Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Изследванията за бъбречно здраве трябва да се правят поне веднъж на 1 година

Пациентите с хронично бъбречно заболяване са изложени до 14 пъти по-голям риск от смърт от сърдечносъдов инцидент

Пациентите, диагностицирани с хронично бъбречно заболяване (ХБЗ), са изложени на до 14 пъти по-голям риск от смърт от сърдечносъдов инцидент. Опасността да получат инсулт или инфаркт е 6 пъти по-голяма от това да развият бъбречна недостатъчност. Това стана ясно по време на семинар за журналисти – "Болен бъбрек – болно сърце", организиран от "Астра Зенека" - България по повод предстоящия Световен ден за борба с бъбречните заболявания.

"ХБЗ е тясно свързано със сърдечносъдовите заболявания и със захарния диабет. 63% от пациентите с ХБЗ страдат от сърдечносъдово заболяване. Ако човек развие диабет, опасността от увреда на бъбреците и сърцето е много голяма. И обратното – в много от случаите пациентите с увредени бъбреци имат висока кръвна захар и сърдечни проблеми. Това е порочен кръг, от който трудно се излиза. Едното заболяване много често влошава другото", обясни д-р Диляна Николова, началник на отделение по нефрология към Клиника по вътрешни болести "Аджибадем Сити Клиник УМБАЛ Токуда". 

Ето защо пациентите с диабет, високо кръвно, сърдечносъдови заболявания трябва да проследяват редовно здравето на бъбреците си. Това се прави с две достъпни изследвания – серумен креатинин (и изчисляване на скорост на гломерулна филтрация – eGFR) и албумин в урината. Препоръката е пациентите да ги правят поне един път в годината и при стойности извън референтните задължително да се консултират с нефролог. Нефрологът може да изпише съвременно лечение, което да забави прогресията на ХБЗ, да отложи диализата с години и да намали значително риска от смърт.

Бъбрекът страда тихо. В първите етапи на ХБЗ често няма симптоми и единственият начин човек да установи дали бъбреците му работят правилно е чрез редовни профилактични прегледи. “Според сега действащите здравни норми, българите могат безплатно да изследват креатинин и албумин веднъж на 5 години, което е крайно недостатъчно.Изследванията за бъбречно здраве трябва да се правят поне 1 път в годината. Особено важно е да се промени регулацията, така че хората с диабет, сърдечносъдови заболявания, високо кръвно налягане да получават редовно изследване на серумен креатинин и албумин в урината. Когато тези показатели не са в норма, наложителна е консултация с нефролог“, разказа Христина Николова, председател на Асоциацията на пациентите с бъбречни заболявания (АПБЗ).


Христина Николова сподели, че предстои стартирането на Национална образователна програма за ХБЗ, която АПБЗ ще разгърне в българските болници. „Обезпокоително е, че всеки 5-ти хоспитализиран пациент у нас има данни за намалена бъбречна функция. Важно е да образоваме пациентите за бъбречното им здраве, да ги мотивираме редовно да изследват бъбречните си показатели и да се консултират с нефролог. Това може да спаси живота им“, допълни тя.

Хроничното бъбречно заболяване засяга около 10% от възрастните хора по света, но според експерти в България този процент е по-висок. 

Хроничното бъбречно заболяване преминава през 5 стадия. Нелекувано то може да доведе до развитие на бъбречна недостатъчност или състояние, при което бъбреците работят под 15% от капацитета си. В този случай единственият изход за болния е диализа или трансплантация. Ако заболяването е открито рано и е назначено подходящо лечение и хранителен режим ранните етапи могат да бъдат обратими. 

Симптомите на ХБЗ могат да бъдат суха и сърбяща кожа, по-често уриниране, оток около очите, подути крака и глезени, мускулни крампи, проблеми със съня и концентрацията, липса на апетит и умора.

