Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Кандидат-осиновителите да тръгват с нагласата, че имат какво да дадат на детето, съветва психотерапевтът Теодора Тодорова

Родител за ден - предизвикателствата на осиновяването у нас

Време, търпение и любов са ключът за адаптацията на осиновеното дете, казва детският психолог Невена Иванова

| Репортаж

Над 1600 семейства у нас искат да осиновят дете и са вписани в регистъра на социалните служби. А малко над 920 са децата, за които се търсят подходящи осиновители. Данните са на Агенцията за социално подпомагане и дават представа за ситуацията към края на февруари тази година. През 2023-та година в страната са осиновени 377 българчета, преобладаващата част на възраст до 5 години. С какви предизвикателства и страхове се сблъскват кандидат-осиновителите и от каква подкрепа се нуждаят тези семейства и децата след случило се вече осиновяване?

"Като родител, осиновил дете, мога да кажа, че този процес не е лесен. Но реално си заслужава".

Това е Теодора Тодорова, която заедно със съпруга си и големият им син решават да увеличат семейството си с още едно дете. Така в живота им се появява 8-месечният Тихомир, днес първокласник. Теодора е и психотерапевт под супервизия, работи със семейства. И казва, че е важно хората да си дават сметка как влизат в процеса на осиновяване – с амбицията да бъдат родители, да изпълнят изискванията на обществото или заради напредването на времето и липсата на други възможности.


"Ключово е когато влезем в този процес поне малко да се опитаме да разберем себе си. Отварям душата, сърцето и дома си за едно дете". 

Съществено е и какви са очакванията на кандидат-осиновителите – колко време ще отнеме чакането на дете и съмнението дали изобщо това ще се случи.

"Най-хубаво е човек да не тръгва с големи очаквания, да се гледа по-реалистично на този процес".

Сред предизвикателствата при случило се вече осиновяване е това, че човек става родител за един ден, разказва още Теодора Тодорова.

"Когато родителите се озоват в ръце с бебе или малко по-голямо детенце в ръце, това може да стане буквално то днес за утре. Ако човек е останал в личните си болки и травми, в съмненията в себе си, нормално  е да имаме притеснения дали ще се справим. Най-важно е тази връзка, която досега я е нямало, да си я позволят в сърцата си. Да си дадат време за приемане". 

През първите няколко месеца едно бебе се чувства психически слято с майката. След това се отделя, но я търси. Децата, разделени от биологичните им майки, не са подготвени за това и тук се появява друго предизвикателство, казва детският психолог Невена Иванова. Самата тя е осиновено дете.  

"Когато това се случи преждевременно, тази раздяла, задето не е подготвено и се затваря известно време , а след това спира да плаче. Колкото по-рано осиновим едно дете, толкова по-добре. Аз съм осиновена на две години  и половина. Появява се семейство, което ми заявява, че вече съм с тях. Има едно съмнение. Огромният страх е от повторно отхвърляне. Най-вероятно детето ще тръгне с недоверие. Затова трябва време, търпение и любов". 


Родителите, осиновили дете, също се страхуват, но те са осъзнатата страна, допълва Теодора Тодорова.

"Ако детето е малко, единственият начин, по който може да покаже своята реакция, това е през тялото си, през поведението, родителите са тези, които са зрели ида го приемат така, че то да се почувства спокойно. И за двете страни трябват време и пространство". 

У нас все още са разпространени нагласите, че осиновяването е крачка, когато човек е изпуснал всички други влакове. В тази връзка Теодора Тодорова откроява като ключово отношението на самия кандидат-осиновител:

"Аз съм човекът, който може да прецени как да използвам годините в живота си. Ако преценя, че това е едно смислено решение, тогава няма да се оставя да ми окаже влияние самото общество. Ние сме провели разговор преди да вземаме това решение с големия ми син, който беше на десет години. Не съм видяла признак той да се срамува от стъпката, която сме предприели. Това, което виждам от близките, приятелите и роднините, е положително отношение. Аз заставам с името си зад това решение и никой не може да ме накара да се чувствам засрамена или обезценена". 

По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Олег Савелиев беше назначен за заместник-министър на отбраната на Русия

Путин назначи икономиста Олег Савелиев за заместник-министър на отбраната

Президентът на Русия Владимир Путин е подписал указ за назначаване на одитора от Сметната палата и бивш зам. министър на икономиката Олег Савелиев за заместник-министър на отбраната и ръководител на апарата на министъра, предаде Ройтерс. Това е допълнителен знак за намерението му да подобри ефективността на руската военна икономика. С друг..

публикувано на 20.05.24 в 20:45
Володимир Зеленски

Зеленски: Ситуацията в Харковска област е под контрол, западната помощ за Украйна е твърде бавна

Президентът на Украйна Володимир Зеленски обяви, че ситуацията в Харковска област, където Русия отвори нов фронт преди десетина дни, е под контрол. В интервю за агенция Ройтерс обаче Зеленски призова за пореден път за смяна на цялостния подход в процеса на деклариране и предоставяне на военна помощ за страната му от Запада. Той каза, че..

публикувано на 20.05.24 в 20:27

Още по случая с починалото 5-годишно дете от с. Стоб

5-годишно дете от село Стоб, община Кочериново, е починало на път за болницата в Благоевград, заради което започва проверка в лечебното заведение и в Спешния център в град Рила. 5-годишно дете почина на път за болницата в Благоевград Петгодишното момченце е било прието през нощта в Спешното приемно отделение на Областната болница в Благоевград...

публикувано на 20.05.24 в 20:11

БНБ разпореди на банките набор от показатели за наблюдение на ипотечните кредитни стандарти

Управителният съвет на Българската народна банка разпореди на банките и клоновете, извършващи дейност в страната, прилагането на минимален набор от показатели за наблюдение на кредитните стандарти при отпускане и предоговаряне на кредити, обезпечени с жилищни недвижими имоти. Това се съобщава на уебсайта на централната банка , след като на..

публикувано на 20.05.24 в 19:58

Поредна вечер на протест в центъра на София

За поредна вечер жители на центъра на София протестираха срещу новата организация на движението по бул. "Патриарх Евтимий", бул. "Витоша", и ул. "Фритьоф Нансен". Движението се осъществяваше в едната лента по бул. "П. Евтимий". До 20.00 часа беше затворено движението кръстовището на бул. "Патриарх Евтимий" с ул. "Граф Игнатиев". Протест на..

публикувано на 20.05.24 в 19:39

България запазва едно от най-високите нива на енергийна бедност в ЕС

България запазва едно от най-високите нива на енергийна бедност в Европейския съюз и въпреки това изостава с въвеждането на защитен механизъм за енергийно бедните домакинства.  Това сочи доклад Института за икономически изследвания на БАН за миналата година. Ниските доходи и високите разходи за енергия поставят в България на дъното -  сред..

публикувано на 20.05.24 в 19:36

ГДБОП арестува служители на телекомуникационна компания за фалшиви договори и присвояване

Трима мъже представители на телекомуникационна компания са арестувани при операция на ГДБОП в София и Ихтиман. Те са изготвяли фалшиви договори и са присвоили голям брой мобилни устройства. Трима служители на телекомуникационна компания са арестувани при операция на Главна Дирекция "Борба с организираната престъпност" (ГДБОП) в София и..

публикувано на 20.05.24 в 19:27