Може би не са малко онези, които успяват в живота си да открият онова райско място, в което се чувстват наистина щастливи.
Наричаме го дом. Той може да не е рождения, може да е доста далече и да е съвсем различен. Важно е усещането, че си у дома. Да е място, на което да преоткриеш себе си. Да се заредиш от нови усещания.
"Това място за мен се оказа Сицилия, сподели в "Нощен Хоризонт" журналистката Ива Димитрова, влюбена в острова, хората и кухнята там.
Ива Димитрова е председател на Асоциацията на хората с псориазис и псориатични усложнения, работила е през годините за БНТ, ТВ 7, Про БГ- телевизия, занимавала се е и с телевизионна публицистика, като се вълнува по теми, свързани със здравеопазването, социални проблеми, проблеми на хората с увреждания и на децата, настанени в домове.
Ива си спомни как през годините като журналист не е успяла да закоравее към чуждите проблеми и как след неин репортаж за липсващо лекарство на дете от провинцията, медикаментът бива набавен от зрител.
"Има една сентенция, която много харесвам и я давам за пример на колеги млади журналисти, с които работим - "Ако човек вярва, че може да промени света, той ще го направи".
Силата на медиите е безгранична, ако медиите могат да отстояват своята позиция на свободно слово, а силата на обществото е другата безгранична сила, убедена е Ива Димитрова.
"За Сицилия се плаче три пъти" - това пък е заглавието на една история, записана в книга, посветена на топлия средиземноморски италиански остров.
Написаното в нея ярко пресъздава атмосферата и слънцето в сърцето на сицилианците.
Това е история за необикновени срещи, нови аромати, мирис море и топлина. Книгата е преведена на италиански език.
За сицилианците времето тече бавно. Те умеят да се наслаждават в пълното на всеки миг. Да не правят нищо, да съзерцават и да се потапят в усещанията. Хората в Сицилия са дълголетни и щастливи. Живеят в своя безоблачен свят. За тях са важни семейството, традициите и ценностите.
"Хората на Сицилия ме плениха, а всичко започна с една обикновена екскурзия...Разхождахме се из различни градове в Сицилия, през месец май беше, оправях си багажа за автобуса, гледах нацъфтелите поляни и започнах да плача, защото разбрах, че Сицилия ще ми липсва...
Това е като любов от пръв поглед, с която трябва да се разделиш насилствено, и да се върнеш към мрачната и студена София...
Така започнахме да се връщаме всяка година там, това не беше дежавю, беше ми за първи път - това усещане за радост и щастие, когато съм там и това усещане продължава вече 8 - 9 години, сподели още Ива Димитрова.
"Моят любим град е Трапани, той е описан и в книгата, там са най-красивите залези, с най-щастливите хора.
Общото усещане за всеки град в Сицилия е може би е ароматът на прясна паста с доматен сос и чесън, които помирисваш по обед...
В неделя се събира цялото семейство традиционно, канят се и близки и приятели на тези вечери, а ние също намерихме свои приятели , които организират за нас специално посрещане, това са хора, които обичат живота и обичат да обичат, каза още Ива Димитрова.
Още по темата в звуковия файл.
Заради ударната вълна от паднала наблизо ракета, която изпочупи стъкла на сградата на Операта в Тел Авив, премиерата на “Турандот“ от Пучини – последна за сезона, беше не в края на юни, а през юли. За най-нетърпеливите в едно от фоайетата се състоя концерт-лектория с избрани арии от творбата, изпълнени от студентите в специализирания клас на..
В осмото издание от 32-я летен сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: Разговор със сопрана Красимира Стоянова, диригента Павел Балев и продуцента Георги Еленков за звукозаписната работа по предстоящия моцартов албум на българската оперна прима със Симфоничния оркестър..
Ако сте ценители на съвременното изкуство, до 21 ноември в къщата музей "Вера Недкова" в София, която е филиал на Националната художествена галерия, можете да разгледате новата изложба "Метафора на паметта" на художничката Деница Тодорова. Тя е завършила живопис в Кралската академия за изящни изкуства в Антверпен. От 20 години..
От днес - 18.08, на големия екран тръгва документален филм за певицата Милена Славова. Лайтмотивът "И никой не пита защо" е избран за заглавие на лентата. Ние се познаваме повече от 30 години, разказа пред БНР режисьорът Марио Кръстев. "Тя наистина си задава много въпроси и се чуди защо другите не го правят. Милена е запазила чистотата си...
В столичната галерия "Арт 158" беше открита изложбата "Да запазим "Корал": Безполезни изкопаеми 2025". В нея се срещат изкуството, екологията и протестът срещу застрояването на българското Черноморие. Тя е свързана със стремежа да запазим това място, обясни пред БНР кураторът проф. Борис Сергинов. "Показват се неща, които са намерени..
Специалисти от Регионалния исторически музей в Плевен готвят изненади за поредното издание "Лято в музея 2025". То ще се проведе от 21 до 25 юли. За заниманията разказва Елвира Конова , ръководител отдел "Връзки с обществеността и медиите". "Децата ще могат отново да се вживеят в професията на археолога, в професията на летописците, като..
В Дома на киното днес - 15.07, ще бъде почетена паметта на един от най-значимите български документалисти – Атанас Киряков. Гилдията "Режисьори" на СБФД е организирала специална прожекция на 35-милиметрова лента, която ще събере пет от неговите кратки, но въздействащи филми, заснети между 1988 и 1990 година. "Атанас Киряков е..
" Самоубийството може да бъде израз на много неща , но като че ли на първо място бих могъл да кажа, че самоубойството е израз на екзистенциална..
"Фактът, че се приеха три от законопроектите с идеята да се намери общо решение за откриване на начин да се постигнат въпросните заплати, които се..
Имам документ, в който ми се обяснява, че един съдия не е написал делото си 13 месеца – повече от година, защото е трябвало да отговаря на народния..