Основните рискови фактори, които могат да провокират появата на ХБЗ, са диабет, високо кръвно налягане, фамилна обремененост. С напредване на възрастта опасността от появата на бъбречни проблеми се увеличава.

"Най-добрият начин да запазим бъбреците си здрави е като поддържаме кръвното си налягане и холестерола в норма, спазваме подходящ хранителен режим и спортуваме достатъчно, не пушим. Хората с диабет трябва внимателно да следят нивата на своята кръвна захар и да я поддържат в норма, а тези, които вече са диагностицирани с ХБЗ, да спазват стриктно терапията си", допълни д-р Николова.

Повече чуйте в звуковия файл. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Пето издание на Софийския икономически форум

Петото издание на Софийския икономически форум се провежда днес в София, предаде БТА. Във фокуса на събитието са стратегическите предизвикателства и възможности за България и Югоизточна Европа, посочват от организаторите от Делфийския икономически форум. Ще бъде обсъдена ролята на новата Европейска комисия, взаимодействието със САЩ,..

публикувано на 20.01.25 в 09:03

Лилиан Никифорова: КС не би следвало да се влияе от политическите реалности

"Ще е изключително лошо след публикуването на решението на Конституционния съд, ако формациите в Народното събрание излязат и публично не признаят този резултат ." Това мнение изрази пред БНР Лилиан Никифорова от Института за развитие на публичната среда във връзка с очакваното произнасяне на Конституционния съд по делото, свързано с изборите...

публикувано на 20.01.25 в 08:58
Иван Демерджиев

Иван Демерджиев: Процедурата за избора на Сарафов спря принудително

"Висшият съдебен съвет беше поставен пред свършен факт . Той спря процедурата по принуда. ВСС имаше много други основания да спре тази процедура . Разочароващо е, че тази процедура спря по принуда , чрез законодателни изменения". Това мнение изрази пред БНР Иван Демерджиев, бивш правосъден и вътрешен министър, за блокирания избор на Борислав..

публикувано на 20.01.25 в 08:30

Монтана посреща икона с мощите на св. Ефрем Нови

Иконата с мощите на свети Ефрем Нови е изложена за поклонение тази седмица в четири града от Видинска епархия. Днес тя ще е в Монтана. Монтана, Белоградчик, Вършец и Берковица, посрещат тази седмица мощите на Светеца светкавица. Днес в 9 часа светинята ще бъде изложена в църквата "Св.св. Кирил и Методий" в Монтана, като ще остане през..

публикувано на 20.01.25 в 08:12
Доналд Тръмп

Ще се сбъднат ли заявките на Тръмп във външната политика?

" Всичко ще е на кантар . Нетаняху доказа, че не може да се разчита на думата му. Всеки ден може да бъде нарушено това споразумение." Това каза пред БНР Христо Римпопов от Клуб Z за постигнатото примирие в Близкия изток в навечерието на встъпването в длъжност на Доналд Тръмп като американски президент. Заслугата е и на двамата..

публикувано на 20.01.25 в 08:02

БНБ провежда аукцион за тригодишни ДЦК на стойност 300 млн. лева

Държавни ценни книжа за 300 милиона лева ще бъдат предложени на първия аукцион на вътрешния пазар за годината, става ясно от сайта на Българската народна банка. БНБ ще проведе аукцион за продажба на лихвоносни съкровищни облигации със срочност три години (1095 дневни) от отворен тип с фиксиран лихвен процент от 2,75% и падеж през януари 2028..

публикувано на 20.01.25 в 07:59
Володимир Зеленски

Зеленски отново призова съюзниците за системи за ПВО

Украинският президент Володимир Зеленски отново призова съюзниците да осигурят повече американски системи за противовъздушна отбрана "Пейтриът", след над хиляда руски атаки за седмица. Москва пък обвини украинските сили в убийствата на цивилни в Курска област. В профила си в "Телеграм" украинският президент изтъкна, че през последната..

публикувано на 20.01.25 в 07:40