Пациентите, диагностицирани с хронично бъбречно заболяване (ХБЗ), са изложени на до 14 пъти по-голям риск от смърт от сърдечносъдов инцидент. Опасността да получат инсулт или инфаркт е 6 пъти по-голяма от това да развият бъбречна недостатъчност. Това стана ясно по време на семинар за журналисти – "Болен бъбрек – болно сърце", организиран от "Астра Зенека" - България по повод предстоящия Световен ден за борба с бъбречните заболявания.
"ХБЗ е тясно свързано със сърдечносъдовите заболявания и със захарния диабет. 63% от пациентите с ХБЗ страдат от сърдечносъдово заболяване. Ако човек развие диабет, опасността от увреда на бъбреците и сърцето е много голяма. И обратното – в много от случаите пациентите с увредени бъбреци имат висока кръвна захар и сърдечни проблеми. Това е порочен кръг, от който трудно се излиза. Едното заболяване много често влошава другото", обясни д-р Диляна Николова, началник на отделение по нефрология към Клиника по вътрешни болести "Аджибадем Сити Клиник УМБАЛ Токуда".
Ето защо пациентите с диабет, високо кръвно, сърдечносъдови заболявания трябва да проследяват редовно здравето на бъбреците си. Това се прави с две достъпни изследвания – серумен креатинин (и изчисляване на скорост на гломерулна филтрация – eGFR) и албумин в урината. Препоръката е пациентите да ги правят поне един път в годината и при стойности извън референтните задължително да се консултират с нефролог. Нефрологът може да изпише съвременно лечение, което да забави прогресията на ХБЗ, да отложи диализата с години и да намали значително риска от смърт.
Бъбрекът страда тихо. В първите етапи на ХБЗ често няма симптоми и единственият начин човек да установи дали бъбреците му работят правилно е чрез редовни профилактични прегледи. “Според сега действащите здравни норми, българите могат безплатно да изследват креатинин и албумин веднъж на 5 години, което е крайно недостатъчно.Изследванията за бъбречно здраве трябва да се правят поне 1 път в годината. Особено важно е да се промени регулацията, така че хората с диабет, сърдечносъдови заболявания, високо кръвно налягане да получават редовно изследване на серумен креатинин и албумин в урината. Когато тези показатели не са в норма, наложителна е консултация с нефролог“, разказа Христина Николова, председател на Асоциацията на пациентите с бъбречни заболявания (АПБЗ).
Христина Николова сподели, че предстои стартирането на Национална образователна програма за ХБЗ, която АПБЗ ще разгърне в българските болници. „Обезпокоително е, че всеки 5-ти хоспитализиран пациент у нас има данни за намалена бъбречна функция. Важно е да образоваме пациентите за бъбречното им здраве, да ги мотивираме редовно да изследват бъбречните си показатели и да се консултират с нефролог. Това може да спаси живота им“, допълни тя.
Хроничното бъбречно заболяване засяга около 10% от възрастните хора по света, но според експерти в България този процент е по-висок.
Хроничното бъбречно заболяване преминава през 5 стадия. Нелекувано то може да доведе до развитие на бъбречна недостатъчност или състояние, при което бъбреците работят под 15% от капацитета си. В този случай единственият изход за болния е диализа или трансплантация. Ако заболяването е открито рано и е назначено подходящо лечение и хранителен режим ранните етапи могат да бъдат обратими.
Симптомите на ХБЗ могат да бъдат суха и сърбяща кожа, по-често уриниране, оток около очите, подути крака и глезени, мускулни крампи, проблеми със съня и концентрацията, липса на апетит и умора.
Основните рискови фактори, които могат да провокират появата на ХБЗ, са диабет, високо кръвно налягане, фамилна обремененост. С напредване на възрастта опасността от появата на бъбречни проблеми се увеличава.
"Най-добрият начин да запазим бъбреците си здрави е като поддържаме кръвното си налягане и холестерола в норма, спазваме подходящ хранителен режим и спортуваме достатъчно, не пушим. Хората с диабет трябва внимателно да следят нивата на своята кръвна захар и да я поддържат в норма, а тези, които вече са диагностицирани с ХБЗ, да спазват стриктно терапията си", допълни д-р Николова.
Повече чуйте в звуковия файл.
От 1 януари се покачват тол таксите в Гърция. Увеличението е в зависимост от километрите между отсечките. Пътните такси за леките автомобили се покачват от 5 до 5,5% по цялата магистрална мрежа на страната, съобщиха от министерството на транспорта в южната ни съседка. Реално цената на тол таксите се увеличава от 10 до 20 евроцента на всяка каса...
Новоизбраният американски президент Доналд Тръмп обяви, че Кери Лейк ще бъде новият директор на "Гласът на Америка". Кери Лейк е бивша водеща на новини и кандидат за Сената от Аризона на тазгодишните избори, които не успя да спечели. Тя има 30 годишен опит в медиите. Политическата си кариера започва като републиканка, за 8 години става независима,..
266 кипърски антики се прибират от Съединените щати почти един век след изнасянето им. Това е една от най-големите колекции от ценности, предадени за репатриране по частна инициатива, обявиха от Министерството на културата в Никозия. Артефактите бяха предадени на церемония в Клермонт /Лос Анджелис/ на заместник-министъра на културата Василики..
Компанията за електрически автомобили "Тесла" на Илон Мъск е настоявала британското правителство да накара шофьорите на бензинови автомобили да "плащат повече" в дните след като лейбъристите спечелиха общите избори, за да се облагодетелства, се твърди в публикация на Би Би Си, която се позовава на разкрит документ съгласно закона за свобода на..
Неблагоприятни климатични условия са причина за повишаване цената на кафените зърна. Вестник "Таймс" прогнозира рязко поскъпване и на продуктите от тях. "Цената на кафето ще скочи до небето, тъй като времето удари световния пазар" е заглавието на публикация на изданието. Увеличението при зърната арабика – най-популярния сорт кафе на зърна..
Асоциацията на индустриалния капитал ще представи данните за това каква част от икономиката ни е "на светло", както и за официалните данни за трудова заетост. Работодателите използват индекса като оценка за напредъка в ограничаването на сенчестия бизнес. Ще бъдат показани и резултати от проучване за влиянието на цифровизацията и зеления..
Ставаме свидетели отново на опит на прокуратурата да участва в политическия живот. Това заяви пред БНР Димитър Марков от правната програма на Центъра за изследване на демокрацията. Сарафов поиска имунитета на Кирил Петков Петков е внесъл в деловодството на НС отказ от имунитета си като народен представител Пеевски: Ще повярвам в..
Компанията за добив и преработка на медна руда "Асарел - Медет" в Панагюрище спря производството си тази сутрин в знак на протест срещу предложението..
Със сигурност има подобрение от въвеждането на малкия ринг в София, нискоемисионната зона за стари автомобил, но това е незначително за..
По-близо сме до възможност за редовно правителство , отколкото до ново служебно. Разделението и вътрешно прочистване в коалицията ПП-ДБ е стъпка в тази..