Може би не са малко онези, които успяват в живота си да открият онова райско място, в което се чувстват наистина щастливи.
Наричаме го дом. Той може да не е рождения, може да е доста далече и да е съвсем различен. Важно е усещането, че си у дома. Да е място, на което да преоткриеш себе си. Да се заредиш от нови усещания.
"Това място за мен се оказа Сицилия, сподели в "Нощен Хоризонт" журналистката Ива Димитрова, влюбена в острова, хората и кухнята там.
Ива Димитрова е председател на Асоциацията на хората с псориазис и псориатични усложнения, работила е през годините за БНТ, ТВ 7, Про БГ- телевизия, занимавала се е и с телевизионна публицистика, като се вълнува по теми, свързани със здравеопазването, социални проблеми, проблеми на хората с увреждания и на децата, настанени в домове.
Ива си спомни как през годините като журналист не е успяла да закоравее към чуждите проблеми и как след неин репортаж за липсващо лекарство на дете от провинцията, медикаментът бива набавен от зрител.
"Има една сентенция, която много харесвам и я давам за пример на колеги млади журналисти, с които работим - "Ако човек вярва, че може да промени света, той ще го направи".
Силата на медиите е безгранична, ако медиите могат да отстояват своята позиция на свободно слово, а силата на обществото е другата безгранична сила, убедена е Ива Димитрова.
"За Сицилия се плаче три пъти" - това пък е заглавието на една история, записана в книга, посветена на топлия средиземноморски италиански остров.
Написаното в нея ярко пресъздава атмосферата и слънцето в сърцето на сицилианците.
Това е история за необикновени срещи, нови аромати, мирис море и топлина. Книгата е преведена на италиански език.
За сицилианците времето тече бавно. Те умеят да се наслаждават в пълното на всеки миг. Да не правят нищо, да съзерцават и да се потапят в усещанията. Хората в Сицилия са дълголетни и щастливи. Живеят в своя безоблачен свят. За тях са важни семейството, традициите и ценностите.
"Хората на Сицилия ме плениха, а всичко започна с една обикновена екскурзия...Разхождахме се из различни градове в Сицилия, през месец май беше, оправях си багажа за автобуса, гледах нацъфтелите поляни и започнах да плача, защото разбрах, че Сицилия ще ми липсва...
Това е като любов от пръв поглед, с която трябва да се разделиш насилствено, и да се върнеш към мрачната и студена София...
Така започнахме да се връщаме всяка година там, това не беше дежавю, беше ми за първи път - това усещане за радост и щастие, когато съм там и това усещане продължава вече 8 - 9 години, сподели още Ива Димитрова.
"Моят любим град е Трапани, той е описан и в книгата, там са най-красивите залези, с най-щастливите хора.
Общото усещане за всеки град в Сицилия е може би е ароматът на прясна паста с доматен сос и чесън, които помирисваш по обед...
В неделя се събира цялото семейство традиционно, канят се и близки и приятели на тези вечери, а ние също намерихме свои приятели , които организират за нас специално посрещане, това са хора, които обичат живота и обичат да обичат, каза още Ива Димитрова.
Още по темата в звуковия файл.
Особено ценен и мащабен звукозаписен проект е новият троен албум на пианиста Веско Стамболов, събрал цялото клавирно творчество на композитора Любомир Пипков под заглавието „Ludus Rithmicus“. Той излезе на международния музикален пазар преди броени дни - на 25 април. Издателството е швейцарско, но звукозаписната продукция е реализирана изцяло в..
Защо ледниците на Ливингстън са почернели, на какво се дължи усиленото им топене, какво откриха изследователите под леда, кой е най-бързият ледник на острова и какво може да кажат сеизмолозите за ледотресенията? Отговори на тези въпроси дава документалният филм на БНТ "Изследователи на края на света". Това е почти приключенски разказ за..
На 30 април Габровският камерен оркестър ще изнесе последния си концерт за сезона. Програма е особено интересна - тя включва Струнния квартет от Джузепе Верди във версия за оркестър, пиесите „Хризантеми“ и "Менует" от Джакомо Пучини и Концерт за пиано и оркестър №3 от Филип Глас - премиера за България. Солист е изявената габровска пианистка Ценка..
Филхармония "Пионер", водена от диригента Любомир Денев-младши, ще изнесе концерт в Първо студио на БНР на 30 април, сряда, от 19.00 ч. Дни преди да отпътуват за турнето си в Братислава и Виена, младите филхармоници ще представят интересна програма: "Картини от България" от Константин Илиевски (главния диригент на Радиооркестъра), "Импровизация"..
Една от успешните норвежки писателки – Мая Люнде, се среща с българските читатели с книгата си "Краят на океана". Люнде е автор на "История на пчелите", която е световен бестселър. "История на пчелите" - предупреждение за опасностите, които идват, когато пренебрегваме природата " В книгата за водата тя качва залога . Говорим за..
Шест издания стигат до финала на конкурса "Роман на годината", организиран от Националния дарителски фонд "13 века България". Връчването на наградата ще бъде на 19 май в Софийската градска художествена галерия. Номинираните 6 романа са "Ти, подобие мое" от Радослав Бимбалов, "Градинарят и смъртта" от Георги Господинов, "Тезеят в своя лабиринт...
Димитър Еленов е един съвременен будител . Това заяви пред БНР Розита Еленова, която е спътница на големия актьор и режисьор повече от четвърт век. Тя е и автор на документален филм за Еленов - "Свободен, по-свободен, Димитър". За него получава номинация за режисьорски дебют от Националния фестивал на българското кино. Да срещнеш Еленов – с..
Дали матурите са реалистичен критерий за оценяване на знанията и уменията на учениците? В дискусията "Матури 2025 – мисията (не)възможна" експерти..
Около 170 хиляди българи са носители на генна мутация за таласемия – рядко наследствено заболяване на кръвта. Смята се, че честотата на носителство у..
" Под въздействието на силно вълнение групата от хора може да бъде неконтролируема . Трябва да си даваме сметка, че в подобен момент може да има..