстоятелят на украинската църква е дошъл да отдаде почит на покойния български патриарх. Той не беше в съслужение по време на отслужване на опелото. А съслужението предполага признаването на друга църква.

Българската църква към момента не е признала православната църква на Украйна. Нямаше и опит за такова нещо".

Последното  изявление на патриарх Неофит за Богоявление е много силно, напомни експертът. 

"Той казва, че Господ Бог и Светата църква не може да благослови армия, която извършва агресия. Това означава и известна еманципация на БПЦ от руското влияние.

Изявлението сякаш дойде малко късно. Имаше известно колебание. Но реакцията и одобрението му са показателни за авторитета на предстоятеля на БПЦ в едни тревожни времена".

Проф. Методиев смята, че е важно заканодателното уреждане на отношенията между църква и държава "по един прозрачен начин, така че църквата да бъде свободна от други сенчести зависимости". 

Той не коментира факта, че Вселенският патриарх Вартоломей се срещна с премиера и вицепремира в оставка, но не му стигна времето, за да се срещне с президента Румен Радев.

Експертът обясни още, че през последните години са избрани митрополити, които не са учили в Духовната академия в Москва. 

"Тази образователна връзка вече не съществува".

Той припомни за разкола в църквата през 90-те години. 

"Той е една травма и рана.

Когато досиетата бяха отворени, тогава се оказа, че една голяма част от хората, които искаха алтерантивен синод, бяха най-близките митрополити до държавата по времето на комунизма".  

Цялото интервю може да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Булгаргаз" с ново предложение за цената на природния газ през май

"Булгаргаз" намали предложението си за цената на природния газ през май с 6% в сравнение с април. По време на открито заседание в Комисията за енергийно и водно регулиране първоначално предложената в доклада на обществения доставчик цена от 57.50 лв. за мегават час беше свалена на около 56 лв. Цената обаче ще зависи от търгове, на които..

публикувано на 29.04.24 в 11:03
Задържани са общо седем души.

Мигранти са катастрофирали след гонка с полицията на пътя Хасково - Димитровград

Мигранти са катастрофирали на пътя Хасково - Димитровград, след като са били преследвани от полицаи.  Задържани са седем чужденци – шестима пътници без документи за самоличност и сирийският водач на колата с адрес в Харманли. Автомобилът е собственост на друг сириец със статут на бежанец. Криминалистите са получили информация за незаконното..

публикувано на 29.04.24 в 10:40
Снимката е илюстративна

Шест села в Дупнишка област са с ново осветление

Ново улично осветление е пуснато в шестте най-големи села в Дупнишко - Яхиново, Червен брег, Крайници, Бистрица, Самораново и Джерман. Това стана по проект за 1,5 мил. лева, финансиран от Финансов механизъм на Европейското икономическо пространство 2014-2021година. Реализацията на проекта се забави и покрай честите избори и около местния вот..

публикувано на 29.04.24 в 10:33

Млади лекари от Бургас се превръщат в лъч на надежда за възрастни от малки населени места

"Има хора, които не са ходили от десет години на лекар. Те са откъснати от здравната карта на страната. Някои са трудноподвижни. Нямат живи роднини. В общи линии са в един капан". Това разказа пред БНР д-р Диян Господинов, изпълнителен директор на Сдружението на младите лекари в Бургас.  Той е сред инициаторите на кампании за предоставяне на..

публикувано на 29.04.24 в 10:26

Цветан Бизев: Градът може да бъде преоткрит чрез творбите по стените

Изложба на рафити – уличното изкуство, и историята им от 90-те години до днес, се открива днес от 18 часа в „Уникредит студио“ и ще продължи цял месец. Това съобщи Цветан Бизев , основател на „София Ърбън арт“, в интервю пред БНР. В предаването „Преди всички“ той коментира историята на графитите и къде е границата между изкуството и..

публикувано на 29.04.24 в 10:26
Служебният министър на електронното управление Валентин Мундров и премиерът Димитър Главчев.

Изтеглиха номерата на машините за гласуване на вота 2 в 1

В Министерството на електронното управление бяха изтеглени номерата на машините за гласуване, които ще бъдат удостоверявани за съответствие за изборите на 9 юни. Публичното теглене стана в присъствието на служебния премиер и министър на външните работи Димитър Главчев. Теглят номерата на машините за изборите "Знаете, че сме поели..

публикувано на 29.04.24 в 10:23
Красимир Вълчев

Красимир Вълчев: През тази учебна година няма да има освобождаване от такси за студентите

Със сигурност през тази учебна година няма да има освобождаване от такси за студентите, приети да следват по държавна поръчка. Това съобщи пред БНР Красимир Вълчев, бивш образователен министър, председател на Комисията по образование в НС и депутат от ГЕРБ. "Това е мярка, която изненада всички. Тя не беше предварително обсъждана, нямаше я в..

публикувано на 29.04.24 в 10:15