Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Полина Паунова: В споразумението има два ключови момента - съдебната власт и регулаторите

"ПП-ДБ ще трябва да се обясняват, защото твърдяха, че ще се борят с корупцията и като лица посочваха Борисов и Пеевски, а видяхме, че спряха да ги посочват"

| Интервю
Полина Паунова
Снимка: Силвия Великова

Същественото и важно е дали ще се подпише въпросното споразумение между ПП-ДБ и ГЕРБ-СДС за съвместно управлението на страната. В него има два ключови момента. Първият е конкретните текстове и ангажименти за Закона за Съдебната власт

Така коментира ситуацията с ротацията журналистката Поли Паунова в интервю пред БНР. 

"Вторият ключов момент е регулаторите и желанието на ПП-ДБ да ограничат ролята на ДПС. Виждаме, че ГЕРБ не желае да ограничи нито ролята на ДПС, още по-малко иска съществени промени, свързани със Закона за съдебната власт", сподели мнението си Паунова в предаването "12+3".

Тя призна, че е неразбираема тази ситуация и това напрежение, което се опитват да създават с ултиматуми и крайни срокове, "тръгна от Бойко Борисов и така ГЕРБ продължават да го нагнетяват и не знам за кой пореден краен срок". 

И допълни: 

"Ако сме реалисти, няма значение какво казва Бойко Борисов - сутринта едно, на обяд друго и вечерта е забравил и трите си изказвания. Тази работа с - разбрахме се за всички министри без един, без половин, това е такъв дим, който се пуска по терена, че мисля, че сериозни репортери и журналисти не му се връзват. Ясно е, че ПП-ДБ няма да отстъпят от Тодор Тагарев и това е ясно от първия момент. Когато ГЕРБ се опитват да махнат Тагарев, гаранция за евроатлантическата посока на властта, означава, че се опитват да взривят преговорите. Толкова е прозрачно и логично това нещо"

Тя обясни, че "в това споразумение има нещо съществено и ключово, сбито е преразказан Законът за съдебната власт. Най-голямата драма тръгнала от 2015 г. и това е нежеланието на ГЕРБ и ДПС да отпуснат схватката в Съдебната власт". 

Според нея промените в Конституцията нямат никаква значение без Закона, защото истинската съдебна реформа е това - Законът.

"Затова ГЕРБ се съпротивлява за записване на конкретни текстове в споразумението – има страница преразказ сбит в закона за съдебната власт. А истинската власт се упражнява от регулаторите. В най-съществените и ключови сектори, регулаторите имат последната дума. Министрите идват и си отиват. Сменят се като носни кърпички, както виждаме напоследък. А регулаторите продължават да управляват след изтичане на мандатите им", припомни Паунова. 

Тя е категорична, че "едно управление е полезно, в контекстна на нашата ситуация, ако успее да покаже, че има някакъв стремеж за постигане на справедливост, а тя се постига само през съдебната система".

"Тук е голямата отговорността на ПП-ДБ, резултатът, който получиха на изборите ги легитимира, защото твърдяха, че ще се борят с корупцията и като лица посочваха Борисов и Пеевски, а видяхме, че спряха да ги посочват. Това тепърва ще го обясняват лидерите на ПП-ДБ, ако няма кабинет и ще се озоват в нелепа ситуация", прогнозира Поли Паунова. 

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
По публикацията работи: Александра Никова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Хамас" върна на Израел телата на трима заложници

Израел заяви днес, че останките на тримата заложници, върнати тази нощ от Ивицата Газа, принадлежат на войници, убити при нападението, извършено от палестинската въоръжена групировка "Хамас" на 7 октомври 2023 г., което предизвика и войната в Газа, предаде БТА като се позова на Асошиейтед прес. Агенцията отбелязва, че предаването на останките е..

публикувано на 03.11.25 в 13:07

Освободиха открития в Пирин отшелник, отменят смъртния му акт

Прокуратурата в Разлог е издала предписание мъжът, който беше открит да бивакува незаконно и без документи в Национален парк "Пирин", да бъде настанен в социален дом. Той обаче отказал и бил освободен. Задействана е и процедура по отмяна на смъртния му акт. Мъжът, който по непотвърдена информация е от Русе, е установен в палатка в планината..

публикувано на 03.11.25 в 13:04
Антонио Митов и Иван Иванов от  VELIAN

Velian със специален концерт на 5 декември за десетия си рожден ден

На 16 октомври в автономното пространство за слушане “Изотопия” своето място намериха Антонио Митов - басист и Иван Иванов - фронтмен на VELIAN, достойният представител на родната дарк готик/дед метъл сцена.  Изотопски правим фин напречен разрез на десетгодишната история на групата.  А акцентът разбира се, е фактът на фактите - Velian ще..

публикувано на 03.11.25 в 13:00

Посланикът на САЩ препоръча на Великобритания да увеличи добива на нефт и газ от Северно море

Посланикът на САЩ във Великобритания заяви, че страната трябва да увеличи сондажите за нефт и газ в Северно море и да увеличи производството, за да бъде по-независима енергийно.  В интервю за Скай нюз посланик Уорън Стивънс призова Великобритания да се възползва максимално от собствените си запаси, за да намали разходите за енергия и да стимулира..

публикувано на 03.11.25 в 12:57
Държавен фонд

Фермерите могат да кандидатстват за подпомагане на зимните пръскания срещу вредители по овошките

Фермерите могат да кандидатстват от днес за подпомагане на зимните пръскания срещу вредители по овошките. Бюджетът на държавната помощ за тази година е 10 млн. лв. Тя има за цел да ограничи загубите на градинарите от разпространението на вредители по трайните насаждения. Тази държавна помощ се предоставя на два етапа – пролетен и есенен...

публикувано на 03.11.25 в 12:57

Акция "Зима" и безплатни прегледи до 10 ноември в СБА - Враца и Мездра

До десети ноември в пунктовете на СБА във Враца и Мездра ще има безплатни прегледи и консултации за готовността на автомобилите за движение при зимни условия.  Акция "Зима" започва утре в цялата страна Превантивните проверки са част от традиционната акция "Зима", която се провежда у нас през ноември. В акцията участват Пътната полиция,..

публикувано на 03.11.25 в 12:42

Кипър ускорява проектите за обезсоляване на морска вода

Правителството на Кипър ускорява изпълнението на новите проекти за инсталации за обезсоляване на морска вода, като ги обяви за „проекти от изключително критично значение“ и разреши облекчени процедури за лицензиране. Страната е с почти изпразнени язовири и пред повишен риск от безводие догодина. Обезсоляването е единственият начин за решаване..

публикувано на 03.11.25 в 12:30