За България Турция е важен съсед и приятел, съюзник в НАТО и стратегически партньор в редица области, подчерта президентът Румен Радев на церемония на "Дондуков" 2, на която удостои посланика на Турция у нас Айлин Секизкьок с орден "Мадарски конник" първа степен.
"Пандемията COVID-19, енергийната криза, войната на Русия срещу Украйна ни подтикнаха да осмислим що е "съпричастност", "добросъседство", "солидарност". Свидетели сме на крах на системата за международна сигурност на фона на войната ни поставя на изпитания в сигурността, които засягат пряко региона на Черно море и Европа. Нашите страни имат нужда една от друга и носят отговорност за сигурността на целия регион и Югоизточна Европа", посочи Радев.
"Страната ни цени високо участието на Турция в многонационалната бойна група в България", допълни Радев.
От своя страна каза Айлин Секизкьок: "И последните меморандуми, които сключихме, да противодействаме заедно в борбата срещу мините в Черно море и за трансграничните операции във връзка с охраната, въздушното пространство в интегрираната противовъздушна и противоракетна отбрана на НАТО".
Трудно начало на пленарния ден в Народното събрание заради проблеми с кворума. С поредица от почивки и проверки на кворума започна днешния пленарният ден. Тошко Йорданов от "Има такъв народ" предложи да се включат камерите на БНТ и нова проверка на кворума. Не бе прието предложението за пряко предаване. Последваха още процедури с искане за пряко..
Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов изрази неодобрение за последните изявления на председателя на "ДПС-Ново начало" Делян Пеевски, който преди гласуването на вота на недоверие към кабинета се обяви за гарант за пълния му мандат, и заяви, че ще прави държава с главно Д: "Никой от нас няма право да говори: "Аз", "Аз съм гарант", "Аз. От мен зависи",..
Омбудсманът Велислава Делчева поиска парламентарната комисия по енергетика да изслуша изпълнителния директор на "Топлофикация София", председателя на енергийния регулатор и министъра на енергетиката. Причината е безпрецедентно дългият срок на ремонта в столичния район "Дружба 2" . В отделно писмо до изпълнителния директор на "Топлофикация София"..
" Пеевски очевидно е завладял държавата. При този вот на недоверие това стана ясно най-ярко". Това заяви пред БНР Божидар Божанов, съпредседател на "Да, България" и депутат от ПП-ДБ. Той обясни за мотивите за вчерашната им акция на входовете на Народното събрание: " Има едни привилегии - той няма нужда от тях, но ги използва само защото..
Американският президент Доналд Тръмп и китайският президент Си Цзинпин ще се опитат да постигнат споразумение, което да позволи на видео приложението "ТикТок" (TikTok) да продължи да работи в Съединените щати и същевременно да намали напрежението между двете страни, съобщи Ройтерс. Разговорът между двамата лидери, планиран за петък сутринта..
"Основният удар, атаката не беше срещу т.нар. управляващи. Основната атака беше за подмяната на това управление със скрито управление на Пеевски. Този вот успя да формулира послание и нов ясен общ враг – подмяната на номиналното коалиционно управление с друго . И този акцент е изключително важен." Този прочит на последния вот на..
EVN България обновява системата си за обработка на данни. От 18:00 часа тази вечер до 6:00 часа на 23 септември абонатите на EVN ще могат да заплащат сметките си за електроенергия само по банков път. Причината е, че дружеството обновява системата си за обработка на данните. Периодът за обновление на системата е избран така, че да обхване..
"Честит празник на всички, които обичат София. Аз съм от хората, които много обичат София. Трябва да обичаме града си" . Така певицата Богдана..
Във великотърновското село Шемшево вече няма нито къщи за продан, нито терени. Това каза пред БНР кметът му Кирил Ангелски. Разпределиха..
Пред Народното събрание от 14 часа партия "Възраждане" организира национален протест срещу правителството. "Внася се вот на недоверие - време е да..