Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Кандидат-осиновителите да тръгват с нагласата, че имат какво да дадат на детето, съветва психотерапевтът Теодора Тодорова

Родител за ден - предизвикателствата на осиновяването у нас

Време, търпение и любов са ключът за адаптацията на осиновеното дете, казва детският психолог Невена Иванова

| Репортаж

Над 1600 семейства у нас искат да осиновят дете и са вписани в регистъра на социалните служби. А малко над 920 са децата, за които се търсят подходящи осиновители. Данните са на Агенцията за социално подпомагане и дават представа за ситуацията към края на февруари тази година. През 2023-та година в страната са осиновени 377 българчета, преобладаващата част на възраст до 5 години. С какви предизвикателства и страхове се сблъскват кандидат-осиновителите и от каква подкрепа се нуждаят тези семейства и децата след случило се вече осиновяване?

"Като родител, осиновил дете, мога да кажа, че този процес не е лесен. Но реално си заслужава".

Това е Теодора Тодорова, която заедно със съпруга си и големият им син решават да увеличат семейството си с още едно дете. Така в живота им се появява 8-месечният Тихомир, днес първокласник. Теодора е и психотерапевт под супервизия, работи със семейства. И казва, че е важно хората да си дават сметка как влизат в процеса на осиновяване – с амбицията да бъдат родители, да изпълнят изискванията на обществото или заради напредването на времето и липсата на други възможности.


"Ключово е когато влезем в този процес поне малко да се опитаме да разберем себе си. Отварям душата, сърцето и дома си за едно дете". 

Съществено е и какви са очакванията на кандидат-осиновителите – колко време ще отнеме чакането на дете и съмнението дали изобщо това ще се случи.

"Най-хубаво е човек да не тръгва с големи очаквания, да се гледа по-реалистично на този процес".

Сред предизвикателствата при случило се вече осиновяване е това, че човек става родител за един ден, разказва още Теодора Тодорова.

"Когато родителите се озоват в ръце с бебе или малко по-голямо детенце в ръце, това може да стане буквално то днес за утре. Ако човек е останал в личните си болки и травми, в съмненията в себе си, нормално  е да имаме притеснения дали ще се справим. Най-важно е тази връзка, която досега я е нямало, да си я позволят в сърцата си. Да си дадат време за приемане". 

През първите няколко месеца едно бебе се чувства психически слято с майката. След това се отделя, но я търси. Децата, разделени от биологичните им майки, не са подготвени за това и тук се появява друго предизвикателство, казва детският психолог Невена Иванова. Самата тя е осиновено дете.  

"Когато това се случи преждевременно, тази раздяла, задето не е подготвено и се затваря известно време , а след това спира да плаче. Колкото по-рано осиновим едно дете, толкова по-добре. Аз съм осиновена на две години  и половина. Появява се семейство, което ми заявява, че вече съм с тях. Има едно съмнение. Огромният страх е от повторно отхвърляне. Най-вероятно детето ще тръгне с недоверие. Затова трябва време, търпение и любов". 


Родителите, осиновили дете, също се страхуват, но те са осъзнатата страна, допълва Теодора Тодорова.

"Ако детето е малко, единственият начин, по който може да покаже своята реакция, това е през тялото си, през поведението, родителите са тези, които са зрели ида го приемат така, че то да се почувства спокойно. И за двете страни трябват време и пространство". 

У нас все още са разпространени нагласите, че осиновяването е крачка, когато човек е изпуснал всички други влакове. В тази връзка Теодора Тодорова откроява като ключово отношението на самия кандидат-осиновител:

"Аз съм човекът, който може да прецени как да използвам годините в живота си. Ако преценя, че това е едно смислено решение, тогава няма да се оставя да ми окаже влияние самото общество. Ние сме провели разговор преди да вземаме това решение с големия ми син, който беше на десет години. Не съм видяла признак той да се срамува от стъпката, която сме предприели. Това, което виждам от близките, приятелите и роднините, е положително отношение. Аз заставам с името си зад това решение и никой не може да ме накара да се чувствам засрамена или обезценена". 

По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Пресконференция на Володимир Зеленски

Зеленски: Митата на Тръмп за Украйна "не са проблем"

Украинският президент Володимир Зеленски омаловажи опасенията относно митата, наложени от президента на Съединените щати Доналд Тръмп, заявявайки, че определеният налог от 10% върху стоките на неговата страна не представлява значителна заплаха за икономиката на Украйна, предаде Ройтерс. Говорейки на пресконференция в петък, Зеленски..

публикувано на 04.04.25 в 22:35
Ръсел Бранд

Британският комедиен актьор Ръсел Бранд бе обвинен в изнасилване и сексуален тормоз

Британският комедиен актьор Ръсел Бранд бе обвинен в изнасилване и сексуален тормоз между 1999 и 2005 г., съобщи Би Би Си. Обвиненията се отнасят до четири различни жени. Ръсел Бранд бе интервюиран многократно от полицията, откакто през септември 2023 г. започна разследване срещу него от вестници и телевизионни канали, което разкри множество..

публикувано на 04.04.25 в 22:20
Андрий Сибига и Георг Георгиев

Външните министри на Украйна и България обсъдиха начини за укрепването на сигурността в Черно море

Украинският министър на външните работи Андрий Сибига и българският му колега Георг Георгиев са обсъдили централата на НАТО в Брюксел начини а укрепване на сигурността в черноморския регион, предаде Укринформ, като се позовава на публикация в "Екс" на украинския дипломат номер едно. Сибига е информирал Георгиев за за напредъка в мирните..

публикувано на 04.04.25 в 22:14

Трима загинали след струване на покрив на склад в испанския град Кория дел Рио

Трима души са загинали, след като покрив на селскостопански склад се срути в град Кория дел Рио, близо до Севиля. Според разследващите, трагедията е резултат от силния дъжд и вятър, които са отнесли конструкцията. Починали са двама братя на 59 и 61 години, които са били жители на съседен град. Все още не е потвърдена самоличността на третия..

публикувано на 04.04.25 в 21:32

Кола с петима пътници падна в река Черна в Смолян, по чудо няма жертви

Кола с петима пътници падна в река Черна в Смолян, по чудо няма жертви. Лекият автомобил, управляван от 18-годишен младеж, излязъл от пътното платно, пробил предпазната ограда и се преобърнал по таван в коритото на река Черна в Смолян. Инцидентът е станал тази вечер малко преди 20.00 часа в района на спортна зала "Величко Чолаков" в посока..

публикувано на 04.04.25 в 21:25

Най-малко 14 убити и 50 ранени след руски ракетен удар по жилищен район в украинския град Кривой рог

Руска ракетна атака уби най-малко 14 души, включително шест деца, в жилищен район на централния украински град Кривой рог в петък, обяви президентът Володимир Зеленски. Това е един от най-смъртоносните руски удари тази година, предаде Ройтерс. Шест деца са сред убитите, каза Сергей Лисак в приложението за съобщения Telegram. Той..

публикувано на 04.04.25 в 20:40

Снежина Динева прогнозира, че в страната предстои трета поред суха година

Изпълнителният директор на "Напоителни системи" Снежина Динева прогнозира, че в страната предстои третата поред суха година и притокът към язовирите е твърде ограничен. Динева беше изслушана по проблема от временната парламентарна комисия за безводието в страната. "Чакаме снеготопенето, чакаме пролетното пълноводие, но в началото на месец..

публикувано на 04.04.25 в 20:25