Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

14 оперни и балетни спектакъла в тазгодишното издание на "Сцена на вековете"

14 оперни и балетни спектакъла, както и симфонични концерти са включени в тазгодишното издание на оперния фестивал "Сцена на вековете" във Велико Търново. Международното участие е на турската танцова трупа "Огънят на Анадола".

В основната и съпътстващата програма на деветия летен оперен сезон ще участват всички български оперни театри и симфониети. Българското национално радио е традиционен медиен партньор на събитието. 


На откритата сцена в царския дворец в крепостта Царевец във Велико Търново ще бъдат представени 6 спектакъла, като официалното отриване е на 6 юли с Русенската опера и балета "Кармен" по музика на Бизе-Шчедрин, съобщиха организаторите от община Велико Търново.

В основната програма на "Сцена на вековете" са още концерт-спектакълът по музика на Георги Андреев "Бродове и мостове" на ансамбъл "Филип Кутев" и Симфониета - Враца, оперетата "Страната на усмивките" от Лехар в постановка на великотърновския театър, както и най-новото заглавие от репертоара на Старозагорската опера – "Ловци на бисери" от Бизе.

Варненската опера ще се представи с "Летящият холандец" от Вагнер, а Националният музикален театър гостува с най-новия си мюзикъл "Здравей, как си приятелю" по музика на Стефан Диомов. 

Спектакълът с фолклорен и модерен танц, балет и 3D мапинг на турската трупа "Огънят на Анадола" ще се играе в летния театър във Велико Търново.

В съпътстващата програма са концертите на маестро Йордан Камджалов и Плевенската филхармония, на Васил Петров и "Симфониета" - Враца, на Пловдивската опера и група "Фондацията" и на Русенската опера и Рафи Богосян. 

Три балетни спектакъла за деца са включени съпътстващата програма "Сцена на вековете – поглед към бъдещето". 

Фестивалът е от 1 юни до 11 септември. 

По публикацията работи: Георги Даскалов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Испанският премиер и лидер на Испанската социалистическа работническа партия (PSOE) Педро Санчес дава пресконференция в централата на партията в Мадрид, 12 юни 2025 г.

Обвинения в корупция по върховете на управляващата партия в Испания

Вълната от обвинения в корупция стигна до върховете на управляващата партия в Испания. Срещу Сантос Сердан, организационен секретар на Социалистическата работническа партия има сериозни подозрения, че е уреждал подкупи. Политическата буря се разви за часове. В началото на деня стана ясно, че преди седмица Централното оперативно звено на Гражданската..

публикувано на 12.06.25 в 20:35
Председателят на комисията по транспорт и съобщения Кирил Добрев.

Комисията по транспорт отхвърли предложението да се забрани движението на ел. тротинетки по пътищата

Комисията по транспорт в Народното събрание отхвърли въвеждане на пълна забрана на електрическите тротинетки по пътищата. Предложението в Закона за движение по пътищата на председателя на комисията Кирил Добрев от "БСП - Обединена левица" и отхвърлено след дебат с 5 гласа "за", пет "против" и осем "въздържал се". Добрев посочи, че електрическите..

публикувано на 12.06.25 в 20:06

МВнР определя като категорично неприемлива присъдата на съда в Битоля срещу Люпчо Георгиевски

Министерството на външните работи определя като категорично неприемлива произнесената днес осъдителна присъда на Основния съд в Битоля срещу Люпчо Георгиевски. Г-н Георгиевски е един от най-изявените представители на българската общност в Република Северна Македония, председател на закрития от властите в Скопие Културен клуб "Иван Михайлов" – Битоля и..

публикувано на 12.06.25 в 19:49
Министър-председателят Росен Желязков

Премиерът за вътрешния министър: Правилни действия, но закъснели

Премиерът Росен Желязков определи действията на вътрешния министър Даниел Митов като "правилни, но закъснели". За втори път през деня, този път от Виена, Желязков коментира искането на оставката на Митов заради случая с починалия след арест 36-годишен мъж във Варна.  Вътрешният министър във Варна за Явор: Ще искаме втора аутопсия, полицаите..

публикувано на 12.06.25 в 19:35

"Петрохан" ще бъде отворен за тирове от 16 юни

Пускат тировете през "Петрохан" от понеделник. Тежкотоварният трафик ще преминава еднопосочно от Монтана за София в определени часове. От КАТ правят организация за временната промяна на движението. По предварителна информация тировете трябваше да тръгнат през "Петрохан" от днес.  Очаква се тировете да могат да минават през "Петрохан“..

публикувано на 12.06.25 в 19:21
Столичният кмет Васил Терзиев.

Кметът на София върна за ново обсъждане в СОС бюджета и икономическата рамка за транспорта

Кметът на София Васил Терзиев върна на Общинския съвет за преразглеждане бюджета и икономическата рамка на транспорта за тази година, съобщиха от Общината.  Мотивът е незаконосъобразност и нецелесъобразност. "Приетият от Столичния общински съвет бюджет е небалансиран, незаконосъобразен и в противоречие с процедурните правила. Освен това е..

публикувано на 12.06.25 в 19:18
Пожарникари работят на мястото, където се разби самолетът на

Загиналите при самолетната катастрофа в Индия са най-малко 290, има жертви и на земята

Най-малко 204 тела са открити след катастрофата на пътнически самолет, разбил се малко след излитането си  в индийския град Ахмедабад , съобщи говорител на индийската полиция, цитиран от ДПА. Самолет на "Еър Индия" се разби минути след излитането си от Ахмедабад Най-малко 30 са жертвите на самолетната катастрофа в Индия Полицията..

публикувано на 12.06.25 в 19:05