Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Любомир Стефанов: Шансовете да преодолеем този Рубикон са много малки

Една част от политиците и в двете преговарящи коалиции са превключили на предизборна агитация, каза политологът

| Интервю
Любомир Стефанов
Снимка: Савина Спасова

Когато докараме политиката до "ти мен уважаваш ли ме", политиците са се самозабравили.

Това мнение изрази пред БНР политологът Любомир Стефанов, преподавател в НБУ

"Настоящото управление няма алтернатива, но лежейки на това ухо, ПП и ГЕРБ не изградиха нито доверие, нито наченки на коалиционно общение", заяви той.

"И ето го резултата. В момента тези хора показват, че не могат да случат нормални неща за демократичната политическа система."

Една част от политиците и в двете преговарящи коалиции са превключили на предизборна агитация, смята Стефанов.

"ПП-ДБ също не демонстрират изгарящо желание да се включат отново в управление с ГЕРБ", каза политологът в предаването "Преди всички".

Дошъл е Видовден да се плащат едни вересии, изтъкна Стефанов относно "слона в стаята" – компромисите и договореностите с ДПС, за да се постигнат определени законодателни резултати.

Шансовете да преодолеем този Рубикон изглеждат много малки, коментира Любомир Стефанов, запитан кое е по вероятно – избори или нова сглобка.

Цялото интервю слушайте в звуковия файл.

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна.

Голям пожар гори на Халкидики

Голям пожар гори на Халкидики, където има много български туристи. В момента в гасенето участват осем самолета и два хеликоптера. Гражданска защита е известила жителите и туристите за опасността. Пожарът е на север от Вурвуру, на Ситония. Гражданска защита извежда жителите и туристите към Никити. Властите насочиха максимални сили в..

публикувано на 02.07.25 в 16:48

Кръводарителска акция се проведе в София, Пловдив, Варна, Бургас, Стара Загора и Благоевград

Кръводарителска акция под надслов "Животът е в капките" се проведе тази сутрин в кръвните центрове в София, Пловдив, Варна, Бургас, Стара Загора и Благоевград.  Кампанията беше организирана от няколко неправителствени организации, за да насочи вниманието на хората към нуждата от кръв в разгара на летните месеци, когато се увеличава броят на пътните..

публикувано на 02.07.25 в 16:47
Министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов.

Министър Гуцанов оповести размера на енергийните помощи за новия отоплителен сезон

Помощта за отопление за новия отоплителен сезон 2025/26 ще бъде 121,34 лева на месец, или 606,71 лева за петте месеца на подпомагането.  Това оповести социалният министър Борислав Гуцанов пред ресорната парламентарна комисия.  Той допълни, че размерът на помощта е с 9,8% по-висок в сравнение с изминалия отоплителен сезон, когато бяха..

публикувано на 02.07.25 в 16:26

АПС призовава напусналия Мюмюн Мюмюн да напусне и НС

Парламентарната група на Алианса за права и свободи разпространи позиция относно напускането на ПГ на АПС от народния представител Мюмюн Мюмюн: Още един депутат напусна ПГ на Алианса за права и свободи "Призоваваме народния представител Мюмюн Мюмюн, който обяви, че напуска парламентарната група на "Алианс за права и свободи", да подаде оставка..

публикувано на 02.07.25 в 16:19

Финансова подкрепа по национални програми за близо 600 общински училища

Близо 600 общински училища ще получат финансова подкрепа по национални програми в образованието. За една от тях - "България - образователни маршрути" - правителството отпусна почти 12 милиона лева. Националната програма "България - образователни маршрути" беше създадена преди две години. Със средства от Бюджета се финансират ученически..

публикувано на 02.07.25 в 16:10
Един от двата тунела по трасето Мездра - Ботевград.

Възстановяват движението по пътя Мездра – Ботевград

Възстановяват движението по пътя Мездра - Ботевград в посока Враца. Това съобщи регионалният министър Иван Иванов пред депутатите от ресорната комисия в парламента:  "Пътуващите в посока Враца вече няма да изпитват този кошмар, който до момента беше, защото проходимостта е била прекъсната преди известно време. Близо 200 километра обход..

публикувано на 02.07.25 в 16:09
Борислав Лазаров

Борислав Лазаров: Не съм синоптик, нито метеоролог - само представям прогнозата

Едно от най-разпознаваемите и обичани лица на bTV: лъчезарният и винаги усмихнат Борислав Лазаров е гост в "Нощен Хоризонт". Той влиза в домовете ни през малкия екран, за да ни каже дали ще бъде слънчево или ще вали . Репортерът, който правеше позитивни и нестандартни репортажи, днес има собствен почерк и като водещ на прогнозата за..

публикувано на 02.07.25 в 16:00